Dansk sundheds-it skal sælges i Silicon Valley

Et nyt dansk fremstød inden for sundheds-it indledes i USA.

Artikel top billede

I 2010 rejste en større dansk sundhedskaravene til Silicon Valley for at markedsføre danske it-løsninger til sundhedssektoren. Det bliver gentaget til efteråret med Health Caravan 2.0, som finder sted den 8. - 11. oktober i forbindelse med USA's største konference om sundheds-it, hvor flere danske repræsentanter også skal tale.

Mens amerikanske investeringer af risikovillig kapital generelt faldt med 18 procent sidste år, er investeringer i sundhedsteknologier steget med 300 procent.

"It løsninger, der for eksempel streamliner hospitals-logistik, digitaliserer patientjournaler og gør hjemmebehandling af patienter mulig er med til at optimere en sektor, der står overfor en kæmpe udfordring med en aldrende befolkning. Samtidig går den amerikanske regering nu ind og støtter sådanne tiltag i milliardklassen," siger Camilla Rygaard-Hjalsted, der er leder af Innovation Center Denmark i Silicon Valley.

Hun mener at sundheds-it er et af de områder, hvor både Danmark og Californien er med helt fremme.

"Det tætte digitale samarbejde vi har i Danmark mellem alle dele af sundhedssektoren, der hurtigt giver adgang til oplysninger, er for eksempel et af de områder, der høster stor anerkendelse her," siger hun.
 
I den første sundhedskaravene i 2010 var der omkring 120 deltagere og på forsknings-siden blev der kickstartet et samarbejde mellem Aalborg Universitet og University of California Berkeley. Her har man dannet Transatlantic Telehealth Research Network (TTRN) ved hjælp af et netværksstipendie.

Målet for det nye initiativ er blandt andet at øge eksportmulighederne for danske virksomheder og at etablere partnerskaber på tværs af Atlanten.

Karavanen kører ad tre forskellige spor for repræsentanter fra henholdsvis forskning, den offentlige sektor, og private virksomheder. Der er planlagt virksomhedsbesøg og møder med aktører fra tænketanke, hospitaler og universiteter.

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job