Dansk sundheds-it skal sælges i Silicon Valley

Et nyt dansk fremstød inden for sundheds-it indledes i USA.

Artikel top billede

I 2010 rejste en større dansk sundhedskaravene til Silicon Valley for at markedsføre danske it-løsninger til sundhedssektoren. Det bliver gentaget til efteråret med Health Caravan 2.0, som finder sted den 8. - 11. oktober i forbindelse med USA's største konference om sundheds-it, hvor flere danske repræsentanter også skal tale.

Mens amerikanske investeringer af risikovillig kapital generelt faldt med 18 procent sidste år, er investeringer i sundhedsteknologier steget med 300 procent.

"It løsninger, der for eksempel streamliner hospitals-logistik, digitaliserer patientjournaler og gør hjemmebehandling af patienter mulig er med til at optimere en sektor, der står overfor en kæmpe udfordring med en aldrende befolkning. Samtidig går den amerikanske regering nu ind og støtter sådanne tiltag i milliardklassen," siger Camilla Rygaard-Hjalsted, der er leder af Innovation Center Denmark i Silicon Valley.

Hun mener at sundheds-it er et af de områder, hvor både Danmark og Californien er med helt fremme.

"Det tætte digitale samarbejde vi har i Danmark mellem alle dele af sundhedssektoren, der hurtigt giver adgang til oplysninger, er for eksempel et af de områder, der høster stor anerkendelse her," siger hun.
 
I den første sundhedskaravene i 2010 var der omkring 120 deltagere og på forsknings-siden blev der kickstartet et samarbejde mellem Aalborg Universitet og University of California Berkeley. Her har man dannet Transatlantic Telehealth Research Network (TTRN) ved hjælp af et netværksstipendie.

Målet for det nye initiativ er blandt andet at øge eksportmulighederne for danske virksomheder og at etablere partnerskaber på tværs af Atlanten.

Karavanen kører ad tre forskellige spor for repræsentanter fra henholdsvis forskning, den offentlige sektor, og private virksomheder. Der er planlagt virksomhedsbesøg og møder med aktører fra tænketanke, hospitaler og universiteter.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CIO 2027

    Andre events |

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    3. juni 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S