Britisk minister: Virus er et civiliseret våben

Fremtidens civiliserede krig skal føres online.

Artikel top billede

I sidste uge kunne New York Times fortælle, at præsident Barack Obama personligt har beordret malware-angreb mod Iran. Det var også præsidenten, der besluttede at fortsætte angrebet, selvom Stuxnet slap ud på nettet. Den amerikanske regering har ikke selv bekræftet oplysningerne, som fremgår af en ny bog om den hemmelige cyberkrigsførsel.

I Storbritannien vil regeringen heller ikke kommentere sagen, men den britiske forsvarsminister Nick Harvey er generelt positiv overfor tanken om at bruge virus som et våben. Det fortalte han på en sikkerheds-konference i Singapore.

"Jeg vil sige, at en regering, som har konkluderet, at man er nødt til at opnå en effekt hos en modstander i sin egen nationale interesse eller for at garantere den nationale sikkerhed ... så er det nok en rimelig civiliseret mulighed," sagde Nick Harvey ifølge det tyske magasin Der Spiegel.

Han tilføjer at han ikke kender detaljerne om Stuxnet-angrebet og heller ikke kan udtale sig om de oplysninger, der fremgår af bogen "Confront and Conceal: Obama's Secret Wars and Surprising Use of American Power".

Ifølge New York Times er en stor del af den meget komplekse Stuxnet-kode udviklet i Israel, men amerikanerne har bygget en kopi af industrianlægget Natanz for at teste ormen. Den blev smuglet ind i de iranske systemer helt tilbage i 2008 og den var så snedig programmeret, at skaderne på centrifugerne først blev opdaget på et senere tidspunkt.

Men det gik galt i 2010, hvor en ingeniør koblede sin bærbare til centrifugernes kontrolanlæg og fik sin computer inficeret med Stuxnet. Den hoppede videre derfra ud på nettet. Stuxnet havde ellers en funktion, som skulle forhindre netop dette, men en fejl havde åbenbart sneget sig ind i koden.

David Sanger skriver at operationen "Olympic Games" startede allerede under Bush-administrationen. Det skulle være første gang, at USA har benyttet et cybervåben til lammende angreb mod et andet lands infrastruktur, og præsident Obama frygtede at det ville skabe præcedens for en ny form for krigsførsel. Men han valgte alligevel at fortsætte forgængerens operation mod Iran.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    At opnå ægte digital suverænitet kræver modstandsdygtig netværkes struktur

    Ønsket om digital suverænitet er blevet mere udbredt i løbet af det sidste årti.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S