Britisk minister: Virus er et civiliseret våben

Fremtidens civiliserede krig skal føres online.

Artikel top billede

I sidste uge kunne New York Times fortælle, at præsident Barack Obama personligt har beordret malware-angreb mod Iran. Det var også præsidenten, der besluttede at fortsætte angrebet, selvom Stuxnet slap ud på nettet. Den amerikanske regering har ikke selv bekræftet oplysningerne, som fremgår af en ny bog om den hemmelige cyberkrigsførsel.

I Storbritannien vil regeringen heller ikke kommentere sagen, men den britiske forsvarsminister Nick Harvey er generelt positiv overfor tanken om at bruge virus som et våben. Det fortalte han på en sikkerheds-konference i Singapore.

"Jeg vil sige, at en regering, som har konkluderet, at man er nødt til at opnå en effekt hos en modstander i sin egen nationale interesse eller for at garantere den nationale sikkerhed ... så er det nok en rimelig civiliseret mulighed," sagde Nick Harvey ifølge det tyske magasin Der Spiegel.

Han tilføjer at han ikke kender detaljerne om Stuxnet-angrebet og heller ikke kan udtale sig om de oplysninger, der fremgår af bogen "Confront and Conceal: Obama's Secret Wars and Surprising Use of American Power".

Ifølge New York Times er en stor del af den meget komplekse Stuxnet-kode udviklet i Israel, men amerikanerne har bygget en kopi af industrianlægget Natanz for at teste ormen. Den blev smuglet ind i de iranske systemer helt tilbage i 2008 og den var så snedig programmeret, at skaderne på centrifugerne først blev opdaget på et senere tidspunkt.

Men det gik galt i 2010, hvor en ingeniør koblede sin bærbare til centrifugernes kontrolanlæg og fik sin computer inficeret med Stuxnet. Den hoppede videre derfra ud på nettet. Stuxnet havde ellers en funktion, som skulle forhindre netop dette, men en fejl havde åbenbart sneget sig ind i koden.

David Sanger skriver at operationen "Olympic Games" startede allerede under Bush-administrationen. Det skulle være første gang, at USA har benyttet et cybervåben til lammende angreb mod et andet lands infrastruktur, og præsident Obama frygtede at det ville skabe præcedens for en ny form for krigsførsel. Men han valgte alligevel at fortsætte forgængerens operation mod Iran.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job