Free Software-guru fik stjålet sin computer

Det bliver Richard Stallmans sidste besøg i Argentina.

Artikel top billede

Richard Stallman, der er stifter af Free Software Foundation og manden bag GNU/Linux, har fået stjålet sin værdifulde bærbare computer på det statslige universitet i den argentinske hovedstad Buenos Aires.

Ifølge den spanske avis "El Mundo" var Stallman rejst til Argentina for at tale på universitetet og han blev overvældet af de mange spørgsmål fra tilhørerne efter sit foredrag. Først bagefter opdagede han, at den bærbare computer og andre værdigenstande var forsvundet.

Stallsmans Lemote-Yeelong-computer kører selvfølgelig udelukkende med fri software og den er nu væk sammen med alle de gemte dokument-arkiver.

Softwareguruen har også mistet sit pas, medicin og omkring 1.000 dollar.

Trods en opfordring på Twitter om at aflevere tyvegodset er computeren ikke dukket op endnu.

Stallman udtrykker sin bitterhed overfor avisen og erklærer, at det bliver hans sidste besøg i Argentina.

Han er kendt for sine kontante og nogle gange provokerende kommentarer. Han havde således følgende bemærkning til Steve Jobs' død: "Jeg er ikke glad for, at han er død, men jeg er glad for, at han er borte".

Det er ikke kun Apple, der står for skud. Stallman har også tidligere udtalt, at Googles Chrome OS er farlig og cloud-computing er "værre end dumhed".

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job