Free Software-guru fik stjålet sin computer

Det bliver Richard Stallmans sidste besøg i Argentina.

Artikel top billede

Richard Stallman, der er stifter af Free Software Foundation og manden bag GNU/Linux, har fået stjålet sin værdifulde bærbare computer på det statslige universitet i den argentinske hovedstad Buenos Aires.

Ifølge den spanske avis "El Mundo" var Stallman rejst til Argentina for at tale på universitetet og han blev overvældet af de mange spørgsmål fra tilhørerne efter sit foredrag. Først bagefter opdagede han, at den bærbare computer og andre værdigenstande var forsvundet.

Stallsmans Lemote-Yeelong-computer kører selvfølgelig udelukkende med fri software og den er nu væk sammen med alle de gemte dokument-arkiver.

Softwareguruen har også mistet sit pas, medicin og omkring 1.000 dollar.

Trods en opfordring på Twitter om at aflevere tyvegodset er computeren ikke dukket op endnu.

Stallman udtrykker sin bitterhed overfor avisen og erklærer, at det bliver hans sidste besøg i Argentina.

Han er kendt for sine kontante og nogle gange provokerende kommentarer. Han havde således følgende bemærkning til Steve Jobs' død: "Jeg er ikke glad for, at han er død, men jeg er glad for, at han er borte".

Det er ikke kun Apple, der står for skud. Stallman har også tidligere udtalt, at Googles Chrome OS er farlig og cloud-computing er "værre end dumhed".

Annonceindlæg fra Computerworld

AI’s produktivitetsparadoks: Hvor bliver gevinsterne af?

Undersøgelser i Danmark og udlandet tyder på, at AI endnu ikke for alvor kan aflæses i produktivitet og bundlinje.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS