Free Software-guru fik stjålet sin computer

Det bliver Richard Stallmans sidste besøg i Argentina.

Artikel top billede

Richard Stallman, der er stifter af Free Software Foundation og manden bag GNU/Linux, har fået stjålet sin værdifulde bærbare computer på det statslige universitet i den argentinske hovedstad Buenos Aires.

Ifølge den spanske avis "El Mundo" var Stallman rejst til Argentina for at tale på universitetet og han blev overvældet af de mange spørgsmål fra tilhørerne efter sit foredrag. Først bagefter opdagede han, at den bærbare computer og andre værdigenstande var forsvundet.

Stallsmans Lemote-Yeelong-computer kører selvfølgelig udelukkende med fri software og den er nu væk sammen med alle de gemte dokument-arkiver.

Softwareguruen har også mistet sit pas, medicin og omkring 1.000 dollar.

Trods en opfordring på Twitter om at aflevere tyvegodset er computeren ikke dukket op endnu.

Stallman udtrykker sin bitterhed overfor avisen og erklærer, at det bliver hans sidste besøg i Argentina.

Han er kendt for sine kontante og nogle gange provokerende kommentarer. Han havde således følgende bemærkning til Steve Jobs' død: "Jeg er ikke glad for, at han er død, men jeg er glad for, at han er borte".

Det er ikke kun Apple, der står for skud. Stallman har også tidligere udtalt, at Googles Chrome OS er farlig og cloud-computing er "værre end dumhed".

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos