Free Software-guru fik stjålet sin computer

Det bliver Richard Stallmans sidste besøg i Argentina.

Artikel top billede

Richard Stallman, der er stifter af Free Software Foundation og manden bag GNU/Linux, har fået stjålet sin værdifulde bærbare computer på det statslige universitet i den argentinske hovedstad Buenos Aires.

Ifølge den spanske avis "El Mundo" var Stallman rejst til Argentina for at tale på universitetet og han blev overvældet af de mange spørgsmål fra tilhørerne efter sit foredrag. Først bagefter opdagede han, at den bærbare computer og andre værdigenstande var forsvundet.

Stallsmans Lemote-Yeelong-computer kører selvfølgelig udelukkende med fri software og den er nu væk sammen med alle de gemte dokument-arkiver.

Softwareguruen har også mistet sit pas, medicin og omkring 1.000 dollar.

Trods en opfordring på Twitter om at aflevere tyvegodset er computeren ikke dukket op endnu.

Stallman udtrykker sin bitterhed overfor avisen og erklærer, at det bliver hans sidste besøg i Argentina.

Han er kendt for sine kontante og nogle gange provokerende kommentarer. Han havde således følgende bemærkning til Steve Jobs' død: "Jeg er ikke glad for, at han er død, men jeg er glad for, at han er borte".

Det er ikke kun Apple, der står for skud. Stallman har også tidligere udtalt, at Googles Chrome OS er farlig og cloud-computing er "værre end dumhed".

Læses lige nu

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Københavnsområdet

    Allerød Kommune

    Digitaliseringschef

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos