Har Apple og Google slået GPS'en ihjel?

De seneste kort-tjenester fra Apple og Google kan gøre portable GPS-enheder overflødige.

Artikel top billede

I sidste uge kom Google med en større relancering af sin Google Maps-tjeneste, som nu bliver udvidet med 3D-visning og offline-modus, og Apple har netop præsenteret sin nye Maps-applikation, hvor man nu kan blive guidet direkte frem til den ønskede destination.

Det har fået Wired til at erklære, at markedet for portable GPS-enheder nu er dødt, og det er Google og Apple, der kommer til at fungere som ligbærere for Garmin, Magellan og TomTom's hardware-forretning.

Det er selvfølgelig ikke en ny udvikling, at smartphones overtager mange af de funktioner som tidligere har krævet dedikerede enheder.

Først var det musikafspilleren, der forsvandt ind i telefonen. Nu er det kompakte kamera også ved at forsvinde, og den håndholdte computer uden telefon er for længst død.

GPS-software til smartphones er heller ikke en nyhed, men Apples seneste annoncering betyder at iPhone-brugere ikke længere behøver anvende tredjeparts-applikationer til navigation - for slet ikke at tale om en dedikeret GPS-enhed.

For de fleste brugere kan Maps sandsynligvis opfylde alle navigationsbehov - inklusive stemmestyring med Siri og realtids-opdaterede trafikoplysninger.

Garmins aktiekurs faldt efter Apple-lancering

Så er det nok ikke helt overraskende, at Garmins aktiekurs faldt med 10 pct. lige efter Apples annoncering. Hos TomTom kan man i det mindste glæde sig over en licensaftale med Apple, som bruger firmaets kortmateriale - selv om det altså betyder, at TomTom saver i den gren, som man selv sidder på.

Salget af de såkaldte PND'er (Personal Navigations Devices) er faldet med 9 procent i løbet af to år, og denne tendes forventes at fortsætte.

Det bliver også sværere for bilfirmaerne at konkurrere med deres egne indbyggede navigations-løsninger. BMW og Ford har forsøgt at integrere apps som Pandora og Yelp i deres systemer, men det ændrer ikke ved, at en smartphone kan løse den samme opgave som en indbygget løsning, der koster 10 gange mere.

Det store problem for smartphones har været, at det er svært at betjene dem i bilen, og den lille skærm er ikke egnet til en navigationsløsning. Men den nye Maps-applikation reagerer på talte kommandoer, der er 3D-grafik, multitouch-betjening og satellit-billeder.

Det vigtigste er nok "turn-by-turn navigation" - altså den samme navigation, som man kender fra GPS'er - og Apple vil samle trafikdata fra alle iOS-brugere for at kunne levere opdatere varsler om forholdene på vejene.

Der er også integration med lokale firmafortegnelser, anmeldelser og billeder fra Yelp og nem adgang til opdateringer.

Så er fordelen selvfølgelig også, at det er ganske gratis for iPhone-ejere, ligesom Android-brugere også har adgang til gratis navigation.

Det ser ud til, at GPS-firmaer som Garmin og TomTom må indstille sig på en fremtid som software-leverandører. GPS'en bliver en applikation på din telefon - ligesom musikafspilleren og kameraet.

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S