Har Apple og Google slået GPS'en ihjel?

De seneste kort-tjenester fra Apple og Google kan gøre portable GPS-enheder overflødige.

Artikel top billede

I sidste uge kom Google med en større relancering af sin Google Maps-tjeneste, som nu bliver udvidet med 3D-visning og offline-modus, og Apple har netop præsenteret sin nye Maps-applikation, hvor man nu kan blive guidet direkte frem til den ønskede destination.

Det har fået Wired til at erklære, at markedet for portable GPS-enheder nu er dødt, og det er Google og Apple, der kommer til at fungere som ligbærere for Garmin, Magellan og TomTom's hardware-forretning.

Det er selvfølgelig ikke en ny udvikling, at smartphones overtager mange af de funktioner som tidligere har krævet dedikerede enheder.

Først var det musikafspilleren, der forsvandt ind i telefonen. Nu er det kompakte kamera også ved at forsvinde, og den håndholdte computer uden telefon er for længst død.

GPS-software til smartphones er heller ikke en nyhed, men Apples seneste annoncering betyder at iPhone-brugere ikke længere behøver anvende tredjeparts-applikationer til navigation - for slet ikke at tale om en dedikeret GPS-enhed.

For de fleste brugere kan Maps sandsynligvis opfylde alle navigationsbehov - inklusive stemmestyring med Siri og realtids-opdaterede trafikoplysninger.

Garmins aktiekurs faldt efter Apple-lancering

Så er det nok ikke helt overraskende, at Garmins aktiekurs faldt med 10 pct. lige efter Apples annoncering. Hos TomTom kan man i det mindste glæde sig over en licensaftale med Apple, som bruger firmaets kortmateriale - selv om det altså betyder, at TomTom saver i den gren, som man selv sidder på.

Salget af de såkaldte PND'er (Personal Navigations Devices) er faldet med 9 procent i løbet af to år, og denne tendes forventes at fortsætte.

Det bliver også sværere for bilfirmaerne at konkurrere med deres egne indbyggede navigations-løsninger. BMW og Ford har forsøgt at integrere apps som Pandora og Yelp i deres systemer, men det ændrer ikke ved, at en smartphone kan løse den samme opgave som en indbygget løsning, der koster 10 gange mere.

Det store problem for smartphones har været, at det er svært at betjene dem i bilen, og den lille skærm er ikke egnet til en navigationsløsning. Men den nye Maps-applikation reagerer på talte kommandoer, der er 3D-grafik, multitouch-betjening og satellit-billeder.

Det vigtigste er nok "turn-by-turn navigation" - altså den samme navigation, som man kender fra GPS'er - og Apple vil samle trafikdata fra alle iOS-brugere for at kunne levere opdatere varsler om forholdene på vejene.

Der er også integration med lokale firmafortegnelser, anmeldelser og billeder fra Yelp og nem adgang til opdateringer.

Så er fordelen selvfølgelig også, at det er ganske gratis for iPhone-ejere, ligesom Android-brugere også har adgang til gratis navigation.

Det ser ud til, at GPS-firmaer som Garmin og TomTom må indstille sig på en fremtid som software-leverandører. GPS'en bliver en applikation på din telefon - ligesom musikafspilleren og kameraet.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Scan Global Logistics

    PMO Project Manager

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    Product Owner – AI-First Property Management

    Sydjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec