Har Apple og Google slået GPS'en ihjel?

De seneste kort-tjenester fra Apple og Google kan gøre portable GPS-enheder overflødige.

Artikel top billede

I sidste uge kom Google med en større relancering af sin Google Maps-tjeneste, som nu bliver udvidet med 3D-visning og offline-modus, og Apple har netop præsenteret sin nye Maps-applikation, hvor man nu kan blive guidet direkte frem til den ønskede destination.

Det har fået Wired til at erklære, at markedet for portable GPS-enheder nu er dødt, og det er Google og Apple, der kommer til at fungere som ligbærere for Garmin, Magellan og TomTom's hardware-forretning.

Det er selvfølgelig ikke en ny udvikling, at smartphones overtager mange af de funktioner som tidligere har krævet dedikerede enheder.

Først var det musikafspilleren, der forsvandt ind i telefonen. Nu er det kompakte kamera også ved at forsvinde, og den håndholdte computer uden telefon er for længst død.

GPS-software til smartphones er heller ikke en nyhed, men Apples seneste annoncering betyder at iPhone-brugere ikke længere behøver anvende tredjeparts-applikationer til navigation - for slet ikke at tale om en dedikeret GPS-enhed.

For de fleste brugere kan Maps sandsynligvis opfylde alle navigationsbehov - inklusive stemmestyring med Siri og realtids-opdaterede trafikoplysninger.

Garmins aktiekurs faldt efter Apple-lancering

Så er det nok ikke helt overraskende, at Garmins aktiekurs faldt med 10 pct. lige efter Apples annoncering. Hos TomTom kan man i det mindste glæde sig over en licensaftale med Apple, som bruger firmaets kortmateriale - selv om det altså betyder, at TomTom saver i den gren, som man selv sidder på.

Salget af de såkaldte PND'er (Personal Navigations Devices) er faldet med 9 procent i løbet af to år, og denne tendes forventes at fortsætte.

Det bliver også sværere for bilfirmaerne at konkurrere med deres egne indbyggede navigations-løsninger. BMW og Ford har forsøgt at integrere apps som Pandora og Yelp i deres systemer, men det ændrer ikke ved, at en smartphone kan løse den samme opgave som en indbygget løsning, der koster 10 gange mere.

Det store problem for smartphones har været, at det er svært at betjene dem i bilen, og den lille skærm er ikke egnet til en navigationsløsning. Men den nye Maps-applikation reagerer på talte kommandoer, der er 3D-grafik, multitouch-betjening og satellit-billeder.

Det vigtigste er nok "turn-by-turn navigation" - altså den samme navigation, som man kender fra GPS'er - og Apple vil samle trafikdata fra alle iOS-brugere for at kunne levere opdatere varsler om forholdene på vejene.

Der er også integration med lokale firmafortegnelser, anmeldelser og billeder fra Yelp og nem adgang til opdateringer.

Så er fordelen selvfølgelig også, at det er ganske gratis for iPhone-ejere, ligesom Android-brugere også har adgang til gratis navigation.

Det ser ud til, at GPS-firmaer som Garmin og TomTom må indstille sig på en fremtid som software-leverandører. GPS'en bliver en applikation på din telefon - ligesom musikafspilleren og kameraet.

Læses lige nu

    Erhvervsakademi Aarhus

    Undervisere til it-uddannelser

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Operate Technology A/S

    PHP-udvikler til Drupal

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job