Her er de skøreste top-domæner

Der er mange sjove, overraskende og mærkelige top-domæner på den nye liste over TLD-ansøgninger fra ICANN.

Artikel top billede

I går kom domæne-organisationen ICANN med en liste over alle de domæne-ansøgninger til nye TLD'er (Top-Level Domains), der er modtaget i ansøgningsperioden tidligere i år. Listen bliver domineret af internet-giganter som Google, der har søgt om 101 top-domæner, og Amazon, der har afleveret 76 ansøgninger. Det er ikke billigt - det koster omkring en million kroner per ansøgning.

Der er mange sjove og mærkelige TLD'er blandt de næsten 2.000 domæner på listen. Google har blandt andet søgt om .fyi, .lol., .love, .dog, .mom og .goo. Der er 22 TLD'er, hvor Google og Amazon forsøger at sikre sig det samme navn. Det gælder blandt andet .app, .music og .wow.

Singapore's Changi Airport har brugt en million på at søge om .changiairport - som også er en af de længste TLD'er på listen. Discover Card vil fremover tiltrække nye kunder med .cashbackbonus.

En organisation, der kalder sig Pontifical Council for Social Communication, har søgt om .catholic, mens Demand Media forsøger at sikre sig militære navne som .airforce, .navy, .army og det underholdende .ninja.

CNET har gravet i listen og fundet flere sjove TLD'er, herunder .citadel, som fremover skal tilhøre Citadel Investment Group, .indians, hvor ansøgeren er Reliance Industries i Mumbai, og .mormon, som er indsendt af en advokat i Salt Lake City.

Så kan alle fantasy-fans glæde sig over, at vi kan snart besøge domænet .unicorn - men desværre er ansøgeren "bare" et it-firma kaldet Unicorn. Hvis du er frustreret over det, kan du jo altid give udtryk for det under det nye .wtf top-domæne.

Blandt de nye TLD'er er det .app, der er det mest eftertragtede med 13 ansøgere, fulgt af .home og .inc med henholdsvis 11 ansøgninger hver. Der er 10 ansøgere, som forsøger at få fat i .art. Disse TLD'er lander sandsynligvis i en åben auktion, hvor alle har mulighed for at byde på dem.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Idura

    Driver du et callcenter? Så er det måske disse KPI’er, der presser dig

    I et inbound callcenter, hvor identiteten på den, der ringer ind, skal bekræftes, kan kontrollen nu foregå i telefonkøen. Det understøtter fem centrale KPI'er for callcentre.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job