Her er de skøreste top-domæner

Der er mange sjove, overraskende og mærkelige top-domæner på den nye liste over TLD-ansøgninger fra ICANN.

Artikel top billede

I går kom domæne-organisationen ICANN med en liste over alle de domæne-ansøgninger til nye TLD'er (Top-Level Domains), der er modtaget i ansøgningsperioden tidligere i år. Listen bliver domineret af internet-giganter som Google, der har søgt om 101 top-domæner, og Amazon, der har afleveret 76 ansøgninger. Det er ikke billigt - det koster omkring en million kroner per ansøgning.

Der er mange sjove og mærkelige TLD'er blandt de næsten 2.000 domæner på listen. Google har blandt andet søgt om .fyi, .lol., .love, .dog, .mom og .goo. Der er 22 TLD'er, hvor Google og Amazon forsøger at sikre sig det samme navn. Det gælder blandt andet .app, .music og .wow.

Singapore's Changi Airport har brugt en million på at søge om .changiairport - som også er en af de længste TLD'er på listen. Discover Card vil fremover tiltrække nye kunder med .cashbackbonus.

En organisation, der kalder sig Pontifical Council for Social Communication, har søgt om .catholic, mens Demand Media forsøger at sikre sig militære navne som .airforce, .navy, .army og det underholdende .ninja.

CNET har gravet i listen og fundet flere sjove TLD'er, herunder .citadel, som fremover skal tilhøre Citadel Investment Group, .indians, hvor ansøgeren er Reliance Industries i Mumbai, og .mormon, som er indsendt af en advokat i Salt Lake City.

Så kan alle fantasy-fans glæde sig over, at vi kan snart besøge domænet .unicorn - men desværre er ansøgeren "bare" et it-firma kaldet Unicorn. Hvis du er frustreret over det, kan du jo altid give udtryk for det under det nye .wtf top-domæne.

Blandt de nye TLD'er er det .app, der er det mest eftertragtede med 13 ansøgere, fulgt af .home og .inc med henholdsvis 11 ansøgninger hver. Der er 10 ansøgere, som forsøger at få fat i .art. Disse TLD'er lander sandsynligvis i en åben auktion, hvor alle har mulighed for at byde på dem.

Annonce

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknisk Projektleder til Forsvarets data- og AI-projekter

Københavnsområdet

Paychex Europe

Seniorudvikler til Danløn

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Vil du skabe sammenhæng mellem IT-systemer, data og processer i PET?

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S