USA erobrer supercomputer-tronen igen

Japan og Kina klarer sig ikke så godt på den seneste liste over verdens hurtigste computere, mens USA kan fejre et comeback.

Artikel top billede

den seneste liste over verdens 500 hurtigste supercomputere har den japanske K Computer nu mistet førstepladsen efter to år. Nu ligger USA igen i spidsen med IBM-supercomputeren Sequoia på Lawrence Livermore National Laboratory. Den har en regnekraft på omkring 16 petaflops/s. Det er 50 pct. mere end K Computer.

I de seneste år har Kina og Japan domineret listen. I den sidste opgørelse, der kom i november 2011, gik fire af de fem første pladser til de to asiatiske lande. Det har sikkert gjort ondt i USA, hvor man traditionelt har et forspring i forhold til resten af verden, når det gælder supercomputere.

Sequoia er også verdens mest energieffektive supercomputere, og den indeholder hele 1.572.864 processor-kerner.

Foruden USA har Europa også forbedret sin position på den seneste liste. Den tyske SuperMUC på Leibniz Rechenzentrum ligger på en fjerdeplads med 2,89 petaflops. Den italienske Fermi ligger på en syvendeplads, og tyske JuQueen kommer som nr. 8.

Den nye Mira-supercomputer i USA, et IBM-BlueGene system på Argonne National Laboratory, er straks hoppet ind på en tredjeplads.

Hvis man kigger på den samlede ydelse for alle de 500 supercomputere på listen, er der næsten tale om en fordobling i forhold til november 2011.

De fleste af de 500 maskiner - helt præcis 253 - står i USA, mens 107 er placeret i Europa og 68 i Kina.

Den hurtigste danske supercomputer står hos Vestas og har en ydelse på 162 teraflops. Denne IBM-maskine er nr. 108 på listen.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S