USA erobrer supercomputer-tronen igen

Japan og Kina klarer sig ikke så godt på den seneste liste over verdens hurtigste computere, mens USA kan fejre et comeback.

Artikel top billede

På den seneste liste over verdens 500 hurtigste supercomputere har den japanske K Computer nu mistet førstepladsen efter to år. Nu ligger USA igen i spidsen med IBM-supercomputeren Sequoia på Lawrence Livermore National Laboratory. Den har en regnekraft på omkring 16 petaflops/s. Det er 50 pct. mere end K Computer.

I de seneste år har Kina og Japan domineret listen. I den sidste opgørelse, der kom i november 2011, gik fire af de fem første pladser til de to asiatiske lande. Det har sikkert gjort ondt i USA, hvor man traditionelt har et forspring i forhold til resten af verden, når det gælder supercomputere.

Sequoia er også verdens mest energieffektive supercomputere, og den indeholder hele 1.572.864 processor-kerner.

Foruden USA har Europa også forbedret sin position på den seneste liste. Den tyske SuperMUC på Leibniz Rechenzentrum ligger på en fjerdeplads med 2,89 petaflops. Den italienske Fermi ligger på en syvendeplads, og tyske JuQueen kommer som nr. 8.

Den nye Mira-supercomputer i USA, et IBM-BlueGene system på Argonne National Laboratory, er straks hoppet ind på en tredjeplads.

Hvis man kigger på den samlede ydelse for alle de 500 supercomputere på listen, er der næsten tale om en fordobling i forhold til november 2011.

De fleste af de 500 maskiner - helt præcis 253 - står i USA, mens 107 er placeret i Europa og 68 i Kina.

Den hurtigste danske supercomputer står hos Vestas og har en ydelse på 162 teraflops. Denne IBM-maskine er nr. 108 på listen.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S