Mozilla udvikler iPad-browser

Mozilla forsøger at skabe en iPad-browser, som er bedre end Apples egen Safari.

Artikel top billede

(Foto: Peter Belanger)

Nu har Mozilla præsenteret den første prototype på sin iPad-browser med kodenavnet Junior. Målet er at skabe en browser, som er bedre end Apples egen Safari. Indtil nu har Mozilla kun haft en app, hvor man kan synkronisere faneblade i Firefox med fanerne på iPad.

I beskrivelsen af Junior kan man læse, at browseren skal "gøre det sjovere at surfe på nettet, gøre det mere ergonomisk og skabe en helt ny brugeroplevelse".

Firefox-udvikler Alex Limi mener, at Safari er "forfærdelig", men indrømmer, at der mangler alternativer.

Junior er konstant i fuldskærms-modus og indeholder ingen af de sædvanlige elementer som f.eks. en adressebjælke eller faneblade. I stedet er der to symboler i højre og venstre side.

Med den venstre knap kan man gå tilbage til den forrige side, mens den højre knap fører videre til en skærm, hvor man hurtigt kan komme til de senest besøgte sider og bogmærker. Her er der også et url-felt til adressen.

Junior bruger ikke Mozillas egen Gecko Rendering Engine, men derimod WebKit-Engine. Det skyldes, at Apple kun vil tillade browser-apps, der bruger WebKit.

Der er ingen dato for, hvornår Junior skal være færdig. Det menes, at Google også udvikler en version af sin browser Chrome til iOS.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Java software engineer (regular)

    Region Sjælland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos