Mozilla udvikler iPad-browser

Mozilla forsøger at skabe en iPad-browser, som er bedre end Apples egen Safari.

Artikel top billede

(Foto: Peter Belanger)

Nu har Mozilla præsenteret den første prototype på sin iPad-browser med kodenavnet Junior. Målet er at skabe en browser, som er bedre end Apples egen Safari. Indtil nu har Mozilla kun haft en app, hvor man kan synkronisere faneblade i Firefox med fanerne på iPad.

I beskrivelsen af Junior kan man læse, at browseren skal "gøre det sjovere at surfe på nettet, gøre det mere ergonomisk og skabe en helt ny brugeroplevelse".

Firefox-udvikler Alex Limi mener, at Safari er "forfærdelig", men indrømmer, at der mangler alternativer.

Junior er konstant i fuldskærms-modus og indeholder ingen af de sædvanlige elementer som f.eks. en adressebjælke eller faneblade. I stedet er der to symboler i højre og venstre side.

Med den venstre knap kan man gå tilbage til den forrige side, mens den højre knap fører videre til en skærm, hvor man hurtigt kan komme til de senest besøgte sider og bogmærker. Her er der også et url-felt til adressen.

Junior bruger ikke Mozillas egen Gecko Rendering Engine, men derimod WebKit-Engine. Det skyldes, at Apple kun vil tillade browser-apps, der bruger WebKit.

Der er ingen dato for, hvornår Junior skal være færdig. Det menes, at Google også udvikler en version af sin browser Chrome til iOS.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job