Mozilla udvikler iPad-browser

Mozilla forsøger at skabe en iPad-browser, som er bedre end Apples egen Safari.

Artikel top billede

(Foto: Peter Belanger)

Nu har Mozilla præsenteret den første prototype på sin iPad-browser med kodenavnet Junior. Målet er at skabe en browser, som er bedre end Apples egen Safari. Indtil nu har Mozilla kun haft en app, hvor man kan synkronisere faneblade i Firefox med fanerne på iPad.

I beskrivelsen af Junior kan man læse, at browseren skal "gøre det sjovere at surfe på nettet, gøre det mere ergonomisk og skabe en helt ny brugeroplevelse".

Firefox-udvikler Alex Limi mener, at Safari er "forfærdelig", men indrømmer, at der mangler alternativer.

Junior er konstant i fuldskærms-modus og indeholder ingen af de sædvanlige elementer som f.eks. en adressebjælke eller faneblade. I stedet er der to symboler i højre og venstre side.

Med den venstre knap kan man gå tilbage til den forrige side, mens den højre knap fører videre til en skærm, hvor man hurtigt kan komme til de senest besøgte sider og bogmærker. Her er der også et url-felt til adressen.

Junior bruger ikke Mozillas egen Gecko Rendering Engine, men derimod WebKit-Engine. Det skyldes, at Apple kun vil tillade browser-apps, der bruger WebKit.

Der er ingen dato for, hvornår Junior skal være færdig. Det menes, at Google også udvikler en version af sin browser Chrome til iOS.

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS