Sådan bekæmper du bedst Nigeria-svindlerne

Træt af den endeløse strøm af Nigeria-breve? Se hvordan du bekæmper dem.

Artikel top billede

Igennem mange år har vi været plaget af de såkaldte Nigeria-svindlere, der spammer os med absurde forretningstilbud.

Indtil nu har svindlernes mange spammails vist sig lige så besværlige at slippe af med som dræbersneglene i de danske haver.

Men en ny forskningsrapport fra Microsoft, der så dagens lys i sidste uge, kan muligvis gemme på en løsning på problemet.

I forskningsrapporten bliver der argumenteret for, at Nigeria-svindlerne bevidst gør deres mails så absurde og utroværdige for at minimere antallet af henvendelser og dermed sikre sig, at dem der henvender sig er så godtroende og uoplyste, at de er perfekte ofre.

Hold svindlerne for nar

Men oplysningerne om, at det kan være stærkt omkostningsforøgende for svindlerne at skulle håndtere mange henvendelser, kan udstyre os med et effektivt våben mod Nigeria-svindlerne.

Det amerikanske magasin The New Yorker, mener, at vi kan bekæmpe svindlerne ved at holde dem for nar og svare på deres henvendelser, når vi modtager dem. 

Det er dog ikke nogen helt ny tanke. 

Som flere læsere også har gjort os opmærksom på, findes der en lang række internetfora, hvor såkaldte scambaiters har gjort det til en sport at tage svindlerne ved næsen og så at sige lave "kontra-svindel".

Som regel er scambaiternes mål at spille med på svindlernes mails og på den måde trække korrespondancerne i langdrag. 

Men ofte tager de også mere ekstreme metoder i brug. Nigeria-svindlerne er ofte desperate, og det udnytter de forskellige scambaiters til at få dem til at udføre bizarre handlinger.

Sådan bliver svindlerne fuppet

Eksempelvis kan du på sider som thescambaiter.com og 419eater.com se billeder, hvor svindlerne er blevet narret til at blive fotograferet, mens de står afklædte med underlige hatte og sjove skilte.

Der er også eksempler på, at de narrer svindlerne til at modtage pakker, hvor modtageren betaler for forsendelsen i den tro, at de skal modtage en sending bærbare computere.

Men i stedet modtager de en defekt kummefryser eller en bærbar computer lavet i pap.  

Kan du fuppe hackere?

Men kan denne form for kontra-svindel bruges mod andre end Nigeria-svindlere? 

I den førnævnte artikel fra The New Yorker bliver der spekuleret i, om virksomheder med fordel vil kunne bruge en lignende sikkerhedsstrategi, når de skal holde potentielle it-kriminelle fra døren.

Eksempelvis får en hacker som regel med det samme smidt en "access denied"-meddelelse i hovedet, når han indtaster et forkert password eller på anden måde forsøger at bryde ind i en virksomheds it-system.

Men kunne man forestille sig, at det vil være mere effektivt, hvis den it-kriminelle ikke bliver afvist, men i stedet bliver sendt ind i noget, der til forveksling ligner virksomhedens netværk.

På den måde kan svindleren spilde dyrebar tid i det falske univers, før han opdager, at han er blevet taget ved næsen.

Læs også: 

Derfor er Nigeria-svindlerne så snotdumme

Derfor skal du tage virus-panikken med et gran salt  

Læses lige nu

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Nordjylland

    Lægemiddelstyrelsen

    Løsningsarkitekt

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Sydjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S