Crayons opkøb forgylder Frank Mortensen

Inmeta Crayon betaler sit opkøb af A Gain med aktier for millioner. Læs analytikers bud på, hvad nordmændene har betalt for at få fingre i den danske licensspecialist.

Artikel top billede

Frank Mortensen (th) og Ulrik Roland kan stikke et tocifret millionbeløb i lommen efter salget af deres guldæg A Gain til norske Inmeta Crayon.

Det er en mere end almindelig veldrevet forhandler, som skifter ejer, efter at norske Inmeta Crayon i dag har meddelt, at man overtager den danske licensspecialist A Gain.

Modsat Crayons danske afdeling har A Gain de seneste år præsteret pæne overskud kulminerende i 2011 med et overskud før skat på næsten 15 millioner kroner. Til sammenligning har Crayon i Danmark trods en betragtelig omsætning de seneste to år kun lige akkurat fjernet de røde tal fra bundlinien, efter at man i 2009 måtte indkassere et underskud på mere end syv millioner kroner.

Betalingen til A Gains to stiftere, direktør Frank Mortensen og Ulrik Roland, består af aktier i Inmeta Crayon-koncernen.

Kanalveteran og virksomhedsmægler Lars Krull, som i dag er ansat som senior advisor ved Aalborg Universitet, vurderer på baggrund af de seneste A Gain-regnskaber, at det har været en anseelig bunke aktier, som er blevet lagt foran de to danskere.

Ifølge Inmeta Crayon bliver Frank Mortensen og Ulrik Roland efter salget til nordmændene henholdsvis den tredjestørste og sjettestørste aktionær i den norske koncern. Hovedaktionær er investeringsselskabet Norvestor, som ejer cirka to tredjedele af aktierne.

"Når der er tale om, at opkøbet er betalt med Crayon-aktier, vil jeg, baseret på det seneste årsresultatet, vurdere, at den samlede pris ligger et sted mellem 60 og 100 millioner kroner. Men prisen afhænger naturligvis af, om det seneste meget pæne regnskab er noget, som både køber og sælger forventer vil fortsætte fremover," siger Lars Krull, som især er imponeret over A Gains afkastningsgrad, som i det seneste regnskab er oppe på 15 procent.

"Det bliver en udfordring at fastholde det i det fusionerede selskab," lyder vurderingen fra Lars Krull.

Læs også:
Crayon fusionerer med A Gain
Fusion: A Gain tjener 50 gange mere end Crayon

Frank Mortensen: Vi fordobler forretningen på tre år

Microsoft roser Crayon/A Gain-fusion

Portræt: Crayon: Vi finder altid som minimum vores løn

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Midtjylland

    Timengo DPG

    Senior Teknisk Onboarding Konsulent

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job