Så nemt kan du bortføre en drone

Forskere advarer om, at det er nemt at sende falske GPS-signaler til ubemandede droner.

Artikel top billede

Der har været mange advarsler om sårbarheder i det globale navigationssystem GPS. Nu har forskere i USA demonstreret, hvordan man kan bruge et falsk GPS-signal til at bortføre en ubemandet drone (Unmanned Aerial Vehicle, UAV).

I USA har man planer om at tillade civile droner i luftrummet - i modsætning til de militære droner er deres GPS-signal ikke krypteret. Forskere fra Radionavigation Laboratory på University of Texas har nu demonstreret, at det er muligt at manipulere GPS-signalet (spoofing) og dermed overtage kontrollen over dronen.

Forskerne fortæller til Fox News, at de har bygget en meget avanceret spoofer, der sender de falske signaler. Det kostede kun omkring 1.000 dollar.

Tricket ligger i at sende et svagt GPS-signal, som gradvist bliver stærkere, indtil det overdøver det ægte signal. I forskernes egne tests er det lykkes at snyde alle civile GPS-modtagere med denne teknik.

I sidste uge skulle forskerne så demonstrere, hvordan et angreb kan gennemføres i praksis. Deres test blev gennemført på White Sands Missile Range i New Mexico, hvor de tog kontrol over en fremmed drone, styrede den mod et punkt på jorden og rettede op i sidste øjeblik.

Forskerne mener, at der kan være 30.000 ubemandede civile droner i det amerikanske luftrum allerede om fem-ti år.

"Hvert af dem er det potentielt missil, som kan bruges imod os," siger professor Tod Humphreys til Fox.

Han mener altså, at terrorister f.eks. kunne overtage kontrollen over en drone og styre den ind i en bygning eller menneskemængde eller et andet fly.

Kurerfirmaet Fedex har allerede luftet planer om at supplere sine flåde af fly med ubemandede droner.

Iran fik fat i amerikansk super-drone

Selv de militære droner kan muligvis hackes. Sidste år kunne Iran til stor forbløffelse for omverden præsentere en tilsyneladende intakt amerikansk militærdrone af typen RQ-170. Iranerne hævder at man har hacket dronen og fået den til at lande på iransk territorium.

Ifølge avisen Christian Science Monitor har iranerne afbrudt forbindelsen mellem dronen og dens kontrolcentrum - muligvis med en form for radiostøj - og herefter sendt falske GPS-koordinater, som fortalte dronen at den befandt sig over Afghanistan.

Men i stedet for at lande på en amerikansk base i Afghanistan gik dronen så helt af sig selv ned over Iran.

"GPS-navigationen er det svageste punkt. Ved at forstyrre kommunikationen med støj, kan du tvinge dronen over på autopilot. Hermed mister den sin hjerne," sagde en anonym iransk ingeniør til avisen.

Iranerne har angiveligt udviklet den nødvendige teknologi ved at analysere mindre amerikanske droner, der er skudt ned i de sidste år. Den afgørende svaghed ligger dog i GPS-teknologien, hvor det er nemt at sende falske koordinater.

Dermed kan alle former for udstyr, som er afhængig af GPS-signaler, altså føres på afveje - og det gælder også droner.

"GPS-signaler er svage og kan nemt overdøves af signaler fra tv-tårne, bærbare computere, mp3-afspillere, selv mobile satellit-tjenester," sagde professor Andrew Dempster fra University of New South Wales under en GPS-konference sidste år.

En ny lov betyder, at det amerikanske luftrum bliver åbnet for droner fra den 30. september 2015.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS