Ingram køber tidligere dansk distributionsjuvel

Den amerikanske distributør smider fem milliarder for at få adgang til det globale smartphone-marked.

Artikel top billede

Ingram Micro har indgået en aftale om at købe mobildistributøren Brightpoint. Det sker i en handel, der ifølge selskaberne er fem milliarder kroner værd.

Brightpoint er en oprindelig amerikansk mobildistributør, der i 2007 blev global ved at fusionere med den danske mobildistributør Dangaard Telecom. Det skete i en handel, der dengang var to milliarder kroner værd.

Brightpoint havde i 2011 en omsætning på 31 milliarder kroner. Sammenkoblet med de 214 milliarder kroner, som Ingram Micros omsatte for i 2011, kommer det nye opkøb til at distancere Ingram Micro endnu mere fra verdens næststørste distributør, Tech Data, som i deres seneste regnskab fremviste en omsætning på 156 milliarder kroner.

Med købet af Brightpoint får Ingram Micro udover en langt bredere forretning i Europa også adgang til Afrika og Mellemøsten. Ingram Micros koncernchef er da også glad for købet.

"Strategisk passer det godt, og er med det samme en god tilføjelse til Ingram Micros eksisterende forretning," siger Alain Monié, der er koncernchef for Ingram Micro.

Ingram Micro forventer at købet af Brightpoint går igennem i slutningen af 2012.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologiens frontløbere i en forandringsfyldt verden

    CIO’erne spiller en centrale rolle i at drive moderne virksomheder fremad i en usikker tid.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S