Ingram køber tidligere dansk distributionsjuvel

Den amerikanske distributør smider fem milliarder for at få adgang til det globale smartphone-marked.

Artikel top billede

Ingram Micro har indgået en aftale om at købe mobildistributøren Brightpoint. Det sker i en handel, der ifølge selskaberne er fem milliarder kroner værd.

Brightpoint er en oprindelig amerikansk mobildistributør, der i 2007 blev global ved at fusionere med den danske mobildistributør Dangaard Telecom. Det skete i en handel, der dengang var to milliarder kroner værd.

Brightpoint havde i 2011 en omsætning på 31 milliarder kroner. Sammenkoblet med de 214 milliarder kroner, som Ingram Micros omsatte for i 2011, kommer det nye opkøb til at distancere Ingram Micro endnu mere fra verdens næststørste distributør, Tech Data, som i deres seneste regnskab fremviste en omsætning på 156 milliarder kroner.

Med købet af Brightpoint får Ingram Micro udover en langt bredere forretning i Europa også adgang til Afrika og Mellemøsten. Ingram Micros koncernchef er da også glad for købet.

"Strategisk passer det godt, og er med det samme en god tilføjelse til Ingram Micros eksisterende forretning," siger Alain Monié, der er koncernchef for Ingram Micro.

Ingram Micro forventer at købet af Brightpoint går igennem i slutningen af 2012.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS