Android-botnet spreder spam

Det første botnet på Android-enheder er nu opdaget. Samtidig er antallet af malware-apps til Android steget voldsomt.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Der har været mange meldinger om malware på Android-platformen. Ifølge denne blog er der nu for første gang fundet tegn på et botnet, der kører på Android-enheder. Det er Microsoft-medarbejderen Terry Zink, som har opdaget en spam-bølge med beskeden "Sent from Yahoo! Mail on Android".

Sammen med headeren (der indeholder "AndroidMobile") tyder det på, at alle spam-beskederne er sendt fra Android-enheder.

Zink skriver, at ip-adresserne peger mod lande som Rusland, Ukraine, Indonesien, Thailand og Venezuela.

Det er lande, hvor andelen af malware-inficeringer typisk er noget højere end i de rigeste industrilande, fordi brugerne henter software fra tvivlsomme kilder i stedet for at handle i den officielle Android-butik.

Samtidig advarer Trend Micro om, at antallet af malware-applikationer til Android er steget fra 10.000 til 20.000 på en enkelt måned.

Der er typisk tale om falske versioner af populære apps som Instagram og Angry Birds. Den officielle Google Play butik er heller ikke sikker. Her er der fundet 17 malware-apps, som blev downloadet 700.000 gange, inden de blev opdaget og slettet.

Trend Micro henviser til, at risikoen for malware-apps er større i Google Play end i Apples App Store, hvor kontrollen med applikationerne er meget strengere. Risikoen er endnu større, hvis man henter software fra tredjeparts-butikker.

Indenrigs- og Sundhedsministeriet

IT/AI-projektleder til Indenrigs- og Sundhedsministeriets departement

Københavnsområdet

Lægemiddelstyrelsen

Løsningsarkitekt

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Context&

Når AI løber fra organisationen

Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job