Android-botnet spreder spam

Det første botnet på Android-enheder er nu opdaget. Samtidig er antallet af malware-apps til Android steget voldsomt.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Der har været mange meldinger om malware på Android-platformen. Ifølge denne blog er der nu for første gang fundet tegn på et botnet, der kører på Android-enheder. Det er Microsoft-medarbejderen Terry Zink, som har opdaget en spam-bølge med beskeden "Sent from Yahoo! Mail on Android".

Sammen med headeren (der indeholder "AndroidMobile") tyder det på, at alle spam-beskederne er sendt fra Android-enheder.

Zink skriver, at ip-adresserne peger mod lande som Rusland, Ukraine, Indonesien, Thailand og Venezuela.

Det er lande, hvor andelen af malware-inficeringer typisk er noget højere end i de rigeste industrilande, fordi brugerne henter software fra tvivlsomme kilder i stedet for at handle i den officielle Android-butik.

Samtidig advarer Trend Micro om, at antallet af malware-applikationer til Android er steget fra 10.000 til 20.000 på en enkelt måned.

Der er typisk tale om falske versioner af populære apps som Instagram og Angry Birds. Den officielle Google Play butik er heller ikke sikker. Her er der fundet 17 malware-apps, som blev downloadet 700.000 gange, inden de blev opdaget og slettet.

Trend Micro henviser til, at risikoen for malware-apps er større i Google Play end i Apples App Store, hvor kontrollen med applikationerne er meget strengere. Risikoen er endnu større, hvis man henter software fra tredjeparts-butikker.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Idura

    Driver du et callcenter? Så er det måske disse KPI’er, der presser dig

    I et inbound callcenter, hvor identiteten på den, der ringer ind, skal bekræftes, kan kontrollen nu foregå i telefonkøen. Det understøtter fem centrale KPI'er for callcentre.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S