Android-botnet spreder spam

Det første botnet på Android-enheder er nu opdaget. Samtidig er antallet af malware-apps til Android steget voldsomt.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Der har været mange meldinger om malware på Android-platformen. Ifølge denne blog er der nu for første gang fundet tegn på et botnet, der kører på Android-enheder. Det er Microsoft-medarbejderen Terry Zink, som har opdaget en spam-bølge med beskeden "Sent from Yahoo! Mail on Android".

Sammen med headeren (der indeholder "AndroidMobile") tyder det på, at alle spam-beskederne er sendt fra Android-enheder.

Zink skriver, at ip-adresserne peger mod lande som Rusland, Ukraine, Indonesien, Thailand og Venezuela.

Det er lande, hvor andelen af malware-inficeringer typisk er noget højere end i de rigeste industrilande, fordi brugerne henter software fra tvivlsomme kilder i stedet for at handle i den officielle Android-butik.

Samtidig advarer Trend Micro om, at antallet af malware-applikationer til Android er steget fra 10.000 til 20.000 på en enkelt måned.

Der er typisk tale om falske versioner af populære apps som Instagram og Angry Birds. Den officielle Google Play butik er heller ikke sikker. Her er der fundet 17 malware-apps, som blev downloadet 700.000 gange, inden de blev opdaget og slettet.

Trend Micro henviser til, at risikoen for malware-apps er større i Google Play end i Apples App Store, hvor kontrollen med applikationerne er meget strengere. Risikoen er endnu større, hvis man henter software fra tredjeparts-butikker.

Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Sikkerhed | Aarhus C

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

22. januar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S