Android-botnet spreder spam

Det første botnet på Android-enheder er nu opdaget. Samtidig er antallet af malware-apps til Android steget voldsomt.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Der har været mange meldinger om malware på Android-platformen. Ifølge denne blog er der nu for første gang fundet tegn på et botnet, der kører på Android-enheder. Det er Microsoft-medarbejderen Terry Zink, som har opdaget en spam-bølge med beskeden "Sent from Yahoo! Mail on Android".

Sammen med headeren (der indeholder "AndroidMobile") tyder det på, at alle spam-beskederne er sendt fra Android-enheder.

Zink skriver, at ip-adresserne peger mod lande som Rusland, Ukraine, Indonesien, Thailand og Venezuela.

Det er lande, hvor andelen af malware-inficeringer typisk er noget højere end i de rigeste industrilande, fordi brugerne henter software fra tvivlsomme kilder i stedet for at handle i den officielle Android-butik.

Samtidig advarer Trend Micro om, at antallet af malware-applikationer til Android er steget fra 10.000 til 20.000 på en enkelt måned.

Der er typisk tale om falske versioner af populære apps som Instagram og Angry Birds. Den officielle Google Play butik er heller ikke sikker. Her er der fundet 17 malware-apps, som blev downloadet 700.000 gange, inden de blev opdaget og slettet.

Trend Micro henviser til, at risikoen for malware-apps er større i Google Play end i Apples App Store, hvor kontrollen med applikationerne er meget strengere. Risikoen er endnu større, hvis man henter software fra tredjeparts-butikker.

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Danoffice IT

Netværksarkitekt med kundeflair

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Specialister til Overvågning, sikkerhed og compliance til Forsvarets nye Digital Backbone

Nordjylland

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect