Første malware i Apple App Store

Både Apple og Google har nu fjernet malware-programmet Find and Call fra deres app-butikker.

Artikel top billede

Der har været meget skriveri om malware i Google Play app-butikken. Men nu viser det sig, at Apple heller ikke kan garantere mod malware. Kaspersky Lab har fundet et skadeligt program kaldet Find and Call, som både er kommet med i Apple App Store og Google Play.

Der er tale om en trojaner, som sender hele brugerens adressebog til en server. Her bliver der så sendt sms-spam til alle kontakterne i adressebogen.

Både Apple og Google har nu fjernet applikationen. Men spørgsmålet er, hvordan den overhovedet kunne slippe gennem kontrollen.

Kaspersky fortæller at sms-spam meddelelsen indeholder den oprindelige brugers telefon-nummer som afsender og samtidig forsøger at lokke modtageren til at installere applikationen, så den spredes yderligere.

Programmet kommer tilsyneladende fra Rusland og programbeskrivelsen i app-butikken er da også skrevet på russisk.

Det samler også GPS-koordinater, som sendes tilbage til serveren, og brugeren har desuden mulighed for at indtaste sine adgangsdata til sociale netværk og Paypal-informationer.

Programmets skabere hævder, at der er tale om en harmløs applikation, som hjælper med at finde og kontakte vennerne, og de siger ifølge AppleInsider.ru, at dataindsamlingen skyldes fejl i forskellige komponenter.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til Forsvarets nye Digital Backbone - Et samfundkritisk IT-miljø

    Nordjylland

    SOS International

    Principal Solution Architect

    Midtjylland

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Nordjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS