Amazon udvikler smartphone

Amazon er måske på vej med sin egen smartphone. En efterfølger til Kindle Fire skulle også være på trapperne.

Artikel top billede

Så er der nye rygter om, at Amazon kommer med en konkurrent til iPhone. Den nye smartphone skal køre med Android, ligesom Amazons Kindle Fire-tablet. Det melder Bloomberg, som også kan fortælle at Amazon samarbejder med taiwanesiske Foxconn om produktionen af den nye mobile enhed. Foxconn fremstiller også iPhone og iPad for Apple.

Amazon sælger allerede sin Kindle e-reader og Kindle Fire tavlecomputeren, der fremstilles hos et andet kinesisk selskab, Quanta Computer.

Samtidig er der rygter om, at en Kindle Fire 2 skulle komme i løbet af de næste måneder. Amazon er sat under pres på tablet-markedet, hvor Google netop har præsenteret sin billige Nexus 7 tablet og Microsoft er på vej med Surface-computeren.

Desuden tyder det på, at Apple kommer med en iPad Mini med syv-tommers-skærm senere i år.

Der er ikke mange detaljer om den nye Kindle Fire, men den skulle være tyndere, lettere og mere robust end forgængeren. Denne gang er der også indbygget et kamera og billedopløsningen ligger nu på 1.280 x 800 pixels.

Foruden den normale udgave med syv-tommers skærm kommer der muligvis også en version med 8,9-tommers display.

I øjeblikket har Amazon 5,8 pct. af tablet-markedet, mens Samsung ligger på 11 pct. og Apple dominerer klart med 58 pct.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S