Amazon udvikler smartphone

Amazon er måske på vej med sin egen smartphone. En efterfølger til Kindle Fire skulle også være på trapperne.

Artikel top billede

Så er der nye rygter om, at Amazon kommer med en konkurrent til iPhone. Den nye smartphone skal køre med Android, ligesom Amazons Kindle Fire-tablet. Det melder Bloomberg, som også kan fortælle at Amazon samarbejder med taiwanesiske Foxconn om produktionen af den nye mobile enhed. Foxconn fremstiller også iPhone og iPad for Apple.

Amazon sælger allerede sin Kindle e-reader og Kindle Fire tavlecomputeren, der fremstilles hos et andet kinesisk selskab, Quanta Computer.

Samtidig er der rygter om, at en Kindle Fire 2 skulle komme i løbet af de næste måneder. Amazon er sat under pres på tablet-markedet, hvor Google netop har præsenteret sin billige Nexus 7 tablet og Microsoft er på vej med Surface-computeren.

Desuden tyder det på, at Apple kommer med en iPad Mini med syv-tommers-skærm senere i år.

Der er ikke mange detaljer om den nye Kindle Fire, men den skulle være tyndere, lettere og mere robust end forgængeren. Denne gang er der også indbygget et kamera og billedopløsningen ligger nu på 1.280 x 800 pixels.

Foruden den normale udgave med syv-tommers skærm kommer der muligvis også en version med 8,9-tommers display.

I øjeblikket har Amazon 5,8 pct. af tablet-markedet, mens Samsung ligger på 11 pct. og Apple dominerer klart med 58 pct.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra QNAP

    En QNAP NAS-løsning sikrer fuldt ejerskab over dine mest værdifulde aktiver – dine data

    En NAS-løsning er vigtigere end nogensinde, fordi den tilbyder et alternativ til abonnementer, GDPR-bekymringer og begrænsninger ved cloudlagring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)