Amazon udvikler smartphone

Amazon er måske på vej med sin egen smartphone. En efterfølger til Kindle Fire skulle også være på trapperne.

Artikel top billede

Så er der nye rygter om, at Amazon kommer med en konkurrent til iPhone. Den nye smartphone skal køre med Android, ligesom Amazons Kindle Fire-tablet. Det melder Bloomberg, som også kan fortælle at Amazon samarbejder med taiwanesiske Foxconn om produktionen af den nye mobile enhed. Foxconn fremstiller også iPhone og iPad for Apple.

Amazon sælger allerede sin Kindle e-reader og Kindle Fire tavlecomputeren, der fremstilles hos et andet kinesisk selskab, Quanta Computer.

Samtidig er der rygter om, at en Kindle Fire 2 skulle komme i løbet af de næste måneder. Amazon er sat under pres på tablet-markedet, hvor Google netop har præsenteret sin billige Nexus 7 tablet og Microsoft er på vej med Surface-computeren.

Desuden tyder det på, at Apple kommer med en iPad Mini med syv-tommers-skærm senere i år.

Der er ikke mange detaljer om den nye Kindle Fire, men den skulle være tyndere, lettere og mere robust end forgængeren. Denne gang er der også indbygget et kamera og billedopløsningen ligger nu på 1.280 x 800 pixels.

Foruden den normale udgave med syv-tommers skærm kommer der muligvis også en version med 8,9-tommers display.

I øjeblikket har Amazon 5,8 pct. af tablet-markedet, mens Samsung ligger på 11 pct. og Apple dominerer klart med 58 pct.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-specialist til Lokal IT Servicecenter ved Personelkommandoen

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

Teknisk assistent til dokumentation af kritisk infrastruktur

Københavnsområdet

BEC Financial Technologies

Business Continuity Manager - Business Impact & Criticality

Uspecificeret arbejdssted

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S