Her kan it-iværksættere bo billigt

I USA kan man nu finde vandrehjem kun for it-nørder.

Artikel top billede

Der findes særlige kontorfællesskaber kun for it-iværksættere, fester for computernørder og et firma i Silicon Valley har ligefrem planer om at bygge et krydstogtsskib om til en flydende by for it-folk. Så er det måske ikke så overraskende, at der også er opstået en kæde af vandrehjem i USA, som er særligt rettet mod it-iværksættere, skriver New York Times.

Nærmere bestemt dem, der befinder sig på det helt tidlige stadie - der, hvor man typisk har masser af ideer og meget få penge. Gæsterne hos Chez JJ betaler 40 dollar per nat og så er der adgang til hurtigt internet, en seng, håndklæde og mulighed for at bruge et køkken. Der er ikke noget fjernsyn, men til gengæld kan man netværke med andre kreative it-iværksættere og måske få gode ideer til nye projekter.

Der er opstået hacker-hostels i San Francisco, Menlo Park og Mountain View (begge i Silicon Valley) og de bliver styret af en kvindelig kaptajn, som bestemmer hvem der må overnatte.

Ifølge avisen er de fleste af gæsterne i tyverne, og de kommer både for at få billig overnatning og for at møde ligesindede.

Der er flere andre it-vandrehjem, som typisk bruger Airbnb til at annoncere. Chez JJ har et særligt tema til hvert af sine vandrehjem. I Mountain View er det særligt rettet mod start-ups, mens huset i Menlo Park er mere videnskabs-orienteret.

New York Times fortæller om stifterne af firmaet MassDrop, der boede to måneder hos Chez JJ. Nu er de flyttet ud og har hyret deres første medarbejder, som de mødte i vandrehjemmet.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg