Her kan it-iværksættere bo billigt

I USA kan man nu finde vandrehjem kun for it-nørder.

Artikel top billede

Der findes særlige kontorfællesskaber kun for it-iværksættere, fester for computernørder og et firma i Silicon Valley har ligefrem planer om at bygge et krydstogtsskib om til en flydende by for it-folk. Så er det måske ikke så overraskende, at der også er opstået en kæde af vandrehjem i USA, som er særligt rettet mod it-iværksættere, skriver New York Times.

Nærmere bestemt dem, der befinder sig på det helt tidlige stadie - der, hvor man typisk har masser af ideer og meget få penge. Gæsterne hos Chez JJ betaler 40 dollar per nat og så er der adgang til hurtigt internet, en seng, håndklæde og mulighed for at bruge et køkken. Der er ikke noget fjernsyn, men til gengæld kan man netværke med andre kreative it-iværksættere og måske få gode ideer til nye projekter.

Der er opstået hacker-hostels i San Francisco, Menlo Park og Mountain View (begge i Silicon Valley) og de bliver styret af en kvindelig kaptajn, som bestemmer hvem der må overnatte.

Ifølge avisen er de fleste af gæsterne i tyverne, og de kommer både for at få billig overnatning og for at møde ligesindede.

Der er flere andre it-vandrehjem, som typisk bruger Airbnb til at annoncere. Chez JJ har et særligt tema til hvert af sine vandrehjem. I Mountain View er det særligt rettet mod start-ups, mens huset i Menlo Park er mere videnskabs-orienteret.

New York Times fortæller om stifterne af firmaet MassDrop, der boede to måneder hos Chez JJ. Nu er de flyttet ud og har hyret deres første medarbejder, som de mødte i vandrehjemmet.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S