Nokia hjælper fyrede ansatte med at starte deres eget firma

Midt i de massive fyringer hos Nokia er der også solstråle-historier om eks-ansatte, der har fået støtte til et nyt liv som iværksætter.

Artikel top billede

Finske Nokia har sagt farvel til mange medarbejdere i den seneste tid - i sidste måned måtte Nokia varsle fyringen af yderligere 10.000 ansatte. Men det er ikke kun en negativ historie om problemer hos den gamle mobiltelefon-gigant. Nokia har også gjort en aktiv indsats for at hjælpe sine fyrede medarbejdere med at starte deres egen virksomhed. Det skriver Techcrunch, som fortæller om Nokia Bridge inkubator programmet.

Her kan afskedigede Nokia-medarbejdere modtage op til 1,1 mio. kr. i støtte til deres nye liv som iværksættere. Nokia Bridge har angiveligt allerede støttet mere end 100 firmaer, men Nokia vil ikke fortælle hvem det er. Enkelte af navnene er dog kendt nu.

Det gælder blandt andet Jolla, som vil forsøge at genoplive den gamle MeeGo-platform. Næsten hele MeeGo-udviklingsholdet fra Nokia er samlet i det nye firma, og så er det nok ikke underligt, at det har modtaget støtte fra Nokia Bridge. Jolla har ambitioner om at udvikle en ny smartphone baseret på MeeGo.

I Storbritannien kan hver Nokia-ansat modtage omkring 190.000 kr., og op til fire fyrede Nokia-folk kan gå sammen om et projekt. Desuden kan de modtage yderligere næsten 400.000 kr., så den samlede sum altså kommer op på mere end en million kroner.

Nokia Bridge hjælper også med træning og teknisk support og enkelte af de nystartede firmaer har licenseret teknologi fra Nokia.

Ifølge Techcrunch har inkubatoren støttet TreLab, der arbejder med måling og overvågning af trådløse netværk, Cloudberrytec, der også består af tidligere MeeGo-folk, og Avanto Networks, der rådgiver om mobil strategi.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29 april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S