Nokia hjælper fyrede ansatte med at starte deres eget firma

Midt i de massive fyringer hos Nokia er der også solstråle-historier om eks-ansatte, der har fået støtte til et nyt liv som iværksætter.

Artikel top billede

Finske Nokia har sagt farvel til mange medarbejdere i den seneste tid - i sidste måned måtte Nokia varsle fyringen af yderligere 10.000 ansatte. Men det er ikke kun en negativ historie om problemer hos den gamle mobiltelefon-gigant. Nokia har også gjort en aktiv indsats for at hjælpe sine fyrede medarbejdere med at starte deres egen virksomhed. Det skriver Techcrunch, som fortæller om Nokia Bridge inkubator programmet.

Her kan afskedigede Nokia-medarbejdere modtage op til 1,1 mio. kr. i støtte til deres nye liv som iværksættere. Nokia Bridge har angiveligt allerede støttet mere end 100 firmaer, men Nokia vil ikke fortælle hvem det er. Enkelte af navnene er dog kendt nu.

Det gælder blandt andet Jolla, som vil forsøge at genoplive den gamle MeeGo-platform. Næsten hele MeeGo-udviklingsholdet fra Nokia er samlet i det nye firma, og så er det nok ikke underligt, at det har modtaget støtte fra Nokia Bridge. Jolla har ambitioner om at udvikle en ny smartphone baseret på MeeGo.

I Storbritannien kan hver Nokia-ansat modtage omkring 190.000 kr., og op til fire fyrede Nokia-folk kan gå sammen om et projekt. Desuden kan de modtage yderligere næsten 400.000 kr., så den samlede sum altså kommer op på mere end en million kroner.

Nokia Bridge hjælper også med træning og teknisk support og enkelte af de nystartede firmaer har licenseret teknologi fra Nokia.

Ifølge Techcrunch har inkubatoren støttet TreLab, der arbejder med måling og overvågning af trådløse netværk, Cloudberrytec, der også består af tidligere MeeGo-folk, og Avanto Networks, der rådgiver om mobil strategi.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect