Nokia hjælper fyrede ansatte med at starte deres eget firma

Midt i de massive fyringer hos Nokia er der også solstråle-historier om eks-ansatte, der har fået støtte til et nyt liv som iværksætter.

Artikel top billede

Finske Nokia har sagt farvel til mange medarbejdere i den seneste tid - i sidste måned måtte Nokia varsle fyringen af yderligere 10.000 ansatte. Men det er ikke kun en negativ historie om problemer hos den gamle mobiltelefon-gigant. Nokia har også gjort en aktiv indsats for at hjælpe sine fyrede medarbejdere med at starte deres egen virksomhed. Det skriver Techcrunch, som fortæller om Nokia Bridge inkubator programmet.

Her kan afskedigede Nokia-medarbejdere modtage op til 1,1 mio. kr. i støtte til deres nye liv som iværksættere. Nokia Bridge har angiveligt allerede støttet mere end 100 firmaer, men Nokia vil ikke fortælle hvem det er. Enkelte af navnene er dog kendt nu.

Det gælder blandt andet Jolla, som vil forsøge at genoplive den gamle MeeGo-platform. Næsten hele MeeGo-udviklingsholdet fra Nokia er samlet i det nye firma, og så er det nok ikke underligt, at det har modtaget støtte fra Nokia Bridge. Jolla har ambitioner om at udvikle en ny smartphone baseret på MeeGo.

I Storbritannien kan hver Nokia-ansat modtage omkring 190.000 kr., og op til fire fyrede Nokia-folk kan gå sammen om et projekt. Desuden kan de modtage yderligere næsten 400.000 kr., så den samlede sum altså kommer op på mere end en million kroner.

Nokia Bridge hjælper også med træning og teknisk support og enkelte af de nystartede firmaer har licenseret teknologi fra Nokia.

Ifølge Techcrunch har inkubatoren støttet TreLab, der arbejder med måling og overvågning af trådløse netværk, Cloudberrytec, der også består af tidligere MeeGo-folk, og Avanto Networks, der rådgiver om mobil strategi.

Annonce

Politiets Efterretningstjeneste

Platform Engineer hos PET

Københavnsområdet

AL Sydbank

Afdelingsleder til AI Udvikling

Københavnsområdet

Jyske Bank

Product Manager til Digitale services

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse