Er det verdens største tablet?

Den japanske Android-tavlecomputer har en skærm på hele 21,5-tommer.

Artikel top billede

Hvis du synes at skærmen i de nuværende tavlecomputere er alt for lille, så er der nu hjælp på vej fra Japan. Firmaet Kouziro har udviklet en tablet, som må være verdens største. Eller måske er det ganske enkelt falsk varebetegnelse. Den nye "Android tablet" har et skærmpanel på hele 21,5 tommer og vejer fem kilo.

Så den egner sig ikke rigtig til at holde i hånden eller proppe i tasken som en almindelig tablet.  

De tekniske specifikationer er meget almindelige for en Android-tablet. Den har en OMAP dual-core processor fra Texas Instruments, 1 GB hukommelse, 8 GB Flash, webcam, Wi-Fi, HDMI og micro-USB. Billedopløsningen på touch-skærmen er med 1.920 x 1.080 faktisk lavere end den nye iPad, som har 2.048 x 1.536 pixels på en 9,7 tommers skærm.

Så selvom skærmen altså er meget større, betyder det ikke nødvendigvis, at opløsningen også kan øges tilsvarende.

Kouziro markedsfører sin touch-computer som en tablet, der kan bruges til at spille, se film og surfe på nettet.

Men det er nok mere nøjagtigt at kalde den for en all-in-one pc med integreret touch-skærm, som altså kører med Android 4.0 i stedet for Windows.

Den er ingen meldinger om, hvornår den flade computer skal sælges uden for Japan.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos