Slut med gadgets i Windows

Sikkerheds-problemer har tvunget Microsoft til at deaktivere gadgets og sidepanelet i Vista og Windows 7. I næste version er gadgets helt væk.

Artikel top billede

Det var en af de spændende nye funktioner i Windows Vista. Nu var der mulighed for at køre mini-programmer på skrivebordet - det, som Microsoft kalder gadgets. Her kunne man f.eks. få vist nyheder, billeder og spil. I Windows Vista var gadgets samlet i sidepanelet. Det ændrede sig i Windows 7, hvor gadgets kan placeres overalt på skrivebordet.

Nu har Microsoft indrømmet, at gadgets er en meget stor sikkerhedsrisiko - så stor, at Microsoft nu anbefaler at alle Vista og Windows 7-brugere bør deaktivere gadgets. De små HTML-baserede programmer modtager informationer fra web-feeds, men softwarefirmaet advarer nu om at de kan misbruges til at smugle kode ind i systemet.

I denne uge har Microsoft udsendt en Security Advisory med en automatisk fix, som deaktiverer gadgets og sidepanelet.

Her skriver Microsoft også, at gadgets fra ukendte kilder kan skade computeren og få adgang til filer eller ændre indstillinger i systemet.

Det ser ud til, at der er tale om et meget fundamentalt problem med hele gadget-konceptet og ikke blot en sårbarhed, der kan løses med en hurtig patch.

Det kan også være forklaringen på, at Microsoft har valgt at fjerne gadgets helt i Windows 8. De første preview-udgaver af Windows 8 indeholder stadig gadgets, men ifølge The Verge har man besluttet at fjerne dem i den endelige version.

Samtidig er der meldinger om, at sikkerheds-forskere vil afsløre nye huller i gadget-funktionen på den kommende Black Hat hacker-konference.

Den officielle Windows-hjemmeside advarer nu også mod gadgets.

Politiets Efterretningstjeneste

Bliv RPA-udvikler i PET

Københavnsområdet

KMD A/S

Domain and Sales Specialist

Københavnsområdet

Epona A/S

Senior Developer

Sydjylland

Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Sikkerhed | København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

20. januar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S