Slut med gadgets i Windows

Sikkerheds-problemer har tvunget Microsoft til at deaktivere gadgets og sidepanelet i Vista og Windows 7. I næste version er gadgets helt væk.

Artikel top billede

Det var en af de spændende nye funktioner i Windows Vista. Nu var der mulighed for at køre mini-programmer på skrivebordet - det, som Microsoft kalder gadgets. Her kunne man f.eks. få vist nyheder, billeder og spil. I Windows Vista var gadgets samlet i sidepanelet. Det ændrede sig i Windows 7, hvor gadgets kan placeres overalt på skrivebordet.

Nu har Microsoft indrømmet, at gadgets er en meget stor sikkerhedsrisiko - så stor, at Microsoft nu anbefaler at alle Vista og Windows 7-brugere bør deaktivere gadgets. De små HTML-baserede programmer modtager informationer fra web-feeds, men softwarefirmaet advarer nu om at de kan misbruges til at smugle kode ind i systemet.

I denne uge har Microsoft udsendt en Security Advisory med en automatisk fix, som deaktiverer gadgets og sidepanelet.

Her skriver Microsoft også, at gadgets fra ukendte kilder kan skade computeren og få adgang til filer eller ændre indstillinger i systemet.

Det ser ud til, at der er tale om et meget fundamentalt problem med hele gadget-konceptet og ikke blot en sårbarhed, der kan løses med en hurtig patch.

Det kan også være forklaringen på, at Microsoft har valgt at fjerne gadgets helt i Windows 8. De første preview-udgaver af Windows 8 indeholder stadig gadgets, men ifølge The Verge har man besluttet at fjerne dem i den endelige version.

Samtidig er der meldinger om, at sikkerheds-forskere vil afsløre nye huller i gadget-funktionen på den kommende Black Hat hacker-konference.

Den officielle Windows-hjemmeside advarer nu også mod gadgets.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos