Slut med gadgets i Windows

Sikkerheds-problemer har tvunget Microsoft til at deaktivere gadgets og sidepanelet i Vista og Windows 7. I næste version er gadgets helt væk.

Artikel top billede

Det var en af de spændende nye funktioner i Windows Vista. Nu var der mulighed for at køre mini-programmer på skrivebordet - det, som Microsoft kalder gadgets. Her kunne man f.eks. få vist nyheder, billeder og spil. I Windows Vista var gadgets samlet i sidepanelet. Det ændrede sig i Windows 7, hvor gadgets kan placeres overalt på skrivebordet.

Nu har Microsoft indrømmet, at gadgets er en meget stor sikkerhedsrisiko - så stor, at Microsoft nu anbefaler at alle Vista og Windows 7-brugere bør deaktivere gadgets. De små HTML-baserede programmer modtager informationer fra web-feeds, men softwarefirmaet advarer nu om at de kan misbruges til at smugle kode ind i systemet.

I denne uge har Microsoft udsendt en Security Advisory med en automatisk fix, som deaktiverer gadgets og sidepanelet.

Her skriver Microsoft også, at gadgets fra ukendte kilder kan skade computeren og få adgang til filer eller ændre indstillinger i systemet.

Det ser ud til, at der er tale om et meget fundamentalt problem med hele gadget-konceptet og ikke blot en sårbarhed, der kan løses med en hurtig patch.

Det kan også være forklaringen på, at Microsoft har valgt at fjerne gadgets helt i Windows 8. De første preview-udgaver af Windows 8 indeholder stadig gadgets, men ifølge The Verge har man besluttet at fjerne dem i den endelige version.

Samtidig er der meldinger om, at sikkerheds-forskere vil afsløre nye huller i gadget-funktionen på den kommende Black Hat hacker-konference.

Den officielle Windows-hjemmeside advarer nu også mod gadgets.

Politiets Efterretningstjeneste

PET søger AD-specialister til Danmarks mest hemmelige AD-infrastruktur

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Bliv RPA-udvikler i PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S