Digg solgt for en slik

(Opdateret) En af pionererne inden for sociale medier, Digg, har nu skiftet ejer for omkring tre millioner kroner. Det reelle beløb kan dog være noget højere.

Artikel top billede

Det sociale nyhedsmedie Digg er blevet solgt for 500.000 dollar eller lidt over tre millioner kroner. Det skriver Wall Street Journal. I sin storhedstid havde Digg en værdi på næsten en milliard kroner. Digg har modtaget mere end 300 mio. kr. i investeringskapital fra Facebook-investoren Greylock Partners, LinkedIn-stifteren Reid Hoffman og Netscape-opfinderen Marc Andreessen. Men en stor del af disse penge ser altså nu ud til at være tabt.

Digg har solgt sit varemærke, website og teknologi til konkurrenten Betaworks i New York. Ifølge avisens kilder havde Digg højere tilbud fra andre potentielle købere, men man har vurderet at Betaworks har den bedste plan for at puste nyt liv i tjenesten. I maj blev 15 medlemmer af Diggs udviklingshold - mere end halvdelen af alle de ansatte i firmaet - hyret af Washington Post til avisens SocialCode division.

Digg har stadig omkring syv millioner besøgende om måneden. Firmaet var engang et af de mest lovende start-ups i Silicon Valley. På Digg kan brugerne selv publicere til nyhedshistorier og andet indhold og stemme på andres links, som så bliver prioriteret alt efter brugernes stemmer.

Stifteren Kevin Rose har tidligere været vært på et tv-talkshow og han landede i 2006 på forsiden af Businessweek med overskriften ""How This Kid Made $60 Million in 18 Months". Det var firmaets anslåede værdi på daværende tidspunkt.

Det menes at Google forsøgte at købe Digg i 2008 for 200 mio. dollar, men den handel blev aldrig til noget. Senere forsvandt brugerne til Facebook og Twitter, og flere forsøg på at relancere sitet med nyt design udløste en negativ reaktion hos brugerne. Kevin Rose trak sig tilbage sidste år og arbejder nu hos Google Ventures.

Betaworks vil kombinere Digg med sin News.me tjeneste, hvor brugerne får sendt links til artikler som deres venner på Facebook og Twitter har læst og anbefalet. Ingen af de nuværende Digg-ansatte fortsætter hos Betaworks.

(Opdateret) Ifølge Techcrunch er prisen for Digg faktisk en del højere end det beløb, som Betaworks har betalt, men der er tale om en kompleks handel. Det menes at Washington Post har betalt 12 mio. dollar for Digg's udviklere. Samtidig har LinkedIn købt 15 forskellige Digg-patenter til en værdi af omkring fire mio. dollar.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S