Anonymous angriber 3F og HK

Efter arbejdskonflikten i Vejle er Anonymous gået til angreb på danske fagforeninger.

Artikel top billede

Som ComON kunne fortælle fredag, har fagforeningen 3F været under angreb fra personer, der hævder at have tilknytning til Anonymous. Fagforeningens hjemmeside blev udsat for et DDoS-angreb. I weekenden gik det så ud over HK, hvor hjemmesiden gik i sort kl. 20.30 søndag.

I skrivende stund er hjemmesiden igen tilgængelig, men HK's forbundsformand Kim Simonsen er både rasende og rystet. Han appellerer om at stoppe angrebene øjeblikkeligt.

»Vi er ikke bare overraskede, vi er rystede. Det er et angreb på en offentlig myndighed og database, og det forhindrer de ledige i at få deres dagpenge.," siger Kim Simonsen til Politiken.dk.

Der er angiveligt tale om en hævnaktion mod HK og 3F, der i øjeblikket er i konflikt med Restaurant Vejlegården.

Fagforeningen har i flere måneder blokeret Restaurant Vejlegården for at have tegnet overenskomst med en gul fagforening. Blokeringen betyder også, at restauranten har svært ved at få leveret post og varer.

HK's forbundsformand mener da også, at angrebet har forbindelse til en lignende aktion mod 3F i sidste uge. Han fortæller at man vil indgive en politianmeldelse for at stoppe hackerne.

Angrebet mod hjemmesiden kan ramme de 15.000 arbejdsløse HK-medlemmer, der skal indberette, og hos 3F har man også haft problemer med at få udfyldt dagpengekort for 30.000 medlemmer.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Lector

    AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

    Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S