Anonymous angriber 3F og HK

Efter arbejdskonflikten i Vejle er Anonymous gået til angreb på danske fagforeninger.

Artikel top billede

Som ComON kunne fortælle fredag, har fagforeningen 3F været under angreb fra personer, der hævder at have tilknytning til Anonymous. Fagforeningens hjemmeside blev udsat for et DDoS-angreb. I weekenden gik det så ud over HK, hvor hjemmesiden gik i sort kl. 20.30 søndag.

I skrivende stund er hjemmesiden igen tilgængelig, men HK's forbundsformand Kim Simonsen er både rasende og rystet. Han appellerer om at stoppe angrebene øjeblikkeligt.

»Vi er ikke bare overraskede, vi er rystede. Det er et angreb på en offentlig myndighed og database, og det forhindrer de ledige i at få deres dagpenge.," siger Kim Simonsen til Politiken.dk.

Der er angiveligt tale om en hævnaktion mod HK og 3F, der i øjeblikket er i konflikt med Restaurant Vejlegården.

Fagforeningen har i flere måneder blokeret Restaurant Vejlegården for at have tegnet overenskomst med en gul fagforening. Blokeringen betyder også, at restauranten har svært ved at få leveret post og varer.

HK's forbundsformand mener da også, at angrebet har forbindelse til en lignende aktion mod 3F i sidste uge. Han fortæller at man vil indgive en politianmeldelse for at stoppe hackerne.

Angrebet mod hjemmesiden kan ramme de 15.000 arbejdsløse HK-medlemmer, der skal indberette, og hos 3F har man også haft problemer med at få udfyldt dagpengekort for 30.000 medlemmer.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S