Anonymous angriber 3F og HK

Efter arbejdskonflikten i Vejle er Anonymous gået til angreb på danske fagforeninger.

Artikel top billede

Som ComON kunne fortælle fredag, har fagforeningen 3F været under angreb fra personer, der hævder at have tilknytning til Anonymous. Fagforeningens hjemmeside blev udsat for et DDoS-angreb. I weekenden gik det så ud over HK, hvor hjemmesiden gik i sort kl. 20.30 søndag.

I skrivende stund er hjemmesiden igen tilgængelig, men HK's forbundsformand Kim Simonsen er både rasende og rystet. Han appellerer om at stoppe angrebene øjeblikkeligt.

»Vi er ikke bare overraskede, vi er rystede. Det er et angreb på en offentlig myndighed og database, og det forhindrer de ledige i at få deres dagpenge.," siger Kim Simonsen til Politiken.dk.

Der er angiveligt tale om en hævnaktion mod HK og 3F, der i øjeblikket er i konflikt med Restaurant Vejlegården.

Fagforeningen har i flere måneder blokeret Restaurant Vejlegården for at have tegnet overenskomst med en gul fagforening. Blokeringen betyder også, at restauranten har svært ved at få leveret post og varer.

HK's forbundsformand mener da også, at angrebet har forbindelse til en lignende aktion mod 3F i sidste uge. Han fortæller at man vil indgive en politianmeldelse for at stoppe hackerne.

Angrebet mod hjemmesiden kan ramme de 15.000 arbejdsløse HK-medlemmer, der skal indberette, og hos 3F har man også haft problemer med at få udfyldt dagpengekort for 30.000 medlemmer.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Specialist i AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Forretningsanalytiker til PET's IT-afdeling

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra gavdi

AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S