Anonymous angriber 3F og HK

Efter arbejdskonflikten i Vejle er Anonymous gået til angreb på danske fagforeninger.

Artikel top billede

Som ComON kunne fortælle fredag, har fagforeningen 3F været under angreb fra personer, der hævder at have tilknytning til Anonymous. Fagforeningens hjemmeside blev udsat for et DDoS-angreb. I weekenden gik det så ud over HK, hvor hjemmesiden gik i sort kl. 20.30 søndag.

I skrivende stund er hjemmesiden igen tilgængelig, men HK's forbundsformand Kim Simonsen er både rasende og rystet. Han appellerer om at stoppe angrebene øjeblikkeligt.

»Vi er ikke bare overraskede, vi er rystede. Det er et angreb på en offentlig myndighed og database, og det forhindrer de ledige i at få deres dagpenge.," siger Kim Simonsen til Politiken.dk.

Der er angiveligt tale om en hævnaktion mod HK og 3F, der i øjeblikket er i konflikt med Restaurant Vejlegården.

Fagforeningen har i flere måneder blokeret Restaurant Vejlegården for at have tegnet overenskomst med en gul fagforening. Blokeringen betyder også, at restauranten har svært ved at få leveret post og varer.

HK's forbundsformand mener da også, at angrebet har forbindelse til en lignende aktion mod 3F i sidste uge. Han fortæller at man vil indgive en politianmeldelse for at stoppe hackerne.

Angrebet mod hjemmesiden kan ramme de 15.000 arbejdsløse HK-medlemmer, der skal indberette, og hos 3F har man også haft problemer med at få udfyldt dagpengekort for 30.000 medlemmer.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS