Hver anden spam-mail kommer fra Asien

Den seneste opgørelse fra Sophos viser, at Indien er det værste spam-land.

Artikel top billede

Sophos har udsendt en liste med de lande, der har spredt mest spam i andet kvartal af 2012. I Nordamerika er der tale om en markant reduktion i mængden af spam, der produceres, men samtidig sker der en stigning i Asien. Faktisk er det halvdelen af al spam, der nu kommer fra asiatiske lande.

På førstepladsen ligger Indien. Det er kun 5,3 pct. af verdens internet-brugere, der lever i Indien, men 11,4 pct. af verdens spam kommer fra dette land. Et europæisk land ligger på andenpladsen. Det er Italien, der er ansvarlig for 7 pct. af verdens spam. Sydkorea ligger på tredjepladsen med 6,7 pct.

For at finde Danmark skal man helt ned på en 77. plads. Det er kun 0,11 pct. af al spam, der kommer fra danske computere. Dermed ligger Danmark omtrent på niveau med Sverige (0,15 pct.) og Norge (0,06 pct.).

Hvis man kigger på fordelingen mellem kontinenterne, så står Asien altså for halvdelen af verdens spam, mens Europa kommer ind på 26,4 pct. og Nordamerika på 8,6 pct.

Selvom de berømte "Nigeria-mails" har fået meget opmærksomhed, så er det kun 3,6 pct. af al spam der kommer fra det afrikanske kontinent.

Ifølge Sophos skyldes den asiatiske dominans, at der findes et meget stort antal malware-inficerede computere med dårlig beskyttelse, som indgår i botnet og altså bliver brugt til at sende spam.

I sidste uge fik man ram på botnettet Grum, som har været blandt de tre største botnet i verden. Det betyder ifølge efterforskerne, at mængden af spam med ét slag er halveret.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Sikkerhed | Online

    Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

    Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S