Hver anden spam-mail kommer fra Asien

Den seneste opgørelse fra Sophos viser, at Indien er det værste spam-land.

Artikel top billede

Sophos har udsendt en liste med de lande, der har spredt mest spam i andet kvartal af 2012. I Nordamerika er der tale om en markant reduktion i mængden af spam, der produceres, men samtidig sker der en stigning i Asien. Faktisk er det halvdelen af al spam, der nu kommer fra asiatiske lande.

På førstepladsen ligger Indien. Det er kun 5,3 pct. af verdens internet-brugere, der lever i Indien, men 11,4 pct. af verdens spam kommer fra dette land. Et europæisk land ligger på andenpladsen. Det er Italien, der er ansvarlig for 7 pct. af verdens spam. Sydkorea ligger på tredjepladsen med 6,7 pct.

For at finde Danmark skal man helt ned på en 77. plads. Det er kun 0,11 pct. af al spam, der kommer fra danske computere. Dermed ligger Danmark omtrent på niveau med Sverige (0,15 pct.) og Norge (0,06 pct.).

Hvis man kigger på fordelingen mellem kontinenterne, så står Asien altså for halvdelen af verdens spam, mens Europa kommer ind på 26,4 pct. og Nordamerika på 8,6 pct.

Selvom de berømte "Nigeria-mails" har fået meget opmærksomhed, så er det kun 3,6 pct. af al spam der kommer fra det afrikanske kontinent.

Ifølge Sophos skyldes den asiatiske dominans, at der findes et meget stort antal malware-inficerede computere med dårlig beskyttelse, som indgår i botnet og altså bliver brugt til at sende spam.

I sidste uge fik man ram på botnettet Grum, som har været blandt de tre største botnet i verden. Det betyder ifølge efterforskerne, at mængden af spam med ét slag er halveret.

Annonce

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Collectia A/S

Cyber Security Engineer

Københavnsområdet

LB Forsikring

Afdelingschef for IT ServiceDesk

Københavnsområdet

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,