Hver anden spam-mail kommer fra Asien

Den seneste opgørelse fra Sophos viser, at Indien er det værste spam-land.

Artikel top billede

Sophos har udsendt en liste med de lande, der har spredt mest spam i andet kvartal af 2012. I Nordamerika er der tale om en markant reduktion i mængden af spam, der produceres, men samtidig sker der en stigning i Asien. Faktisk er det halvdelen af al spam, der nu kommer fra asiatiske lande.

På førstepladsen ligger Indien. Det er kun 5,3 pct. af verdens internet-brugere, der lever i Indien, men 11,4 pct. af verdens spam kommer fra dette land. Et europæisk land ligger på andenpladsen. Det er Italien, der er ansvarlig for 7 pct. af verdens spam. Sydkorea ligger på tredjepladsen med 6,7 pct.

For at finde Danmark skal man helt ned på en 77. plads. Det er kun 0,11 pct. af al spam, der kommer fra danske computere. Dermed ligger Danmark omtrent på niveau med Sverige (0,15 pct.) og Norge (0,06 pct.).

Hvis man kigger på fordelingen mellem kontinenterne, så står Asien altså for halvdelen af verdens spam, mens Europa kommer ind på 26,4 pct. og Nordamerika på 8,6 pct.

Selvom de berømte "Nigeria-mails" har fået meget opmærksomhed, så er det kun 3,6 pct. af al spam der kommer fra det afrikanske kontinent.

Ifølge Sophos skyldes den asiatiske dominans, at der findes et meget stort antal malware-inficerede computere med dårlig beskyttelse, som indgår i botnet og altså bliver brugt til at sende spam.

I sidste uge fik man ram på botnettet Grum, som har været blandt de tre største botnet i verden. Det betyder ifølge efterforskerne, at mængden af spam med ét slag er halveret.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Pointsharp

    Hvordan DKTV gennem automatisering kom i front med deres identitetsstyring

    Manuelle og semi-automatiske strategier for identitetsstyring virker - lige indtil nogen beder om dokumentation. For at undgå denne fare har DKTV taget kontrol over sin identitets- og adgangsstrategi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S