Gartner: Windows 8 er dårlig for virksomheder

Det nye Windows er optimeret til touch, men det er ikke egnet til klassiske firma-pc'er, mener Gartner.

Artikel top billede

"Med et ord: Dårligt!" Sådan lyder Gartner-analytikeren Gunnar Bergers dom over Windows 8 til erhvervsbrug. Hans blog beskæftiger sig med, hvordan Windows 8 kan bruges til almindelige computere i virksomheder.

Det store problem opstår, når man forsøger at bruge Windows 8 på en enhed uden touch-skærm - altså eksempelvis en helt almindelig pc.

Mange af de vigtige funktioner og menuer er gemt væk og kan nemt hentes frem ved at føre fingeren hen over skærmen. Men det bliver sværere, hvis man skal navigere med mus og tastatur.

Det bliver endnu sværere, når man forsøger at få fjernadgang til en computer med Windows 8, og det er trods alt et meget almindelige scenarie i virksomheder.

Gunnar Berger fortæller, hvordan han forsøgte at åbne den nye startmenu ved at bruge Windows-knappen over fjernadgang, men det var umuligt at få det til at fungere.

I stedet måtte han placere musemarkøren i nederste venstre hjørne af vinduet, vente et sekund på det lille Metro-ikon og så ramme det med pilen.

Gartner-analytikeren mener at Microsoft har glemt de almindelige firmabrugere med tastatur og mus i udviklingen af sit nye operativsystem. Han har til gengæld ros til Windows 8 på tablet-computere.

Han skriver også, at mange virksomheder stadig har travlt med at skifte til Windows 7, og forventer derfor at de fleste vil vente med at skifte til Windows 8.

Annonce

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

22. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S