Gartner: Windows 8 er dårlig for virksomheder

Det nye Windows er optimeret til touch, men det er ikke egnet til klassiske firma-pc'er, mener Gartner.

Artikel top billede

"Med et ord: Dårligt!" Sådan lyder Gartner-analytikeren Gunnar Bergers dom over Windows 8 til erhvervsbrug. Hans blog beskæftiger sig med, hvordan Windows 8 kan bruges til almindelige computere i virksomheder.

Det store problem opstår, når man forsøger at bruge Windows 8 på en enhed uden touch-skærm - altså eksempelvis en helt almindelig pc.

Mange af de vigtige funktioner og menuer er gemt væk og kan nemt hentes frem ved at føre fingeren hen over skærmen. Men det bliver sværere, hvis man skal navigere med mus og tastatur.

Det bliver endnu sværere, når man forsøger at få fjernadgang til en computer med Windows 8, og det er trods alt et meget almindelige scenarie i virksomheder.

Gunnar Berger fortæller, hvordan han forsøgte at åbne den nye startmenu ved at bruge Windows-knappen over fjernadgang, men det var umuligt at få det til at fungere.

I stedet måtte han placere musemarkøren i nederste venstre hjørne af vinduet, vente et sekund på det lille Metro-ikon og så ramme det med pilen.

Gartner-analytikeren mener at Microsoft har glemt de almindelige firmabrugere med tastatur og mus i udviklingen af sit nye operativsystem. Han har til gengæld ros til Windows 8 på tablet-computere.

Han skriver også, at mange virksomheder stadig har travlt med at skifte til Windows 7, og forventer derfor at de fleste vil vente med at skifte til Windows 8.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI-agenterne kommer vrimlende

    Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S