Gartner: Windows 8 er dårlig for virksomheder

Det nye Windows er optimeret til touch, men det er ikke egnet til klassiske firma-pc'er, mener Gartner.

Artikel top billede

"Med et ord: Dårligt!" Sådan lyder Gartner-analytikeren Gunnar Bergers dom over Windows 8 til erhvervsbrug. Hans blog beskæftiger sig med, hvordan Windows 8 kan bruges til almindelige computere i virksomheder.

Det store problem opstår, når man forsøger at bruge Windows 8 på en enhed uden touch-skærm - altså eksempelvis en helt almindelig pc.

Mange af de vigtige funktioner og menuer er gemt væk og kan nemt hentes frem ved at føre fingeren hen over skærmen. Men det bliver sværere, hvis man skal navigere med mus og tastatur.

Det bliver endnu sværere, når man forsøger at få fjernadgang til en computer med Windows 8, og det er trods alt et meget almindelige scenarie i virksomheder.

Gunnar Berger fortæller, hvordan han forsøgte at åbne den nye startmenu ved at bruge Windows-knappen over fjernadgang, men det var umuligt at få det til at fungere.

I stedet måtte han placere musemarkøren i nederste venstre hjørne af vinduet, vente et sekund på det lille Metro-ikon og så ramme det med pilen.

Gartner-analytikeren mener at Microsoft har glemt de almindelige firmabrugere med tastatur og mus i udviklingen af sit nye operativsystem. Han har til gengæld ros til Windows 8 på tablet-computere.

Han skriver også, at mange virksomheder stadig har travlt med at skifte til Windows 7, og forventer derfor at de fleste vil vente med at skifte til Windows 8.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job