Gartner: Windows 8 er dårlig for virksomheder

Det nye Windows er optimeret til touch, men det er ikke egnet til klassiske firma-pc'er, mener Gartner.

Artikel top billede

"Med et ord: Dårligt!" Sådan lyder Gartner-analytikeren Gunnar Bergers dom over Windows 8 til erhvervsbrug. Hans blog beskæftiger sig med, hvordan Windows 8 kan bruges til almindelige computere i virksomheder.

Det store problem opstår, når man forsøger at bruge Windows 8 på en enhed uden touch-skærm - altså eksempelvis en helt almindelig pc.

Mange af de vigtige funktioner og menuer er gemt væk og kan nemt hentes frem ved at føre fingeren hen over skærmen. Men det bliver sværere, hvis man skal navigere med mus og tastatur.

Det bliver endnu sværere, når man forsøger at få fjernadgang til en computer med Windows 8, og det er trods alt et meget almindelige scenarie i virksomheder.

Gunnar Berger fortæller, hvordan han forsøgte at åbne den nye startmenu ved at bruge Windows-knappen over fjernadgang, men det var umuligt at få det til at fungere.

I stedet måtte han placere musemarkøren i nederste venstre hjørne af vinduet, vente et sekund på det lille Metro-ikon og så ramme det med pilen.

Gartner-analytikeren mener at Microsoft har glemt de almindelige firmabrugere med tastatur og mus i udviklingen af sit nye operativsystem. Han har til gengæld ros til Windows 8 på tablet-computere.

Han skriver også, at mange virksomheder stadig har travlt med at skifte til Windows 7, og forventer derfor at de fleste vil vente med at skifte til Windows 8.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos