Fuglekvidder sender data til smartphones

En ny applikation med "digital fuglesang" skal gøre det lettere at udveksle data mellem smartphones.

Artikel top billede

Hvordan kan man overføre data mellem to mobiltelefoner uden at etablere en trådløs forbindelse med infrarøde signaler, Bluetooth eller Wi-Fi? Et britisk firma har fundet en usædvanlig løsning. Firmaets applikation overfører data ved at afspille et lydklip i et par sekunder, der lyder som digital fuglesang.

Denne applikation, kaldet Chirp, sender en internet-adresse kodet i lydsignalet, og alle smartphones som opfanger lyden og har applikationen installeret bliver så sendt til den pågældende adresse.

Indtil videre er det gratis at bruge systemet. Foruden internet-adresser kan det også bruges til at sende korte beskeder på 140 tegn eller billeder, skriver BBC.

De bliver så vist i en feed, der minder om tidslinjen i Facebook.

Fordelen ved Chirp er, at det kan sende data til flere telefoner på samme tid uden at man skal oprette en forbindelse mellem telefonerne. Hvis telefonen er offline bliver adressen gemt og indholdet kan hentes på et senere tidspunkt.

"Vi har løst problemet med, at du skal forbinde enheder for at overføre data. Det er ret enestående at du kan overføre informationer til alle, der er i nærheden - et stort antal enheder kan dele den samme information på samme tid med lyd," siger Patrick Bergel, der er direktør for firmaet Animal Systems.

Teknologien bygger på forskning fra University College London. Den kunne også bruges på offentlige steder eller til at sende data over radio eller tv. En forretning kan f.eks. afspille lyden og dermed sende et link til kundernes telefoner. En annoncør kan sende et link til en sang eller video, eller man kunne overføre et link til en bestemt lokation på et kort.

Det fungerer konkret ved at uploade indholdet til en af firmaets servere, hvor det får en unik 50-bit kode. Denne kode bliver så overført med lydsignalet.

I øjeblikket findes Chirp kun til iPhone, men en Android-version skulle være på vej.

Læses lige nu

    Annonce

    Politiets Efterretningstjeneste

    AI/ML udvikler i PET

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S