Fuglekvidder sender data til smartphones

En ny applikation med "digital fuglesang" skal gøre det lettere at udveksle data mellem smartphones.

Artikel top billede

Hvordan kan man overføre data mellem to mobiltelefoner uden at etablere en trådløs forbindelse med infrarøde signaler, Bluetooth eller Wi-Fi? Et britisk firma har fundet en usædvanlig løsning. Firmaets applikation overfører data ved at afspille et lydklip i et par sekunder, der lyder som digital fuglesang.

Denne applikation, kaldet Chirp, sender en internet-adresse kodet i lydsignalet, og alle smartphones som opfanger lyden og har applikationen installeret bliver så sendt til den pågældende adresse.

Indtil videre er det gratis at bruge systemet. Foruden internet-adresser kan det også bruges til at sende korte beskeder på 140 tegn eller billeder, skriver BBC.

De bliver så vist i en feed, der minder om tidslinjen i Facebook.

Fordelen ved Chirp er, at det kan sende data til flere telefoner på samme tid uden at man skal oprette en forbindelse mellem telefonerne. Hvis telefonen er offline bliver adressen gemt og indholdet kan hentes på et senere tidspunkt.

"Vi har løst problemet med, at du skal forbinde enheder for at overføre data. Det er ret enestående at du kan overføre informationer til alle, der er i nærheden - et stort antal enheder kan dele den samme information på samme tid med lyd," siger Patrick Bergel, der er direktør for firmaet Animal Systems.

Teknologien bygger på forskning fra University College London. Den kunne også bruges på offentlige steder eller til at sende data over radio eller tv. En forretning kan f.eks. afspille lyden og dermed sende et link til kundernes telefoner. En annoncør kan sende et link til en sang eller video, eller man kunne overføre et link til en bestemt lokation på et kort.

Det fungerer konkret ved at uploade indholdet til en af firmaets servere, hvor det får en unik 50-bit kode. Denne kode bliver så overført med lydsignalet.

I øjeblikket findes Chirp kun til iPhone, men en Android-version skulle være på vej.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura