Fuglekvidder sender data til smartphones

En ny applikation med "digital fuglesang" skal gøre det lettere at udveksle data mellem smartphones.

Artikel top billede

Hvordan kan man overføre data mellem to mobiltelefoner uden at etablere en trådløs forbindelse med infrarøde signaler, Bluetooth eller Wi-Fi? Et britisk firma har fundet en usædvanlig løsning. Firmaets applikation overfører data ved at afspille et lydklip i et par sekunder, der lyder som digital fuglesang.

Denne applikation, kaldet Chirp, sender en internet-adresse kodet i lydsignalet, og alle smartphones som opfanger lyden og har applikationen installeret bliver så sendt til den pågældende adresse.

Indtil videre er det gratis at bruge systemet. Foruden internet-adresser kan det også bruges til at sende korte beskeder på 140 tegn eller billeder, skriver BBC.

De bliver så vist i en feed, der minder om tidslinjen i Facebook.

Fordelen ved Chirp er, at det kan sende data til flere telefoner på samme tid uden at man skal oprette en forbindelse mellem telefonerne. Hvis telefonen er offline bliver adressen gemt og indholdet kan hentes på et senere tidspunkt.

"Vi har løst problemet med, at du skal forbinde enheder for at overføre data. Det er ret enestående at du kan overføre informationer til alle, der er i nærheden - et stort antal enheder kan dele den samme information på samme tid med lyd," siger Patrick Bergel, der er direktør for firmaet Animal Systems.

Teknologien bygger på forskning fra University College London. Den kunne også bruges på offentlige steder eller til at sende data over radio eller tv. En forretning kan f.eks. afspille lyden og dermed sende et link til kundernes telefoner. En annoncør kan sende et link til en sang eller video, eller man kunne overføre et link til en bestemt lokation på et kort.

Det fungerer konkret ved at uploade indholdet til en af firmaets servere, hvor det får en unik 50-bit kode. Denne kode bliver så overført med lydsignalet.

I øjeblikket findes Chirp kun til iPhone, men en Android-version skulle være på vej.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos