Artikel top billede

Fuglekvidder sender data til smartphones

En ny applikation med "digital fuglesang" skal gøre det lettere at udveksle data mellem smartphones.

Hvordan kan man overføre data mellem to mobiltelefoner uden at etablere en trådløs forbindelse med infrarøde signaler, Bluetooth eller Wi-Fi? Et britisk firma har fundet en usædvanlig løsning. Firmaets applikation overfører data ved at afspille et lydklip i et par sekunder, der lyder som digital fuglesang.

Denne applikation, kaldet Chirp, sender en internet-adresse kodet i lydsignalet, og alle smartphones som opfanger lyden og har applikationen installeret bliver så sendt til den pågældende adresse.

Indtil videre er det gratis at bruge systemet. Foruden internet-adresser kan det også bruges til at sende korte beskeder på 140 tegn eller billeder, skriver BBC.

De bliver så vist i en feed, der minder om tidslinjen i Facebook.

Fordelen ved Chirp er, at det kan sende data til flere telefoner på samme tid uden at man skal oprette en forbindelse mellem telefonerne. Hvis telefonen er offline bliver adressen gemt og indholdet kan hentes på et senere tidspunkt.

"Vi har løst problemet med, at du skal forbinde enheder for at overføre data. Det er ret enestående at du kan overføre informationer til alle, der er i nærheden - et stort antal enheder kan dele den samme information på samme tid med lyd," siger Patrick Bergel, der er direktør for firmaet Animal Systems.

Teknologien bygger på forskning fra University College London. Den kunne også bruges på offentlige steder eller til at sende data over radio eller tv. En forretning kan f.eks. afspille lyden og dermed sende et link til kundernes telefoner. En annoncør kan sende et link til en sang eller video, eller man kunne overføre et link til en bestemt lokation på et kort.

Det fungerer konkret ved at uploade indholdet til en af firmaets servere, hvor det får en unik 50-bit kode. Denne kode bliver så overført med lydsignalet.

I øjeblikket findes Chirp kun til iPhone, men en Android-version skulle være på vej.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere