EU efterforsker prisaftaler på cd- og dvd-drev

Nu efterforskes ulovlige prisaftaler inden for cd- og dvd-drev til computere.

Artikel top billede

EU-Kommissionen har informeret 13 leverandører af optiske computerdrev om, at de kan have overtrådt EU's konkurrence-regler ved at have dannet et verdensomspændende kartel. I en pressemeddelelse fortæller EU-Kommissionen, at leverandørerne har koordineret deres priser for cd- og dvd-drev til pc'er og servere.

Det er tale om en foreløbig afgørelse, som stadig kan nå at blive ændret. Nu skal der gennemføres yderligere efterforskning i sagen.

Ifølge EU har leverandørerne haft ulovlige prisaftaler i mindst fem år. De har aftalt deres bud i auktioner hos de to største OEM-producenter. Det er en af de mest alvorlige overtrædelser af EU's konkurrence-lovgivning.

I sidste ende er regningen landet hos forbrugerne, som muligvis har betalt overpris for computere med optiske drev. Disse drev udgør dog typisk kun en meget lille del af prisen for en færdig computer.

Hvis leverandørerne bliver kendt skyldige kan EU-Kommissionen udstede en bøde på op til 10 procent af den pågældende virksomheds globale omsætning. Desuden kan man kræve, at den pågældende praksis omgående skal stoppe.

Der er ikke sat navne på de 13 leverandører, der er omfattet af efterforskningen.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Business Controlling

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS