EU efterforsker prisaftaler på cd- og dvd-drev

Nu efterforskes ulovlige prisaftaler inden for cd- og dvd-drev til computere.

Artikel top billede

EU-Kommissionen har informeret 13 leverandører af optiske computerdrev om, at de kan have overtrådt EU's konkurrence-regler ved at have dannet et verdensomspændende kartel. I en pressemeddelelse fortæller EU-Kommissionen, at leverandørerne har koordineret deres priser for cd- og dvd-drev til pc'er og servere.

Det er tale om en foreløbig afgørelse, som stadig kan nå at blive ændret. Nu skal der gennemføres yderligere efterforskning i sagen.

Ifølge EU har leverandørerne haft ulovlige prisaftaler i mindst fem år. De har aftalt deres bud i auktioner hos de to største OEM-producenter. Det er en af de mest alvorlige overtrædelser af EU's konkurrence-lovgivning.

I sidste ende er regningen landet hos forbrugerne, som muligvis har betalt overpris for computere med optiske drev. Disse drev udgør dog typisk kun en meget lille del af prisen for en færdig computer.

Hvis leverandørerne bliver kendt skyldige kan EU-Kommissionen udstede en bøde på op til 10 procent af den pågældende virksomheds globale omsætning. Desuden kan man kræve, at den pågældende praksis omgående skal stoppe.

Der er ikke sat navne på de 13 leverandører, der er omfattet af efterforskningen.

Læses lige nu

    Statens IT

    Teamleder til Tilsyn & Compliance

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Informationssikkerhedskonsulenter

    Københavnsområdet

    SOS International

    IT Procurement Manager

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS