EU efterforsker prisaftaler på cd- og dvd-drev

Nu efterforskes ulovlige prisaftaler inden for cd- og dvd-drev til computere.

Artikel top billede

EU-Kommissionen har informeret 13 leverandører af optiske computerdrev om, at de kan have overtrådt EU's konkurrence-regler ved at have dannet et verdensomspændende kartel. I en pressemeddelelse fortæller EU-Kommissionen, at leverandørerne har koordineret deres priser for cd- og dvd-drev til pc'er og servere.

Det er tale om en foreløbig afgørelse, som stadig kan nå at blive ændret. Nu skal der gennemføres yderligere efterforskning i sagen.

Ifølge EU har leverandørerne haft ulovlige prisaftaler i mindst fem år. De har aftalt deres bud i auktioner hos de to største OEM-producenter. Det er en af de mest alvorlige overtrædelser af EU's konkurrence-lovgivning.

I sidste ende er regningen landet hos forbrugerne, som muligvis har betalt overpris for computere med optiske drev. Disse drev udgør dog typisk kun en meget lille del af prisen for en færdig computer.

Hvis leverandørerne bliver kendt skyldige kan EU-Kommissionen udstede en bøde på op til 10 procent af den pågældende virksomheds globale omsætning. Desuden kan man kræve, at den pågældende praksis omgående skal stoppe.

Der er ikke sat navne på de 13 leverandører, der er omfattet af efterforskningen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS