Spansk stjernedommer skal forsvare Julian Assange

Wikileaks-stifteren har hyret manden, som stod bag anholdelsen af den chilenske eks-diktator Pinochet.

Artikel top billede

I mere end en måned har Wikileaks-stifteren Julian Assange opholdt sig på Ecuadors ambassade i London, hvor han afventer behandlingen af hans ansøgning om politisk asyl i det sydamerikanske land. Assange har søgt tilflugt på ambassaden for at undgå den nært forestående udlevering til Sverige. Han frygter at blive sendt videre til USA og anklaget for spionage.

Samtidig fortsætter det juridiske slagsmål og Assange har nu fået en vigtig allieret. Den spanske stjernedommer Baltasar Garzon overtager nu ledelsen af Assanges advokathold. Garzon har allerede besøgt Assange på ambassaden i London og han vil nu forsøge at bevise, at USA har manipuleret retssagen mod australieren med en "hemmelig strategi".

Garzon er kendt som en forkæmper for menneske-rettighederne. Han stod bag anholdelsen af den tidligere chilenske diktator Augusto Pinochet i 1998.

Men den 56-årige har også selv problemer i Spanien. Efter en skandale om ulovlig aflytning af mistænkte og deres advokater i en korruptionssag mod det spanske folkeparti fik Garzon tidligere i år forbud mod at udøve sit hverv som dommer i de næste 11 år. Han forsøger nu at få forfatnings-domstolen til at ændre denne afgørelse.

Søger beskyttelse i censurstat

Julian Assange er ikke sigtet i sagen om seksuelle overgreb mod to kvinder i Sverige, men kun efterlyst af det svenske politi, og han vil sandsynligvis blive varetægts-fængslet hvis han lander i Sverige.

Først efter afhøringen vil den svenske anklager tage stilling til, om der skal rejses sigtelse mod Assange.

Efter mere end 500 dage i husarrest med en elektronisk fodlænke er hans appelmuligheder nu udtømt i Storbritannien og hans flugt ind på Ecuadors ambassade kom i sidste øjeblik.

Det har vakt opsigt at Wikileaks-stifteren har valgt at søge beskyttelse i Ecuador, som er kendt for at undertrykke den frie presse.

På den aktuelle Press Freedom Index fra organisationen Journalister uden Grænser kommer Ecuador ind på en ubehagelig 104. plads.

På den samme liste ligger Sverige - landet, der ønsker at afhøre og måske sigte Assange i sagen om seksuelle overgreb - på en 12. plads, mens Danmark er nr. 10.

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job