Spansk stjernedommer skal forsvare Julian Assange

Wikileaks-stifteren har hyret manden, som stod bag anholdelsen af den chilenske eks-diktator Pinochet.

Artikel top billede

I mere end en måned har Wikileaks-stifteren Julian Assange opholdt sig på Ecuadors ambassade i London, hvor han afventer behandlingen af hans ansøgning om politisk asyl i det sydamerikanske land. Assange har søgt tilflugt på ambassaden for at undgå den nært forestående udlevering til Sverige. Han frygter at blive sendt videre til USA og anklaget for spionage.

Samtidig fortsætter det juridiske slagsmål og Assange har nu fået en vigtig allieret. Den spanske stjernedommer Baltasar Garzon overtager nu ledelsen af Assanges advokathold. Garzon har allerede besøgt Assange på ambassaden i London og han vil nu forsøge at bevise, at USA har manipuleret retssagen mod australieren med en "hemmelig strategi".

Garzon er kendt som en forkæmper for menneske-rettighederne. Han stod bag anholdelsen af den tidligere chilenske diktator Augusto Pinochet i 1998.

Men den 56-årige har også selv problemer i Spanien. Efter en skandale om ulovlig aflytning af mistænkte og deres advokater i en korruptionssag mod det spanske folkeparti fik Garzon tidligere i år forbud mod at udøve sit hverv som dommer i de næste 11 år. Han forsøger nu at få forfatnings-domstolen til at ændre denne afgørelse.

Søger beskyttelse i censurstat

Julian Assange er ikke sigtet i sagen om seksuelle overgreb mod to kvinder i Sverige, men kun efterlyst af det svenske politi, og han vil sandsynligvis blive varetægts-fængslet hvis han lander i Sverige.

Først efter afhøringen vil den svenske anklager tage stilling til, om der skal rejses sigtelse mod Assange.

Efter mere end 500 dage i husarrest med en elektronisk fodlænke er hans appelmuligheder nu udtømt i Storbritannien og hans flugt ind på Ecuadors ambassade kom i sidste øjeblik.

Det har vakt opsigt at Wikileaks-stifteren har valgt at søge beskyttelse i Ecuador, som er kendt for at undertrykke den frie presse.

På den aktuelle Press Freedom Index fra organisationen Journalister uden Grænser kommer Ecuador ind på en ubehagelig 104. plads.

På den samme liste ligger Sverige - landet, der ønsker at afhøre og måske sigte Assange i sagen om seksuelle overgreb - på en 12. plads, mens Danmark er nr. 10.

Annonce

Annonceindlæg fra Immeo

Legacy-modernisering fejler, når man ikke ved, hvad man erstatter

Mange offentlige legacy-systemer rummer kritisk forretningslogik, som ikke findes i dokumentationen, men kun i koden.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S