Microsoft stopper legendarisk flysimulator

Nu stopper udviklingen af den gratis flysimulator Microsoft Flight, der blev lanceret i februar.

Artikel top billede

Microsoft har nu bekræftet at man stopper udviklingen af flysimulatoren Flight, som kun har været ude i omkring et halvt år. Flight er efterfølgeren til den klassiske Flight Simulator, som er en af verdens ældste spilserier. Det blev lanceret med en free-to-play-model, hvor basisudgaven er gratis. I grundpakken er man begrænset til ét fly og ét bestemt område. For at få flere fly eller adgang til et større område, skal man betale.

Men det ser altså ud til, at Microsoft har haft svært ved at få spillerne til at betale. Microsoft begrunder ikke sin beslutning om at stoppe, men det skyldes sandsynligvis at brugertallet har været skuffende. Der er rygter om at Flight helt bliver lukket, men indtil videre er spillet stadig tilgængeligt.

Det er også uklart, hvor mange af udviklerne der har mistet deres job, men det ser ud til at Microsoft stadig vil forfølge andre projekter. Fiaskoen med Microsoft Flight minder om det danske online-spil Lego Universe, hvor man også forsøgte sig med en free-to-play model til sidst - dog uden held. Spillet lukkede tidligere i år.  

En drøm for hobbypiloter

Den første Flight Simulator fik luft under vingerne helt tilbage i 1982 og siden har millioner af hobbypiloter brugt dage og nætter med Microsofts ultrarealistiske flysimulation. Den sidste version, MS Flight Simulator X, udkom i 2006.
 
Men i 2009 blev hele udviklingsholdet bag spilserien afskediget hos datterselskabet Aces Studio i Washington.
 
Det ramte også de mange udviklere og firmaer, som sælger tredjeparts-udvidelser til Flight Simulator - der var opstået en hel industri i kølvandet på Microsofts populære spil.

Jyske Bank

Product Owner til ESM

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Nordjylland

Politiets Efterretningstjeneste

CNE-specialist til PET`s indhentningsafdeling

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS