Microsoft stopper legendarisk flysimulator

Nu stopper udviklingen af den gratis flysimulator Microsoft Flight, der blev lanceret i februar.

Artikel top billede

Microsoft har nu bekræftet at man stopper udviklingen af flysimulatoren Flight, som kun har været ude i omkring et halvt år. Flight er efterfølgeren til den klassiske Flight Simulator, som er en af verdens ældste spilserier. Det blev lanceret med en free-to-play-model, hvor basisudgaven er gratis. I grundpakken er man begrænset til ét fly og ét bestemt område. For at få flere fly eller adgang til et større område, skal man betale.

Men det ser altså ud til, at Microsoft har haft svært ved at få spillerne til at betale. Microsoft begrunder ikke sin beslutning om at stoppe, men det skyldes sandsynligvis at brugertallet har været skuffende. Der er rygter om at Flight helt bliver lukket, men indtil videre er spillet stadig tilgængeligt.

Det er også uklart, hvor mange af udviklerne der har mistet deres job, men det ser ud til at Microsoft stadig vil forfølge andre projekter. Fiaskoen med Microsoft Flight minder om det danske online-spil Lego Universe, hvor man også forsøgte sig med en free-to-play model til sidst - dog uden held. Spillet lukkede tidligere i år.  

En drøm for hobbypiloter

Den første Flight Simulator fik luft under vingerne helt tilbage i 1982 og siden har millioner af hobbypiloter brugt dage og nætter med Microsofts ultrarealistiske flysimulation. Den sidste version, MS Flight Simulator X, udkom i 2006.
 
Men i 2009 blev hele udviklingsholdet bag spilserien afskediget hos datterselskabet Aces Studio i Washington.
 
Det ramte også de mange udviklere og firmaer, som sælger tredjeparts-udvidelser til Flight Simulator - der var opstået en hel industri i kølvandet på Microsofts populære spil.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Market Segment Lead, CPRD

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Solution Manager til Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Site Reliability Engineer til DevOps i Center for Applikationer

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Cognizant

AI er ikke problemet. Eksekvering er.

Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S