Microsoft stopper legendarisk flysimulator

Nu stopper udviklingen af den gratis flysimulator Microsoft Flight, der blev lanceret i februar.

Artikel top billede

Microsoft har nu bekræftet at man stopper udviklingen af flysimulatoren Flight, som kun har været ude i omkring et halvt år. Flight er efterfølgeren til den klassiske Flight Simulator, som er en af verdens ældste spilserier. Det blev lanceret med en free-to-play-model, hvor basisudgaven er gratis. I grundpakken er man begrænset til ét fly og ét bestemt område. For at få flere fly eller adgang til et større område, skal man betale.

Men det ser altså ud til, at Microsoft har haft svært ved at få spillerne til at betale. Microsoft begrunder ikke sin beslutning om at stoppe, men det skyldes sandsynligvis at brugertallet har været skuffende. Der er rygter om at Flight helt bliver lukket, men indtil videre er spillet stadig tilgængeligt.

Det er også uklart, hvor mange af udviklerne der har mistet deres job, men det ser ud til at Microsoft stadig vil forfølge andre projekter. Fiaskoen med Microsoft Flight minder om det danske online-spil Lego Universe, hvor man også forsøgte sig med en free-to-play model til sidst - dog uden held. Spillet lukkede tidligere i år.  

En drøm for hobbypiloter

Den første Flight Simulator fik luft under vingerne helt tilbage i 1982 og siden har millioner af hobbypiloter brugt dage og nætter med Microsofts ultrarealistiske flysimulation. Den sidste version, MS Flight Simulator X, udkom i 2006.
 
Men i 2009 blev hele udviklingsholdet bag spilserien afskediget hos datterselskabet Aces Studio i Washington.
 
Det ramte også de mange udviklere og firmaer, som sælger tredjeparts-udvidelser til Flight Simulator - der var opstået en hel industri i kølvandet på Microsofts populære spil.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura