Microsoft stopper legendarisk flysimulator

Nu stopper udviklingen af den gratis flysimulator Microsoft Flight, der blev lanceret i februar.

Artikel top billede

Microsoft har nu bekræftet at man stopper udviklingen af flysimulatoren Flight, som kun har været ude i omkring et halvt år. Flight er efterfølgeren til den klassiske Flight Simulator, som er en af verdens ældste spilserier. Det blev lanceret med en free-to-play-model, hvor basisudgaven er gratis. I grundpakken er man begrænset til ét fly og ét bestemt område. For at få flere fly eller adgang til et større område, skal man betale.

Men det ser altså ud til, at Microsoft har haft svært ved at få spillerne til at betale. Microsoft begrunder ikke sin beslutning om at stoppe, men det skyldes sandsynligvis at brugertallet har været skuffende. Der er rygter om at Flight helt bliver lukket, men indtil videre er spillet stadig tilgængeligt.

Det er også uklart, hvor mange af udviklerne der har mistet deres job, men det ser ud til at Microsoft stadig vil forfølge andre projekter. Fiaskoen med Microsoft Flight minder om det danske online-spil Lego Universe, hvor man også forsøgte sig med en free-to-play model til sidst - dog uden held. Spillet lukkede tidligere i år.  

En drøm for hobbypiloter

Den første Flight Simulator fik luft under vingerne helt tilbage i 1982 og siden har millioner af hobbypiloter brugt dage og nætter med Microsofts ultrarealistiske flysimulation. Den sidste version, MS Flight Simulator X, udkom i 2006.
 
Men i 2009 blev hele udviklingsholdet bag spilserien afskediget hos datterselskabet Aces Studio i Washington.
 
Det ramte også de mange udviklere og firmaer, som sælger tredjeparts-udvidelser til Flight Simulator - der var opstået en hel industri i kølvandet på Microsofts populære spil.

Annonce

Politiets Efterretningstjeneste

Fagkoordinator til Netværkssektionen i PET

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S