Microsoft stopper legendarisk flysimulator

Nu stopper udviklingen af den gratis flysimulator Microsoft Flight, der blev lanceret i februar.

Artikel top billede

Microsoft har nu bekræftet at man stopper udviklingen af flysimulatoren Flight, som kun har været ude i omkring et halvt år. Flight er efterfølgeren til den klassiske Flight Simulator, som er en af verdens ældste spilserier. Det blev lanceret med en free-to-play-model, hvor basisudgaven er gratis. I grundpakken er man begrænset til ét fly og ét bestemt område. For at få flere fly eller adgang til et større område, skal man betale.

Men det ser altså ud til, at Microsoft har haft svært ved at få spillerne til at betale. Microsoft begrunder ikke sin beslutning om at stoppe, men det skyldes sandsynligvis at brugertallet har været skuffende. Der er rygter om at Flight helt bliver lukket, men indtil videre er spillet stadig tilgængeligt.

Det er også uklart, hvor mange af udviklerne der har mistet deres job, men det ser ud til at Microsoft stadig vil forfølge andre projekter. Fiaskoen med Microsoft Flight minder om det danske online-spil Lego Universe, hvor man også forsøgte sig med en free-to-play model til sidst - dog uden held. Spillet lukkede tidligere i år.  

En drøm for hobbypiloter

Den første Flight Simulator fik luft under vingerne helt tilbage i 1982 og siden har millioner af hobbypiloter brugt dage og nætter med Microsofts ultrarealistiske flysimulation. Den sidste version, MS Flight Simulator X, udkom i 2006.
 
Men i 2009 blev hele udviklingsholdet bag spilserien afskediget hos datterselskabet Aces Studio i Washington.
 
Det ramte også de mange udviklere og firmaer, som sælger tredjeparts-udvidelser til Flight Simulator - der var opstået en hel industri i kølvandet på Microsofts populære spil.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CIO 2027

    Andre events | København

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    3. juni 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec