Ny tendens: Sådan får hackere mest ud af malware

Hackerne er for alvor begyndt at sigte efter at få mest ud af deres arbejde. Især én tendens rykker for alvor.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Flere og flere hackere går efter sårbarheder i de applikationer, der findes på både Mac og Windows-pc'er.

Det sker, fordi hackerne  ved at skrive malware, der kan bruges på tværs af platforme, optimerer deres arbejde og derved høster økonomiske gevinster.

Malware, der gør brug af denne teknik, udnytter blandt andet sårbarheder i Office-dokumenter, der går helt tilbage til 2009.

Andre tværplatforme teknologier, som hackere går efter i stor stil, tæller Java, Adobe Reader og Adobe Flash Player, advarer sikkerhedsanalytiker Methusela Cebrian Ferrer fra Microsoft.

Får mere ud af samme malware

At hackerne går efter fælles sårbarheder i applikationer, der er almindeligt udbredt på flere platforme, betyder, at de får mere ud af den samme malware.

Denne tendens kalder Ferrer for "stordriftsfordele ved tværplatforme sårbarheder."

"Denne distributionsmetode gør det muligt for en angriber at maksimere sin rækkevidde på adskillige platforme," forklarer hun.

Stephen Cobb, der er sikkerhedsevangelist for ESET, påpeger, at datakriminelle i årevis har haft en meget forretningsorienteret tilgang til udvikling af malware og metoder til at inficere systemer.

"Vi kan godt regne med at se en yderligere anvendelse af forretningslogik - såsom stordriftsfordele, arbejdsdeling og en afvejning af risiko og belønning - i den videre udvikling på området," siger han i et interview ført via e-mail.

Selvom nogle af de sårbarheder, der er mål for disse angreb, allerede er blevet rettet af softwareleverandørerne, så satser hackerne på, at brugerne ofte ikke sørger for at få installeret softwareopdateringer.

Brugerne er alt for sløve

For eksempel er folk notorisk sløve til at installere opdateringer til Java på både Windows-pc'er og Mac.

Op til 60 procent af alle Java-installationer bliver ifølge sikkerhedsleverandøren Rapid7 aldrig opdateret.

"Alle disse ikke-opdaterede applikationer på desktoppen er nemme mål," advarer Jamz Yaneza, der er analyseleder hos Trend Micro. "Det er dem, der er lettest at angribe."

Microsoft opdagede denne tendens for et års tid siden, da selskabet var ved at undersøge malwaren Backdoor Olyx.

Efterfølgende varianter demonstrerede den tværplatforme tilgang, som flere malware-udviklere siden har taget til sig.

Backdoor Olyx og dens forskellige varianter bliver typisk downloadet af ofre, der klikker på skadelige links eller besøger skadelige websites, der distribuerer malware. Sådanne trojanere distribueres også gerne som filer vedhæftet e-mails.

Da denne tværplatforme malware oftest angriber kendte sårbarheder, er det bedste forsvar, at man sørger for at installere de seneste opdateringer til sit styresystem og anden software.

"Det gælder for alle enheder og platforme, især på store virksomhedsnetværk," siger Ferrer.

Herudover kan man vælge at afinstallere Java. Platformen er ofte nødvendig på servere, men den er ikke længere så vigtig på personlige computere på grund af den stigende anvendelse af nyere webteknologier.

For at øge sikkerheden yderligere kan man sørge for at køre applikationer i den sikrest mulige konfiguration, påpeger Wolfgang Kandek, der er teknologidirektør hos Qualys.

Han bemærker, at brugerne eksempelvis kan vælge at slå JavaScript fra i Adobe Reader, hvilket øger sikkerheden i denne specifikke software.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S