Globalt nedbrud hos Wikipedia

Wikipedia forsvandt fra nettet i hele verden mandag. Nu er det populære internet-leksikon igen online.

Artikel top billede

Mandag eftermiddag blev internet-leksikonet Wikipedia ramt af et større nedbrud, som betød, at det var umuligt at komme ind på tjenesten i adskillige timer. Det ramte både Wikipedia-platformen, Wikimedia.org og de forskellige portaler som Wikibooks, Wikinews og Wikiversity.

Wikipedia har ikke selv leveret en forklaring på det store nedbrud, men i tjenestens server-admin-log findes en henvisning til routing-problemer i Tampa i Florida. Her er Wikipedias hovedserver placeret.

En anden besked på Wikimedias Twitter-side ser ud til at indikere, at der er tale om et server-nedbrud i Tampa.

Men der er også meldinger om, at et kabelbrud i Florida har forårsaget problemerne.

Efter nogle timer var det igen muligt at komme ind på alle Wikipedia-tjenester - i første omgang dog uden de sædvanlige grafiske elementer - og i skrivende stund ser det ud til, at platformen kører problemfrit igen.

Wikipedia er et af de 10 mest besøgte websteder i verden. I juni 2012 var der 470 millioner besøgende hos de forskellige Wikimedia-projekter.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job