FBI bygger Big Brother-database

FBI samler en central database med millioner af billeder, der skal bruges til automatisk ansigts-genkendelse. Privacy-forkæmpere slår alarm.

Artikel top billede

I fremtiden skal billeder fra overvågningskameraer og sociale netværk som Facebook automatisk køres sammen med en gigantisk database over eftersøgte forbrydere og andre "interessante" personer. Ligesom Facebook allerede bruger ansigtsgenkendelse til at foreslå "tags" på billeder, skal systemet være i stand til at genkende personer på billeder og slå alarm, hvis den pågældende er på listen over efterlyste.

Det lyder måske som science-fiction, men det er kernen i et system, som det amerikanske forbundspoliti FBI udvikler netop nu. Borgerrets-organisationen EFF (Electronic Frontier Foundation) har fået aktindsigt og offentliggjort en række dokumenter, der beskriver planerne for systemet.

Her fremgår det, at FBI vil oprette en database med billeder af mindst 12 millioner personer inden udgangen af 2014. Det er en del af projektet "Next Generation Identification", hvor mindst fire amerikanske forbundsstater allerede deltager aktivt; Michigan, Hawaii, Maryland og Oregon.

EFF frygter, at FBI vil støvsuge offentlige databaser, sociale netværk og andre tjenester for at samle billeder til det gigantiske arkiv. Her vil man altså ikke kun gemme billeder af eftersøgte kriminelle, men også helt almindelige borgere.

FBI oplyser selv, at det skal bruges til "automatisk overvågning" - systemet fodres med videofeeds fra overvågningskameraer og andre kilder, og sørger så for at gennemføre ansigtsgenkendelse på alle personerne i billedet.

Selv i et billede af en stor menneskemængde fra en demonstration skulle det altså være muligt at sætte automatiske "tags" på alle ansigterne i billedet.

En amerikansk regerings-rapport fra 2011 fremhæver Facebook som et fremragende eksempel på, hvordan man kan bruge teknologi til ansigtsgenkendelse. Både Google, Apple og Facebook bruger nu ansigtsgenkendelse, og det betyder også, at teknologien ikke længere er så skræmmende for almindelige borgere.

EFF kritiserer også, at FBI vil blande biometriske data fra civile registre med politi-databaser, og desuden er der planer om at udveksle data med andre lande i stort omfang.

Læses lige nu

    Jyske Bank

    Softwareudvikler med AI erfaring

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen