FBI bygger Big Brother-database

FBI samler en central database med millioner af billeder, der skal bruges til automatisk ansigts-genkendelse. Privacy-forkæmpere slår alarm.

Artikel top billede

I fremtiden skal billeder fra overvågningskameraer og sociale netværk som Facebook automatisk køres sammen med en gigantisk database over eftersøgte forbrydere og andre "interessante" personer. Ligesom Facebook allerede bruger ansigtsgenkendelse til at foreslå "tags" på billeder, skal systemet være i stand til at genkende personer på billeder og slå alarm, hvis den pågældende er på listen over efterlyste.

Det lyder måske som science-fiction, men det er kernen i et system, som det amerikanske forbundspoliti FBI udvikler netop nu. Borgerrets-organisationen EFF (Electronic Frontier Foundation) har fået aktindsigt og offentliggjort en række dokumenter, der beskriver planerne for systemet.

Her fremgår det, at FBI vil oprette en database med billeder af mindst 12 millioner personer inden udgangen af 2014. Det er en del af projektet "Next Generation Identification", hvor mindst fire amerikanske forbundsstater allerede deltager aktivt; Michigan, Hawaii, Maryland og Oregon.

EFF frygter, at FBI vil støvsuge offentlige databaser, sociale netværk og andre tjenester for at samle billeder til det gigantiske arkiv. Her vil man altså ikke kun gemme billeder af eftersøgte kriminelle, men også helt almindelige borgere.

FBI oplyser selv, at det skal bruges til "automatisk overvågning" - systemet fodres med videofeeds fra overvågningskameraer og andre kilder, og sørger så for at gennemføre ansigtsgenkendelse på alle personerne i billedet.

Selv i et billede af en stor menneskemængde fra en demonstration skulle det altså være muligt at sætte automatiske "tags" på alle ansigterne i billedet.

En amerikansk regerings-rapport fra 2011 fremhæver Facebook som et fremragende eksempel på, hvordan man kan bruge teknologi til ansigtsgenkendelse. Både Google, Apple og Facebook bruger nu ansigtsgenkendelse, og det betyder også, at teknologien ikke længere er så skræmmende for almindelige borgere.

EFF kritiserer også, at FBI vil blande biometriske data fra civile registre med politi-databaser, og desuden er der planer om at udveksle data med andre lande i stort omfang.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Cognizant

    93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

    I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S