Microsoft arbejder på Surface-efterfølger

Den næste generation af Surface-tabletcomputeren er allerede på vej.

Artikel top billede

Den 26. oktober kommer den meget omtalte tabletcomputer Surface fra Microsoft, og efterfølgeren skulle allerede være under udvikling. Det skriver TechRadar, som henviser til et dusin jobannoncer fra Microsoft.

De fortæller, at softwarefirmaets Surface-hold "bygger den næste generation" af "enheder som skal udtrykke Windows-visionen".

Det skulle være sikkert, at "Surface" faktisk henviser til tavlecomputeren og ikke til det gamle Microsoft-bord med touchscreen-teknologi under samme navn, som i mellemtiden er omdøbt til PixelSense.

I sine jobannoncer søger Microsoft nye medarbejdere, der skal være i stand til at håndtere en "hurtig produktudviklingscyklus".

Der er også interessante henvisninger til nye teknologier. Et af de ledige jobs handler således om at udvikle "alternative energikilder". En anden udvikler skal arbejde med PVD (Physical Vapour Deposition), som placerer et mikron-tyndt lag, der ikke kan slides ned.

Jobannoncerne tyder også på, at Microsoft er i færd med en betydelig udvidelse af det hold, der arbejder med tavlecomputeren. Det kan også være nødvendigt, hvis Microsoft skal konkurrere med iPad og de mange Android-tablets.

Men Microsofts beslutning om at kaste sig ind i tablet-markedet har fået en blandet modtagelse. Senest har Acers topchef J.T. Wang advaret om, at selskabets indtog på markedet som hardwareproducent kommer til at skabe uro i Microsofts øko-system.

Læses lige nu

    KMD A/S

    Senior Java - udvikler

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS