Microsoft arbejder på Surface-efterfølger

Den næste generation af Surface-tabletcomputeren er allerede på vej.

Artikel top billede

Den 26. oktober kommer den meget omtalte tabletcomputer Surface fra Microsoft, og efterfølgeren skulle allerede være under udvikling. Det skriver TechRadar, som henviser til et dusin jobannoncer fra Microsoft.

De fortæller, at softwarefirmaets Surface-hold "bygger den næste generation" af "enheder som skal udtrykke Windows-visionen".

Det skulle være sikkert, at "Surface" faktisk henviser til tavlecomputeren og ikke til det gamle Microsoft-bord med touchscreen-teknologi under samme navn, som i mellemtiden er omdøbt til PixelSense.

I sine jobannoncer søger Microsoft nye medarbejdere, der skal være i stand til at håndtere en "hurtig produktudviklingscyklus".

Der er også interessante henvisninger til nye teknologier. Et af de ledige jobs handler således om at udvikle "alternative energikilder". En anden udvikler skal arbejde med PVD (Physical Vapour Deposition), som placerer et mikron-tyndt lag, der ikke kan slides ned.

Jobannoncerne tyder også på, at Microsoft er i færd med en betydelig udvidelse af det hold, der arbejder med tavlecomputeren. Det kan også være nødvendigt, hvis Microsoft skal konkurrere med iPad og de mange Android-tablets.

Men Microsofts beslutning om at kaste sig ind i tablet-markedet har fået en blandet modtagelse. Senest har Acers topchef J.T. Wang advaret om, at selskabets indtog på markedet som hardwareproducent kommer til at skabe uro i Microsofts øko-system.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job