Microsoft arbejder på Surface-efterfølger

Den næste generation af Surface-tabletcomputeren er allerede på vej.

Artikel top billede

Den 26. oktober kommer den meget omtalte tabletcomputer Surface fra Microsoft, og efterfølgeren skulle allerede være under udvikling. Det skriver TechRadar, som henviser til et dusin jobannoncer fra Microsoft.

De fortæller, at softwarefirmaets Surface-hold "bygger den næste generation" af "enheder som skal udtrykke Windows-visionen".

Det skulle være sikkert, at "Surface" faktisk henviser til tavlecomputeren og ikke til det gamle Microsoft-bord med touchscreen-teknologi under samme navn, som i mellemtiden er omdøbt til PixelSense.

I sine jobannoncer søger Microsoft nye medarbejdere, der skal være i stand til at håndtere en "hurtig produktudviklingscyklus".

Der er også interessante henvisninger til nye teknologier. Et af de ledige jobs handler således om at udvikle "alternative energikilder". En anden udvikler skal arbejde med PVD (Physical Vapour Deposition), som placerer et mikron-tyndt lag, der ikke kan slides ned.

Jobannoncerne tyder også på, at Microsoft er i færd med en betydelig udvidelse af det hold, der arbejder med tavlecomputeren. Det kan også være nødvendigt, hvis Microsoft skal konkurrere med iPad og de mange Android-tablets.

Men Microsofts beslutning om at kaste sig ind i tablet-markedet har fået en blandet modtagelse. Senest har Acers topchef J.T. Wang advaret om, at selskabets indtog på markedet som hardwareproducent kommer til at skabe uro i Microsofts øko-system.

Annonce

Annonceindlæg tema

Cloud & AI

I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse