Microsoft arbejder på Surface-efterfølger

Den næste generation af Surface-tabletcomputeren er allerede på vej.

Artikel top billede

Den 26. oktober kommer den meget omtalte tabletcomputer Surface fra Microsoft, og efterfølgeren skulle allerede være under udvikling. Det skriver TechRadar, som henviser til et dusin jobannoncer fra Microsoft.

De fortæller, at softwarefirmaets Surface-hold "bygger den næste generation" af "enheder som skal udtrykke Windows-visionen".

Det skulle være sikkert, at "Surface" faktisk henviser til tavlecomputeren og ikke til det gamle Microsoft-bord med touchscreen-teknologi under samme navn, som i mellemtiden er omdøbt til PixelSense.

I sine jobannoncer søger Microsoft nye medarbejdere, der skal være i stand til at håndtere en "hurtig produktudviklingscyklus".

Der er også interessante henvisninger til nye teknologier. Et af de ledige jobs handler således om at udvikle "alternative energikilder". En anden udvikler skal arbejde med PVD (Physical Vapour Deposition), som placerer et mikron-tyndt lag, der ikke kan slides ned.

Jobannoncerne tyder også på, at Microsoft er i færd med en betydelig udvidelse af det hold, der arbejder med tavlecomputeren. Det kan også være nødvendigt, hvis Microsoft skal konkurrere med iPad og de mange Android-tablets.

Men Microsofts beslutning om at kaste sig ind i tablet-markedet har fået en blandet modtagelse. Senest har Acers topchef J.T. Wang advaret om, at selskabets indtog på markedet som hardwareproducent kommer til at skabe uro i Microsofts øko-system.

Annonce

Event: Platform X 2027: AI, skalering og vækst

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

22. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

Jim Neble

Vektus A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S