Microsoft arbejder på Surface-efterfølger

Den næste generation af Surface-tabletcomputeren er allerede på vej.

Artikel top billede

Den 26. oktober kommer den meget omtalte tabletcomputer Surface fra Microsoft, og efterfølgeren skulle allerede være under udvikling. Det skriver TechRadar, som henviser til et dusin jobannoncer fra Microsoft.

De fortæller, at softwarefirmaets Surface-hold "bygger den næste generation" af "enheder som skal udtrykke Windows-visionen".

Det skulle være sikkert, at "Surface" faktisk henviser til tavlecomputeren og ikke til det gamle Microsoft-bord med touchscreen-teknologi under samme navn, som i mellemtiden er omdøbt til PixelSense.

I sine jobannoncer søger Microsoft nye medarbejdere, der skal være i stand til at håndtere en "hurtig produktudviklingscyklus".

Der er også interessante henvisninger til nye teknologier. Et af de ledige jobs handler således om at udvikle "alternative energikilder". En anden udvikler skal arbejde med PVD (Physical Vapour Deposition), som placerer et mikron-tyndt lag, der ikke kan slides ned.

Jobannoncerne tyder også på, at Microsoft er i færd med en betydelig udvidelse af det hold, der arbejder med tavlecomputeren. Det kan også være nødvendigt, hvis Microsoft skal konkurrere med iPad og de mange Android-tablets.

Men Microsofts beslutning om at kaste sig ind i tablet-markedet har fået en blandet modtagelse. Senest har Acers topchef J.T. Wang advaret om, at selskabets indtog på markedet som hardwareproducent kommer til at skabe uro i Microsofts øko-system.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job