Smukfest lokker med festival-app, drinks-robot og gratis Wi-Fi

Smukfest i Skanderborg har udskiftet sit trykte program med en festival-app og lokker med gratis Wi-Fi på hele festival-området.

Artikel top billede

I de kommende dage forventes mindst 50.000 festivalgæster at besøge Danmarks Smukkeste Fest i Skanderborg. De får ikke længere udleveret et trykt program. Festivalen har valgt at afskaffe programmet og bruge printbudgettet til en ny mobil-app, der foruden spilletider og nyheder også giver mulighed for at finde vennerne via et kort, der er integreret med Facebook.

"Vi har gjort festivalen både grønnere og sjovere ved at gå all in på vores app og webside. Sidste år havde vi 38.000 downloads ud af festivalens 48.000 gæster, og i år regner vi med at nå op på over 44.000 downloads," siger Nils Håkonson, der er ansvarlig for festivalens it.

Blandt de mere usædvanlige funktioner i festival-app'en er også muligheden for at styre en vindmølle direkte fra sin smartphone. Desuden kan man springe køen over i baren ved at bestille drikkevarerne fra en drinksrobot.

Sidste år havde festivalen 4.000 samtidige brugere i peak-perioder, og i år forventer man, at antallet af samtidige brugere i perioder vil nå op på 6.000.

Nu skulle man tro, at de mange festivalgæster og den mobile app vil udgøre en stor belastning for teleselskabernes 3G-netværk, hvor man kunne risikere problemer i perioder med stor datatrafik. Men festivalen gør alt for at få gæsterne over på sit eget trådløse netværk, der er opbygget med hjælp fra Cisco og NetDesign.

Der er installeret 100 trådløse access-points, 38 switche og to controllere, som styrer trafikken.

"Netværket svarer til det, man normalt ser i en større virksomhed og er inspireret af de erfaringer, Cisco har gjort sig eksempelvis i forbindelse med netværksløsninger til OL i London," siger Carsten Videcrantz, der er chef for virksomhedsløsninger hos Cisco Danmark.

Festivalens Wi-Fi er gratis at benytte for gæsterne. Det trådløse netværk skal give en mere stabil netforbindelse under de store koncerter, hvor mange uploader billeder og videoer, end hvis gæsterne anvendte mobilnettet.

Smukfest holdes den 8.-12. august i bøgeskoven i Skanderborg.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra NetNordic

    De danske virksomheders kritiske infrastruktur er under pres

    Geopolitiske spændinger og NIS2-direktivet gør det stigende nødvendigt at have styr på sikkerheden omkring sin IT-infrastruktur.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse