Smukfest lokker med festival-app, drinks-robot og gratis Wi-Fi

Smukfest i Skanderborg har udskiftet sit trykte program med en festival-app og lokker med gratis Wi-Fi på hele festival-området.

Artikel top billede

I de kommende dage forventes mindst 50.000 festivalgæster at besøge Danmarks Smukkeste Fest i Skanderborg. De får ikke længere udleveret et trykt program. Festivalen har valgt at afskaffe programmet og bruge printbudgettet til en ny mobil-app, der foruden spilletider og nyheder også giver mulighed for at finde vennerne via et kort, der er integreret med Facebook.

"Vi har gjort festivalen både grønnere og sjovere ved at gå all in på vores app og webside. Sidste år havde vi 38.000 downloads ud af festivalens 48.000 gæster, og i år regner vi med at nå op på over 44.000 downloads," siger Nils Håkonson, der er ansvarlig for festivalens it.

Blandt de mere usædvanlige funktioner i festival-app'en er også muligheden for at styre en vindmølle direkte fra sin smartphone. Desuden kan man springe køen over i baren ved at bestille drikkevarerne fra en drinksrobot.

Sidste år havde festivalen 4.000 samtidige brugere i peak-perioder, og i år forventer man, at antallet af samtidige brugere i perioder vil nå op på 6.000.

Nu skulle man tro, at de mange festivalgæster og den mobile app vil udgøre en stor belastning for teleselskabernes 3G-netværk, hvor man kunne risikere problemer i perioder med stor datatrafik. Men festivalen gør alt for at få gæsterne over på sit eget trådløse netværk, der er opbygget med hjælp fra Cisco og NetDesign.

Der er installeret 100 trådløse access-points, 38 switche og to controllere, som styrer trafikken.

"Netværket svarer til det, man normalt ser i en større virksomhed og er inspireret af de erfaringer, Cisco har gjort sig eksempelvis i forbindelse med netværksløsninger til OL i London," siger Carsten Videcrantz, der er chef for virksomhedsløsninger hos Cisco Danmark.

Festivalens Wi-Fi er gratis at benytte for gæsterne. Det trådløse netværk skal give en mere stabil netforbindelse under de store koncerter, hvor mange uploader billeder og videoer, end hvis gæsterne anvendte mobilnettet.

Smukfest holdes den 8.-12. august i bøgeskoven i Skanderborg.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse