Steam skal også sælge kontor-programmer

Nu skal den populære spilbutik Steam sælge alle slags applikationer online.

Artikel top billede

Fra den 5. september er det også muligt at købe kontor-programmer og anden software i online-butikken Steam. Valve Software fortæller i en pressemeddelelse, at man vil tilbyde software inden for alle kategorier fra "kreativitet til produktivitet". Steam er allerede den mest populære spilbutik på nettet og tilbyder blandt andet automatiske opdateringer og backup i Steam Cloud.

Dermed bliver Steam en alvorlig konkurrent til den Windows Store, som Microsoft lancerer sammen med Windows 8. Her er der også adgang til købe software efter den samme app store-model, som kendes fra iOS og Android.

"De 40 millioner spillere, der regelmæssigt bruger Steam, interesserer sig for mere end bare spil. De har sagt til os, at de vil have mere software på Steam - derfor er udvidelsen af vores sortiment en reaktion på kundernes ønsker," siger Mark Richardson fra Valve.

Valve har samtidig startet det såkaldte Project Greenlight, som især henvender sig til mindre og uafhængige udviklere. De kan indsende deres projekter og sætte dem til afstemning. Der har tidligere været klager over, at det er for svært for uafhængige udviklere at få deres projekter med i Steam-butikken.

Indtil videre er der ingen detaljer om, hvilke operativsystemer der skal understøttes i den nye generelle Steam-butik, men det skulle være sikkert, at der kommer software til Windows og Mac OS. Valve har også meldt ud, at man vil satse kraftigt på Linux. En Steam-klient til Ubuntu Linux er under udvikling.

Valve-chef Gabe Newell har tidligere betegnet Windows 8 som "en katastrofe for pc-branchen". Han forventer, at mange softwarefirmaer vil boykotte Windows Store, hvor de skal aflevere en del af omsætningen til Microsoft. Men Valve tager sig også selv betalt for at sælge software på Steam.

Annonceindlæg fra Trustworks

Tillid i en Zero-Trust verden

Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S