Steam skal også sælge kontor-programmer

Nu skal den populære spilbutik Steam sælge alle slags applikationer online.

Artikel top billede

Fra den 5. september er det også muligt at købe kontor-programmer og anden software i online-butikken Steam. Valve Software fortæller i en pressemeddelelse, at man vil tilbyde software inden for alle kategorier fra "kreativitet til produktivitet". Steam er allerede den mest populære spilbutik på nettet og tilbyder blandt andet automatiske opdateringer og backup i Steam Cloud.

Dermed bliver Steam en alvorlig konkurrent til den Windows Store, som Microsoft lancerer sammen med Windows 8. Her er der også adgang til købe software efter den samme app store-model, som kendes fra iOS og Android.

"De 40 millioner spillere, der regelmæssigt bruger Steam, interesserer sig for mere end bare spil. De har sagt til os, at de vil have mere software på Steam - derfor er udvidelsen af vores sortiment en reaktion på kundernes ønsker," siger Mark Richardson fra Valve.

Valve har samtidig startet det såkaldte Project Greenlight, som især henvender sig til mindre og uafhængige udviklere. De kan indsende deres projekter og sætte dem til afstemning. Der har tidligere været klager over, at det er for svært for uafhængige udviklere at få deres projekter med i Steam-butikken.

Indtil videre er der ingen detaljer om, hvilke operativsystemer der skal understøttes i den nye generelle Steam-butik, men det skulle være sikkert, at der kommer software til Windows og Mac OS. Valve har også meldt ud, at man vil satse kraftigt på Linux. En Steam-klient til Ubuntu Linux er under udvikling.

Valve-chef Gabe Newell har tidligere betegnet Windows 8 som "en katastrofe for pc-branchen". Han forventer, at mange softwarefirmaer vil boykotte Windows Store, hvor de skal aflevere en del af omsætningen til Microsoft. Men Valve tager sig også selv betalt for at sælge software på Steam.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S