Steam skal også sælge kontor-programmer

Nu skal den populære spilbutik Steam sælge alle slags applikationer online.

Artikel top billede

Fra den 5. september er det også muligt at købe kontor-programmer og anden software i online-butikken Steam. Valve Software fortæller i en pressemeddelelse, at man vil tilbyde software inden for alle kategorier fra "kreativitet til produktivitet". Steam er allerede den mest populære spilbutik på nettet og tilbyder blandt andet automatiske opdateringer og backup i Steam Cloud.

Dermed bliver Steam en alvorlig konkurrent til den Windows Store, som Microsoft lancerer sammen med Windows 8. Her er der også adgang til købe software efter den samme app store-model, som kendes fra iOS og Android.

"De 40 millioner spillere, der regelmæssigt bruger Steam, interesserer sig for mere end bare spil. De har sagt til os, at de vil have mere software på Steam - derfor er udvidelsen af vores sortiment en reaktion på kundernes ønsker," siger Mark Richardson fra Valve.

Valve har samtidig startet det såkaldte Project Greenlight, som især henvender sig til mindre og uafhængige udviklere. De kan indsende deres projekter og sætte dem til afstemning. Der har tidligere været klager over, at det er for svært for uafhængige udviklere at få deres projekter med i Steam-butikken.

Indtil videre er der ingen detaljer om, hvilke operativsystemer der skal understøttes i den nye generelle Steam-butik, men det skulle være sikkert, at der kommer software til Windows og Mac OS. Valve har også meldt ud, at man vil satse kraftigt på Linux. En Steam-klient til Ubuntu Linux er under udvikling.

Valve-chef Gabe Newell har tidligere betegnet Windows 8 som "en katastrofe for pc-branchen". Han forventer, at mange softwarefirmaer vil boykotte Windows Store, hvor de skal aflevere en del af omsætningen til Microsoft. Men Valve tager sig også selv betalt for at sælge software på Steam.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest