Motorola skal udvikle nye super-smartphones

Google forsøger nu at genopfinde Motorola Mobility. Fremover skal selskabet koncentrere sig om nogle få smartphones med innovativ teknologi.

Artikel top billede

Hver femte medarbejder hos Motorola Mobility skal afskediges, og en tredjedel af de 94 afdelinger verden over bliver nedlagt. Det er en del af Googles plan for at genopfinde Motorola, som har haft svært ved at klare sig på det benhårde smartphone-marked.

Ifølge New York Times skal 4.000 arbejdspladser nedlægges, og selskabet skal fremover kun sælge nogle få smartphone-modeller. Det er helt slut med simple mobiltelefoner fra Motorola, der blev solgt til Google sidste år for 12,5 mia. dollar.
 
Det menes, at Motorolas store patent-samling var det store trækplaster for Google, men det ser ud til, at søgegiganten har større planer.

Google har hyret Regina Duran til at lede et lille hold med titlen Advanced Technology and Projects, der skal udvikle helt nye smartphones hos Motorola. Dugan kommer fra Darpa (Defense Advanced Research Projects Agency), som udvikler nye teknologier for det amerikanske forsvarsministerium.

Hun er nu ved at samle eksperter i kunstig intelligens, akustik og metalurgi til sit lille hold, og deres ansættelse er begrænset til to år for at lægge ekstra pres.

Sidste år kom Motorola med 27 nye produkter. Det skal reduceres til nogle få hvert år, men her skal der være tale om innovative produkter, der kan genkende brugeren på sin stemme, tage billeder i højere opløsning og holde længere mellem opladninger.

Motorola bruger Googles mobile operativsystem ligesom andre producenter som Samsung, HTC og  LG, og Google har lovet, at man ikke vil "snyde" og give Motorola en særlig fordel, f.eks. en forbedret version af Android.

Men New York Times skriver, at Motorola sandsynligvis får hurtigere adgang til Googles produkter, og det er muligt, at Google vil beslutte at følge Apple-modellen og udvikle sin egen telefon helt fra bunden, måske med et helt nyt operativsystem, som kun Motorola kan bruge.

Det er allerede etableret et initiativ, hvor Googles softwareudviklere kan arbejde for Motorola i et år eller to.

Annonce

AL Sydbank

AI Engineer

Københavnsområdet

Statens IT

Datacenter og Netværksspecialist

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI-led Growth Leader for Intelligent Industry NCE

Københavnsområdet

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S