Motorola skal udvikle nye super-smartphones

Google forsøger nu at genopfinde Motorola Mobility. Fremover skal selskabet koncentrere sig om nogle få smartphones med innovativ teknologi.

Artikel top billede

Hver femte medarbejder hos Motorola Mobility skal afskediges, og en tredjedel af de 94 afdelinger verden over bliver nedlagt. Det er en del af Googles plan for at genopfinde Motorola, som har haft svært ved at klare sig på det benhårde smartphone-marked.

Ifølge New York Times skal 4.000 arbejdspladser nedlægges, og selskabet skal fremover kun sælge nogle få smartphone-modeller. Det er helt slut med simple mobiltelefoner fra Motorola, der blev solgt til Google sidste år for 12,5 mia. dollar.
 
Det menes, at Motorolas store patent-samling var det store trækplaster for Google, men det ser ud til, at søgegiganten har større planer.

Google har hyret Regina Duran til at lede et lille hold med titlen Advanced Technology and Projects, der skal udvikle helt nye smartphones hos Motorola. Dugan kommer fra Darpa (Defense Advanced Research Projects Agency), som udvikler nye teknologier for det amerikanske forsvarsministerium.

Hun er nu ved at samle eksperter i kunstig intelligens, akustik og metalurgi til sit lille hold, og deres ansættelse er begrænset til to år for at lægge ekstra pres.

Sidste år kom Motorola med 27 nye produkter. Det skal reduceres til nogle få hvert år, men her skal der være tale om innovative produkter, der kan genkende brugeren på sin stemme, tage billeder i højere opløsning og holde længere mellem opladninger.

Motorola bruger Googles mobile operativsystem ligesom andre producenter som Samsung, HTC og  LG, og Google har lovet, at man ikke vil "snyde" og give Motorola en særlig fordel, f.eks. en forbedret version af Android.

Men New York Times skriver, at Motorola sandsynligvis får hurtigere adgang til Googles produkter, og det er muligt, at Google vil beslutte at følge Apple-modellen og udvikle sin egen telefon helt fra bunden, måske med et helt nyt operativsystem, som kun Motorola kan bruge.

Det er allerede etableret et initiativ, hvor Googles softwareudviklere kan arbejde for Motorola i et år eller to.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København Ø

Digital Innovation & Transformation Summit 2026

Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

Digital transformation | Aarhus C

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S