Motorola skal udvikle nye super-smartphones

Google forsøger nu at genopfinde Motorola Mobility. Fremover skal selskabet koncentrere sig om nogle få smartphones med innovativ teknologi.

Artikel top billede

Hver femte medarbejder hos Motorola Mobility skal afskediges, og en tredjedel af de 94 afdelinger verden over bliver nedlagt. Det er en del af Googles plan for at genopfinde Motorola, som har haft svært ved at klare sig på det benhårde smartphone-marked.

Ifølge New York Times skal 4.000 arbejdspladser nedlægges, og selskabet skal fremover kun sælge nogle få smartphone-modeller. Det er helt slut med simple mobiltelefoner fra Motorola, der blev solgt til Google sidste år for 12,5 mia. dollar.
 
Det menes, at Motorolas store patent-samling var det store trækplaster for Google, men det ser ud til, at søgegiganten har større planer.

Google har hyret Regina Duran til at lede et lille hold med titlen Advanced Technology and Projects, der skal udvikle helt nye smartphones hos Motorola. Dugan kommer fra Darpa (Defense Advanced Research Projects Agency), som udvikler nye teknologier for det amerikanske forsvarsministerium.

Hun er nu ved at samle eksperter i kunstig intelligens, akustik og metalurgi til sit lille hold, og deres ansættelse er begrænset til to år for at lægge ekstra pres.

Sidste år kom Motorola med 27 nye produkter. Det skal reduceres til nogle få hvert år, men her skal der være tale om innovative produkter, der kan genkende brugeren på sin stemme, tage billeder i højere opløsning og holde længere mellem opladninger.

Motorola bruger Googles mobile operativsystem ligesom andre producenter som Samsung, HTC og  LG, og Google har lovet, at man ikke vil "snyde" og give Motorola en særlig fordel, f.eks. en forbedret version af Android.

Men New York Times skriver, at Motorola sandsynligvis får hurtigere adgang til Googles produkter, og det er muligt, at Google vil beslutte at følge Apple-modellen og udvikle sin egen telefon helt fra bunden, måske med et helt nyt operativsystem, som kun Motorola kan bruge.

Det er allerede etableret et initiativ, hvor Googles softwareudviklere kan arbejde for Motorola i et år eller to.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics