Motorola skal udvikle nye super-smartphones

Google forsøger nu at genopfinde Motorola Mobility. Fremover skal selskabet koncentrere sig om nogle få smartphones med innovativ teknologi.

Artikel top billede

Hver femte medarbejder hos Motorola Mobility skal afskediges, og en tredjedel af de 94 afdelinger verden over bliver nedlagt. Det er en del af Googles plan for at genopfinde Motorola, som har haft svært ved at klare sig på det benhårde smartphone-marked.

Ifølge New York Times skal 4.000 arbejdspladser nedlægges, og selskabet skal fremover kun sælge nogle få smartphone-modeller. Det er helt slut med simple mobiltelefoner fra Motorola, der blev solgt til Google sidste år for 12,5 mia. dollar.
 
Det menes, at Motorolas store patent-samling var det store trækplaster for Google, men det ser ud til, at søgegiganten har større planer.

Google har hyret Regina Duran til at lede et lille hold med titlen Advanced Technology and Projects, der skal udvikle helt nye smartphones hos Motorola. Dugan kommer fra Darpa (Defense Advanced Research Projects Agency), som udvikler nye teknologier for det amerikanske forsvarsministerium.

Hun er nu ved at samle eksperter i kunstig intelligens, akustik og metalurgi til sit lille hold, og deres ansættelse er begrænset til to år for at lægge ekstra pres.

Sidste år kom Motorola med 27 nye produkter. Det skal reduceres til nogle få hvert år, men her skal der være tale om innovative produkter, der kan genkende brugeren på sin stemme, tage billeder i højere opløsning og holde længere mellem opladninger.

Motorola bruger Googles mobile operativsystem ligesom andre producenter som Samsung, HTC og  LG, og Google har lovet, at man ikke vil "snyde" og give Motorola en særlig fordel, f.eks. en forbedret version af Android.

Men New York Times skriver, at Motorola sandsynligvis får hurtigere adgang til Googles produkter, og det er muligt, at Google vil beslutte at følge Apple-modellen og udvikle sin egen telefon helt fra bunden, måske med et helt nyt operativsystem, som kun Motorola kan bruge.

Det er allerede etableret et initiativ, hvor Googles softwareudviklere kan arbejde for Motorola i et år eller to.

Læses lige nu

    IT-Universitetet i København

    CIO

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Telekommunikationsingeniør til Afdeling for Elektronisk Indhentning

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS