Pirat-venlige sites skal censureres bort i Google

Google smider sider med mange pirat-klager ud af søgeresultaternes top. Men taktikken gælder kun for andre: YouTube går fri.

Artikel top billede

Med start i denne uge har Google indført en ny politik, der skal bortcensurere piratvenlige hits i søgeresultaterne.

Sider med et stort antal copyright-klager (copyright removal notices) vil blive fjernet fra de øverste placeringer på listen over søgeresultater og i stedet rykket ned mod bunden.

Nedgradering af sider med mange copyright-klager skal imødekomme rettighedsindustrien, der længe har presset på for at få Google til at agere bolværk mod strømmen af torrent-udvekslende musik- og filmpirater.

I den officielle udmelding understreger Google, at den nye pirat-censur skal reagere på antallet af reelle copyright-klager. Det står dog ikke helt klart, om sites, der gør en seriøs indsats for at fjerne copyrightkrænkende materiale, vil blive skånet, eller om de vil blive slået i hartkorn med deciderede piratsites, blot fordi de modtager et antal klager fra rettighedshavere.

"En farlig glidebane"

Googles nye piratpolitik har modtaget de første vagt anerkendende klap fra rettighedsindustrien, men knap så positive kommentarer andre steder fra.

Hos Tech Dirt mener man for eksempel, at Google nu har taget det første skridt ned af en farlig glidebane ved at give en bestemt industri lov til at påvirke søgeresultaterne, frem for som hidtil udelukkende at tage hensyn til brugernes interesser.

Et  andet kritikpunkt er, at piratpolitikken kan komme til at presse nye, innovative tjenester på internettet. I dag er YouTube blevet en vigtigt økonomisk og kulturel formidlingskanal for både kunstnere og kommercielle medier. Havde Google fra starten nedgraderet dem i søgeresultaterne, fordi YouTube fik mange copyrightklager, ville en masse af dagens succesfulde tjenester ikke have haft mulighed for at udvikle sig, lyder kritiken.

Google bliver begravet i klager

Google for sin part slår på, at mængden af copyright removal notices er steget enormt - underforstået: at man er nødt til at gøre noget.

Det er især inden for de sidste tre måneder, at Google er blevet begravet i copyright-klager, fremgår det af denne statistik.

"Hver eneste dag modtager og behandler vi flere copyright removal notices, end vi gjorde i hele 2009," fortæller søgeselskabet.

Et af de sites, der har den største mængde klager over copyright-krænkelser, er Googles egen YouTube. Den nye politik kommer dog ikke til at berøre YouTube. Googles video-site vil helt blive fritaget for pirat-nedgraderingen, bekræfter Google.

Annonce

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Site Reliability Engineer til DevOps i Center for Applikationer

Københavnsområdet

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks