ComOFF: Gangstere slår til i det store Java-kup

Filmen Snatch er inspiration til The Java Heist, som er gennemsyret af britiske bandeord og storbygangster-attitude. Se her om det lykkes at begå det perfekte Java-kup.

Artikel top billede

ComOFF: Gangstere slår til i det store Java-kup

I øjeblikket hitter en lille video på nettet kaldet The Java Heist.

Den er voldsomt inspireret af gangsterkomedien Snatch med Brad Pitt i en noget usædvanlig rolle som en sigøjner, der er boksechamp og bor i en campingvogn.

En anden rolle som gangsterboss spilles overbevisende af Alan Ford med store hornbriller, og han benytter næsten hver sætning til at hvæse "cunt" og "fucking", mens han skærer tænder. Ikke ligefrem nogen charmetrold.

Alan Ford gentager rollen i The Java Heist som storbygangster, der har udtænkt en genial plan.

Han vil begå det perfekte Java-kup sammen med en håndfuld mere eller mindre debile håndlangere.

Der er massevis af referencer til Snatch lige fra musik til klipning, selv om filmen egentlig er en reklame for en udviklerkonference i Norge. Se om kuppet lykkes her:

Familie-drama i Java 4-Ever

Det er i øvrigt ikke første gang, at Java blandes sammen med fiktion. Tidligere har vi set Java 4-Ever, som ligner en filmtrailer.

Den byder på et sandt familiedrama, da sønnen flirter med Java og open source, mens faderen er hardcore fan af Microsofts .NET.

Det lyder måske nørdet, men traileren er faktisk ganske underholdende skruet sammen:

Annonce

LB Forsikring

Product Owner - Produktudvikling

Københavnsområdet

TV2

iOS-udvikler TV 2 Nyheder-appen

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S