Her er verdens billigste NFC-chip

Forskere i Korea har udviklet meget små NFC-chips, som kun koster få øre.

Artikel top billede

I løbet af de sidste år er de såkaldte QR-koder (Quick Response) begyndt at dukke op på plakater, visitkort, brochurer og mange andre genstande. Det er special-designede stregkoder, som mobiltelefoner kan genkende og omsætte til webadresser. Nu har forskere i Sydkorea udviklet en ny teknologi, som skal erstatte QR-koderne. Det melder BBC.

Den såkaldte "rectenne" er en kombination af en meget lille antenne og en ensretter (der bruges til at omsætte vekselstrøm til jævnstrøm). Denne antenne reagerer på radiobølger fra telefonen og overfører data til den mobile enhed. De små antenner bruger NFC (Near Field Communication) teknologi, som allerede er indbygget i mange telefoner.

Men det interessante er, at "rectennen" ikke indeholder sin egen energikilde. Den henter strøm trådløst fra telefonens radiobølger og konverterer samtidig AC (vekselstrøm) til DC (jævnstrøm). Det skulle være muligt at overføre omkring 0,3 watt.

De små chips bliver beskrevet i denne måneds udgave af fagbladet Nanotechnology fra Institute of Physics.

Det helt afgørende element er prisen - det koster mindre end 10 øre at printe den lille "rectenne" med elektronisk blæk på et objekt. Det er så billigt, at man kunne anbringe dem på alle slags produkter.

Forskere fra Sunchon National University og Paru Printed Electronics Research Institute har brugt fire år på at udvikle print-antennen.

"Det fantastiske ved denne teknik er at vi også kan printe de digitale informationer på selve rectennen, så du har alt, hvad du har brug for til trådløs kommunikation, på ét sted," siger forskeren Gyoujin Cho.

Han mener, at den billige chip kan være med til at skabe det endelige gennembrud for NFC-teknologien.

Et andet alternativ til QR-koder er "augmented reality" applikationer som Aurasma, som automatisk genkender genstandens form og sender brugeren videre til den rigtige webside. I praksis kan man sige, at hele genstanden kommer til at fungere som en QR-kode.

Men indtil videre er der stadig vækst i de firkantede stregkoder. Ifølge Greenwich Consulting er brugen af QR-koder steget med 40 pct. på et år i USA.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen