Her er verdens billigste NFC-chip

Forskere i Korea har udviklet meget små NFC-chips, som kun koster få øre.

Artikel top billede

I løbet af de sidste år er de såkaldte QR-koder (Quick Response) begyndt at dukke op på plakater, visitkort, brochurer og mange andre genstande. Det er special-designede stregkoder, som mobiltelefoner kan genkende og omsætte til webadresser. Nu har forskere i Sydkorea udviklet en ny teknologi, som skal erstatte QR-koderne. Det melder BBC.

Den såkaldte "rectenne" er en kombination af en meget lille antenne og en ensretter (der bruges til at omsætte vekselstrøm til jævnstrøm). Denne antenne reagerer på radiobølger fra telefonen og overfører data til den mobile enhed. De små antenner bruger NFC (Near Field Communication) teknologi, som allerede er indbygget i mange telefoner.

Men det interessante er, at "rectennen" ikke indeholder sin egen energikilde. Den henter strøm trådløst fra telefonens radiobølger og konverterer samtidig AC (vekselstrøm) til DC (jævnstrøm). Det skulle være muligt at overføre omkring 0,3 watt.

De små chips bliver beskrevet i denne måneds udgave af fagbladet Nanotechnology fra Institute of Physics.

Det helt afgørende element er prisen - det koster mindre end 10 øre at printe den lille "rectenne" med elektronisk blæk på et objekt. Det er så billigt, at man kunne anbringe dem på alle slags produkter.

Forskere fra Sunchon National University og Paru Printed Electronics Research Institute har brugt fire år på at udvikle print-antennen.

"Det fantastiske ved denne teknik er at vi også kan printe de digitale informationer på selve rectennen, så du har alt, hvad du har brug for til trådløs kommunikation, på ét sted," siger forskeren Gyoujin Cho.

Han mener, at den billige chip kan være med til at skabe det endelige gennembrud for NFC-teknologien.

Et andet alternativ til QR-koder er "augmented reality" applikationer som Aurasma, som automatisk genkender genstandens form og sender brugeren videre til den rigtige webside. I praksis kan man sige, at hele genstanden kommer til at fungere som en QR-kode.

Men indtil videre er der stadig vækst i de firkantede stregkoder. Ifølge Greenwich Consulting er brugen af QR-koder steget med 40 pct. på et år i USA.

Læses lige nu

    BEC

    Information Architect

    Region Sjælland

    Formpipe Software A/S

    Senior Product Manager

    Københavnsområdet

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland