Megapopulær videotjeneste kommer til Danmark

Inden årets udgang er Netflix endelig klar til at streame film og tv-serier i Danmark.

Artikel top billede

Netflix har netop annonceret, at man vil tilbyde streaming af film og tv-serier i Danmark og de andre nordiske lande inden udgangen af 2012. For et fast beløb om måneden kan man hente, lige så meget man vil fra et katalog med lokale og internationale film og tv-serier - en del af dem har HD-kvalitet og Dolby Surround-lyd.

Den danske pris kendes endnu ikke, og det har ikke været muligt at få oplyst, hvor stor en del af filmkataloget der bliver tilgængeligt fra Danmark.

Netflix har allerede lanceret sin tjeneste i Storbritannien og Irland, hvor man skal betale lidt under 60 kroner om måneden for ubegrænset adgang.

Her er udvalget dog noget mere begrænset end det katalog, der tilbydes i USA. Der er blandt andet adgang til indhold fra BBC, CBS, Sony Pictures og Twentieth Century Fox.

En stabil 8 Mbit forbindelse er nødvendig for at vise HD-indhold.

Der er nu oprettet en dansk hjemmeside, hvor man kan tilmelde sig og få besked, så snart tjenesten er klar i Danmark.

Der er allerede 27 millioner Netflix-brugere, og tjenesten er blandt andet indbygget i Microsoft Xbox 360, Nintendo Wii og Sony PS3 samt mange Blu-ray-afspillere, internet-opkoblede fjernsyn, DVR-enheder, Apple TV og Google TV.

Der findes også Netflix-apps til smartphones og tablets.

Konkurrenter er klar med modtræk

Tjenesten har en anbefalingsfunktion, hvor man præsenteres for en personlig liste med tv-serier og film, som kan findes i Netflix-biblioteket.

Netflix startede for mere end 10 år siden i USA med et simpelt koncept, hvor kunderne fik sendt dvd-film med posten og blot skulle returnere dem af samme vej. De røde kuverter med film blev hurtigt firmaets varemærke.

Men denne distributionsmodel koster mange penge for selskabet, og derfor har Netflix senere lanceret sin "Watch Instantly" tjeneste, hvor film streames direkte over nettet. I USA er det stadig muligt at få tilsendt film, men i resten af verden satser man kun på streaming.

De etablerede tv-udbydere i Danmark gør allerede klar til kamp mod Netflix. Hos YouSee er man langt fremme med at etablere en Netflix-lignende tjeneste. Fra september er man klar til at give sine kunder ubegrænset adgang til tv-serier. For kunder hos YouSee og TDC Home Trio koster det 10 kr. om måneden.

Elselskabernes fælles fiberselskab Waoo vil også give sine fiberbredbåndskunder mulighed for at få online film og tv som en integreret del af deres eksisterende abonnement.

Hvis du ikke kan vente på at få adgang til Netflix, kan du med et lille trick få adgang allerede nu. PC World giver dig opskriften her.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Strategy & Transformation Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Rambøll Management Consulting

    Senior Software Engineer

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Pax8

    Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

    Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S