Megapopulær videotjeneste kommer til Danmark

Inden årets udgang er Netflix endelig klar til at streame film og tv-serier i Danmark.

Artikel top billede

Netflix har netop annonceret, at man vil tilbyde streaming af film og tv-serier i Danmark og de andre nordiske lande inden udgangen af 2012. For et fast beløb om måneden kan man hente, lige så meget man vil fra et katalog med lokale og internationale film og tv-serier - en del af dem har HD-kvalitet og Dolby Surround-lyd.

Den danske pris kendes endnu ikke, og det har ikke været muligt at få oplyst, hvor stor en del af filmkataloget der bliver tilgængeligt fra Danmark.

Netflix har allerede lanceret sin tjeneste i Storbritannien og Irland, hvor man skal betale lidt under 60 kroner om måneden for ubegrænset adgang.

Her er udvalget dog noget mere begrænset end det katalog, der tilbydes i USA. Der er blandt andet adgang til indhold fra BBC, CBS, Sony Pictures og Twentieth Century Fox.

En stabil 8 Mbit forbindelse er nødvendig for at vise HD-indhold.

Der er nu oprettet en dansk hjemmeside, hvor man kan tilmelde sig og få besked, så snart tjenesten er klar i Danmark.

Der er allerede 27 millioner Netflix-brugere, og tjenesten er blandt andet indbygget i Microsoft Xbox 360, Nintendo Wii og Sony PS3 samt mange Blu-ray-afspillere, internet-opkoblede fjernsyn, DVR-enheder, Apple TV og Google TV.

Der findes også Netflix-apps til smartphones og tablets.

Konkurrenter er klar med modtræk

Tjenesten har en anbefalingsfunktion, hvor man præsenteres for en personlig liste med tv-serier og film, som kan findes i Netflix-biblioteket.

Netflix startede for mere end 10 år siden i USA med et simpelt koncept, hvor kunderne fik sendt dvd-film med posten og blot skulle returnere dem af samme vej. De røde kuverter med film blev hurtigt firmaets varemærke.

Men denne distributionsmodel koster mange penge for selskabet, og derfor har Netflix senere lanceret sin "Watch Instantly" tjeneste, hvor film streames direkte over nettet. I USA er det stadig muligt at få tilsendt film, men i resten af verden satser man kun på streaming.

De etablerede tv-udbydere i Danmark gør allerede klar til kamp mod Netflix. Hos YouSee er man langt fremme med at etablere en Netflix-lignende tjeneste. Fra september er man klar til at give sine kunder ubegrænset adgang til tv-serier. For kunder hos YouSee og TDC Home Trio koster det 10 kr. om måneden.

Elselskabernes fælles fiberselskab Waoo vil også give sine fiberbredbåndskunder mulighed for at få online film og tv som en integreret del af deres eksisterende abonnement.

Hvis du ikke kan vente på at få adgang til Netflix, kan du med et lille trick få adgang allerede nu. PC World giver dig opskriften her.

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S