Wikileaks afslører elektronisk overvågning

Wikileaks har nu blotlagt et hemmelighedsfuldt overvågnings-system, som måske er blevet brugt til at udspionere borgerne i USA og andre lande.

Artikel top billede

Den seneste afsløring fra Wikileaks kan være en af de mest opsigtsvækkende nogensinde. En række interne mails fra den amerikanske rådgivnings-virksomhed Stratfor afslører, at overvågnings-systemet Trapwire allerede bliver brugt i stort omfang i USA og Storbritannien. Her er der tale om en algoritme, som skulle være i stand til at opdage terrorister, inden de slår til.

I New York skulle mindst 500 overvågnings-kameraer i undergrundsbanen være koblet til Trapwire, i London bliver Downing Street kontrolleret med softwaren, og flere hoteller og kasinoer i Las Vegas er også udstyret med systemet.

Trapwire analyserer video fra overvågningskameraer og reagerer på mistænkelige bevægelser. Det kan f.eks. være en person, som efterlader en pakke og skynder sig væk. I Los Angeles har softwaren angiveligt forhindret et terrorangreb i 2010.  

Systemet er angiveligt også installeret i San Francisco, Seattle, Washington D.C. og flere andre byer.

Integreret overvågning

Nu er det ikke en nyhed, at man kan bruge automatisk overvågnings-software til at finde mistænkelige personer.

Men Trapwire skulle være i stand til at koble databaserne i de forskellige byer sammen og dermed skabe et slags integreret overvågnings-netværk, og det skal ikke kun bruges mod terrorister, men også mod småkriminelle og demonstranter.

Det har også vakt opsigt, at firmaet Abraxas Applications, som har udviklet Trapwire (og nu har skiftet firmanavn til Trapwire), er startet af tidligere højtstående CIA-medarbejdere.

Men der er også kritiske stemmer, som mener, at historien om Trapwire er blæst helt ud af proportioner. New York Times skriver, at Seattle og Washington allerede er stoppet med at bruge systemet, og politiet i New York afviser, at man anvender Trapwire.

Efter offentliggørelsen af Trapwire-dokumenterne er Wikileaks selv kommet under angreb. I mindst en uge har Wikileaks været udsat for et DDoS-angreb (distributed denial of service). Det menes, at en gruppe der kalder sig Anti Leaks, står bag.

Dataindbrud hos StratFor

Informationerne om Trapwire er en del af datasamlingen "The Global Intelligence Files", som sandsynligvis stammer fra et Anonymous-indbrud hos Stratfor sidste år.

Wikileaks ligger inde med fem millioner e-mails fra det texanske firma, der beskrives som en "privat efterretningstjeneste".

Wikileaks har ikke selv ønsket at fortælle, hvordan man er kommet i besiddelse af de fem millioner e-mails. Men det menes, at de kommer fra et angreb den 25. december, da medlemmer af Anonymous trængte ind hos Stratfor.

De fik blandt andet fat i en komplet liste over alle 860.000 registrerede brugere hos Stratfor. Listen indeholder navne, kodeord, personlige oplysninger og i nogle tilfælde også kreditkort-data. Der er angiveligt tale om personer, som har abonneret på Stratfors publikationer med internationale analyser.

Alle adresserne blev herefter lagt ud på nettet - herunder også 1.000 danske adresser, som både omfatter medlemmer af Folketinget, medarbejdere hos militæret og Politiets Efterretningstjeneste (PET), private sikkerhedsfirmaer og sågar en mailadresse, der tilhører kongehuset.

En af de flittigste Stratfor-brugere er Udenrigsministeriet, hvor der er mere end et snes forskellige mail-adresser på listen, men PET er også repræsenteret med mange adresser.

De danske mailadresser var kun en lille del af den databombe, som Anonymous kastede med sit indbrud hos Stratfor. Den britiske avis The Guardian skrev dengang, at 221 britiske militærfolk og 242 NATO-ansatte havde fået deres data blotlagt. Det gælder blandt andet flere højt placerede embedsmænd.

Annonce

Annonceindlæg fra SuperOffice

Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S