Her er Bill Gates-toilettet der kan lave tis til drikkevand

Microsoft-milliardæren har sat sig for at innovere sanitets-branchen. Se de første forsøg her.

Artikel top billede

Bill Gates har ikke længere fokus på styresystemer og kontorpakker. Han har næsen vendt mod helt andre områder.

For et år siden satte han sig for at gentænke toilettet og sanitet for at hjæpe den 3. verden. Derfor udskrev han en konkurrence i sin velgørende organisations navn. Vinderne er nu fundet.

Bill Gates' interesse for lokummer og afføring skyldes, at han mener, at udviklingen er gået i stå. Ordentlige sanitære forhold har betydet underværker for levestandarden i vores ende af verden, men i for eksempel Afrika er der ikke den samme adgang til vand og mulighed for at udbygge kloaker.

Derfor har Gates forsøgt at sætte gang i fantasien hos forskere og få dem til at udtænke løsninger, hvor det menneskelige affald for eksempel kan laves om til brændstof eller gødning - eller urin kan renses og genbruges.

Det anslås, at over to milliarder mennesker i verden ikke har hygieniske toiletforhold.

Vinderen er...

I denne uge præmierede Bill Gates tre universiteter, der har fundet på brugbare måder at genanvende menneskeligt affald og sætte gang i den toilet-revolution, som Gates efterlyser.

Unik System Design A/S

DevOps Engineer

Nordjylland

Forsvarets Efterretningstjeneste

Chef for IT-Infrastruktur og Operations i Forsvarets Efterretningstjeneste

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Softwareudvikler til Cyberdivisionens HR-Systemer og Applikationer

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S