Slut med Flash Player til Android

Nu kan man ikke længere hente Adobes Flash Player til alle Android-enheder i Google Play Store.

Artikel top billede

Sidste år kom meldingen om, at Adobe opgiver at få sin Flash Player ud på nye smartphones og tabletcomputere. Det blev tolket som en bekræftelse af Steve Jobs' gamle påstand om, at Flash ikke hører hjemme på mobile enheder. Nu har Adobe gjort alvor af sin beslutning.

Fra denne uge er det ikke længere muligt at hente Flash Player til alle Android-enheder i Google Play Store.

Man kan nu kun installere Flash-afspilleren på Android-enheder, som Adobe selv har certificeret. En liste med certificerede enheder findes på denne adresse. Samtidig understreger Adobe, at man ikke vil certificere enheder med Android-versioner efter 4.0.

Det nye Android 4.1 (Jelly Bean) bliver altså ikke godkendt til Flash. Det er måske stadig muligt at køre Flash under den næste Android-version, men Adobe vil ikke garantere, at det fungerer.

Den officielle anbefaling fra Adobe er, at man bør fjerne Flash Player hvis man opgraderer sin mobile enhed til Android 4.1.

Flash Player ligger på stort set alle pc'er, men har haft svært ved at slå igennem på mobilmarkedet. Apple har nægtet at bruge Flash på sine iOS-enheder. Dermed har Flash-understøttelsen været et af argumenterne for at bruge Android - et argument, der nu forsvinder.

Adobe har længe holdt fast i sin Flash-platform, også på mobile enheder, men erkender nu, at fremtiden hedder HTML5 og webapplikationer.

Nekrolog for Flash

En talsmand for Adobe bekræftede sidste år over for Gigaom, at man også opgiver sit forsøg på at få Flash ud i browsere på fjernsyn, settop-bokse og lignende enheder.

Adobe har ellers forsøgt at skabe en fælles platform for Flash-applikationer med sit Open Screen Project, hvor udviklerne kan nøjes med at skabe én applikation, som så kan køre i forskellige browsere, mobile enheder og fjernsyn.

For mere end to år siden indgik Adobe en række partnerskaber med chip-leverandører som Intel og NXP om at indbygge Flash-afspilleren i deres produkter. Men de eneste tv-bokse og fjernsyn med Flash Player har været de få modeller fra Logitech og Sony baseret på Google TV platformen, og den kan næppe betegnes som en succes.
    
Adobe taler om at skabe en "smidig overgang til HTML5", og det bliver tolket som en erkendelse af, at Flash har en begrænset fremtid. For udviklerne betyder det, at de stadig kan skabe applikationer med de samme Adobe-værktøjer - men det færdige output bliver HTML5, ikke Flash.

Det fik sidste år ZDNet til at skrive en slags nekrolog med overskriften "Flash er død. Længe leve HTML5".

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen