Nu skal det være nemmere at straffe spammere

Danske spammere skal straffes hurtigere, mener erhvervsminister Ole Sohn.

Artikel top billede

Erhvervsminister Ole Sohn (SF) vil give Forbrugerombudsmanden magt til at straffe spammere direkte - uden først at skulle gennemføre en politianmeldelse og derpå afvente, at lovens lange arm får startet en sag, som kan resultere i en passende bøde.

Bøden for at spamme sine medmennesker ligger i dag på minimum 10.000 kroner. Læg dertil den foreskrevne takst på 100 kroner for hver eneste spammeddelelse ud over de første 100, og man kan nå nogle ganske anseelige beløb på mange hundrede tusinde kroner.

"Vi ser jo tit store forretningskæder reklamere i aviser og på tv med slagtilbud og fantastiske priser, men når man så kommer hen i butikken, viser det sig, at der kun er et eller to produkter af den billige type, så det er ren lokkemad. Vi ser desværre i stigende grad markedsføring på grænsen af det tilladte," siger Ole Sohn til Politiken.

Der er ikke kun spammere, der skal straffes med de såkaldt administrative bøder. Også andre overtrædelser af markedsføringslovginingen skal kunne føre til afstraffelse uden om politiet.

Tanken bag erhvervsministerens intiativ er, at de administrative straffe kun skal uddeles, når den formastelige åbent erkender sin brøde.

Mens de danskere, der måske uforvarende kommer i karambolage med spamreglerne, får en hurtigere straf, vil det nye initiativ ingen virkning have på det store flertal af spammere, der opererer fra udlandet.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S