Politirapport afslører: Sådan blev Steve Jobs iPad-tyv fanget

Glæden varede kort for den tyv, der sidste måned tømte Steve Jobs hus for Apple-gadgets. Se her hvordan politiet fangede tyven.

Artikel top billede

Det var i Steve Jobs hjem her på Waverly Street i Palo Alto, at indbruddet fandt sted. Foto: Frederik Danvig

I sidste måned var der indbrud i den afdøde Apple-stifter Steve Jobs' hjem.

Det anonymt udseende hus, der ligger på den stille villavej Waverly Street i Palo Alto, hovedbyen i Silicon Valley, står i øjeblikket tomt, fordi det er under ombygning.

Derfor så en indbrudstyv sit snit til at bryde ind i den tomme bolig og stjæle en række af Jobs-familiens Apple-gadgets.

Ved indbruddet forsvinder der to iMac-computere, tre iPads, tre iPods, et Apple-tv samt en diamanthalskæde og et par øreringe.

Men tyven har dog ikke glæde af sine nyerhvervede tyvekoster i lang tid. For politiet kommer hurtigt på sporet af ham.  

Ifølge ComON's amerikanske søstermagasin PC World, der har læst politirapporten, sker det på følgende måde.

It-specialenhed var på sagen

Det lokale politi i Palo Alto allierer sig med den californiske special-enhed for it-kriminalitet, Rapid Enforcement Allied Computer Team.

I samarbejde med Apple finder de frem til enhedernes serienumre, og herefter kan efterforskerne finde ud af, hvornår enhederne sidst har været i forbindelse med Apples servere.

Det viser sig, at en af de stjålne iPads allerede får forbindelse til serverne igen få timer efter indbruddet, hvor tyven forsøger 
at geninstallere iPad'en. 

Til det formål benytter han en internetforbindelse hos det amerikanske teleselskab AT&T, afslører data fra Apple. 

Afsløret af iTunes-konto

Efterforskerne kan ligeledes se, at en anden iPad - der ikke er stjålet - få timer før indbruddet har forbindelse til Apples servere med den samme internetforbindelse.

Det viser sig, at den iPad er tilknyttet en iTunes-konto, der formodes at være tyvens egen. 

Den oplysning kombineret med oplysninger om internetforbindelsens ejermand leder politiet frem til en mand ved navn Kariem McFarlin, der bor i en lejlighed i byen Alameda - cirka 25 kilometer øst for San Francisco. 

I en periode på fem dage overvåger politiet aktiviteten på Karim McFarlins iTunes-konto og kan konstatere, at kontoen bliver brugt på yderligere en iPad samt en iMac, der stammer fra indbruddet hos Jobs-familien.

Politiet fandt spor på Facebook

Samtidig finder politiet ud af, at en anden af de stjålne iPads har fået kontakt med internettet.

Denne iPad anvender dog en ny internetforbindelse.

Politiet får hurtigt identificeret ejeren af den nye internetforbindelse, og det viser sig, at vedkommende er Facebook-ven med Kariem McFarlin.

Bruger Wi-Fi-pejlevogn

Selv om alt peger på, at Kariem McFarlin er i besiddelse af  tyvekosterne, anholder politiet ham dog ikke med det samme. 

De kører først forbi hans hjem med en Wi-Fi-pejlevogn. Med den kan politiet konstatere, at McFarlin bruger en password-beskyttet Wi-Fi-forbindelse.

Det gør de for at sikre sig, at han ikke bruger ubeskyttet Wi-Fi-netværk, hvilket vil gøre det mere besværligt for politiet at bevise, at det rent faktisk også er McFarlin selv, der bruger enhederne.

Finder iPad hos klovn

Den anden 2. august trænger politiet ind i McFarlins lejlighed, hvor de på hans køkkenbord finder en af de stjålne iMac-computere.

De stjålne iPads finder politiet hos en bekendt af McFarlin. Bizart nok er en af dem en professionel klovn ved navn Kenny The Clown, der har brugt iPad'en som musikafspiller under sine ballondyrs-show.

McFarlin har erklæret sig skyldig, og han forklarer, at han trænger ind på grunden ved at bruge håndværkernes stillads, og efterfølgende låser han sig ind i huset med en ekstranøgle, som han finder i garagen. 

Bor uden høj sikkerhed

Steve Jobs var kendt for at bo i et relativt beskedent hus, der ikke er plastret til med sikkerhedsforanstaltninger.

Og da vores søsterside Computerworld.dk for få år siden besøgte Steve Jobs hus, lignede det alle de andre på vejen.

Det eneste der røbede, at huset tilhørte Steve Jobs, var hans Mercedes SL55, der var parkeret i indkørslen samt en mistænksom nabo, som var hurtig til at anråbe Computerworlds udsendte.

Læs også:
 

Tag røven på din iPhone-tyv og find din telefon igen

Guide: Sådan finder du Steve Jobs hus

Aller Leisure A/S

Nyuddannet softwareudvikler til rejsebranchen

Københavnsområdet

AGITO Medical A/S

IT Operations Lead

Nordjylland

SOS Børnebyerne

Senior Web Performance Specialist

Københavnsområdet

TV2

iOS udvikler til TV 2 Teknologi

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Lenovo

Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S