"Game over" for spiludviklere

Flere af de mest kendte spilfirmaer er ramt af fyringer. Norske Funcom siger farvel til halvdelen af sine ansatte.

Artikel top billede

På den samme dag har tre kendte spiludgivere varslet fyringer. Både PopCap, THQ og Funcom kunne onsdag fortælle, at en del af de ansatte skal afskediges. De fleste af fyringerne rammer i USA.

Situationen beskrives som alvorlig hos PopCap, der er kendt for spil som Plants vs. Zombies og Bejeweled. Firmaet blev solgt til Electronic Arts sidste år for 750 mio. dollar, og mindst 50 af de 400 medarbejdere får nu en fyreseddel.

Tallet kan blive højere, fortæller PopCap, som også understreger, at afskedigelserne ikke skyldes salget til Electronic Arts. Tværtimod - uden EA havde man været nødt til at afskedige endnu flere medarbejdere. Der kan blive tale om en lukning af afdelingen i Dublin.

THQ gennemfører en "omstrukturering af sine marketing- og produktions-grupper" og siger nu farvel til 20 ansatte i sit hovedkvarter i Aguora Hills. Ingen af dem er dog involveret i løbende projekter, hedder det.

Det ser værst ud hos norske Funcom, der står bag kendte spil som Age of Conan og det nye The Secret World. Ifølge digi.no er det halvdelen af medarbejderne, der mister deres job.

Men Funcom understreger, at denne "proces til at reducere de løbende udgifter" ikke får indflydelse på selskabets aktuelle spil. Funcom har i øjeblikket 250 ansatte.

Det ser ud til, at storsatsningen The Secret World ikke har levet op til selskabets forventninger.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos