"Game over" for spiludviklere

Flere af de mest kendte spilfirmaer er ramt af fyringer. Norske Funcom siger farvel til halvdelen af sine ansatte.

Artikel top billede

På den samme dag har tre kendte spiludgivere varslet fyringer. Både PopCap, THQ og Funcom kunne onsdag fortælle, at en del af de ansatte skal afskediges. De fleste af fyringerne rammer i USA.

Situationen beskrives som alvorlig hos PopCap, der er kendt for spil som Plants vs. Zombies og Bejeweled. Firmaet blev solgt til Electronic Arts sidste år for 750 mio. dollar, og mindst 50 af de 400 medarbejdere får nu en fyreseddel.

Tallet kan blive højere, fortæller PopCap, som også understreger, at afskedigelserne ikke skyldes salget til Electronic Arts. Tværtimod - uden EA havde man været nødt til at afskedige endnu flere medarbejdere. Der kan blive tale om en lukning af afdelingen i Dublin.

THQ gennemfører en "omstrukturering af sine marketing- og produktions-grupper" og siger nu farvel til 20 ansatte i sit hovedkvarter i Aguora Hills. Ingen af dem er dog involveret i løbende projekter, hedder det.

Det ser værst ud hos norske Funcom, der står bag kendte spil som Age of Conan og det nye The Secret World. Ifølge digi.no er det halvdelen af medarbejderne, der mister deres job.

Men Funcom understreger, at denne "proces til at reducere de løbende udgifter" ikke får indflydelse på selskabets aktuelle spil. Funcom har i øjeblikket 250 ansatte.

Det ser ud til, at storsatsningen The Secret World ikke har levet op til selskabets forventninger.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS