Så tæt var Onlive på afgrunden

Streaming-firmaet Onlive havde kun få dage tilbage at leve i, da det blev reddet i sidste øjeblik.

Artikel top billede

Der har været enorme forventninger til den cloud-baserede spiltjeneste Onlive, men i denne uge blev alle medarbejdere fyret og alle aktiviteter flyttet over i et nyt selskab. En del af de fyrede får tilbudt ansættelse i det nye selskab, og spil-tjenesten kører videre, men investorerne har tabt alle deres penge. For HTC er der tale om et tab på 240 mio. kr.

Nu er der kommet nye oplysninger frem, som viser, at situationen var endnu mere alvorlig, end man har troet indtil nu.

Onlive havde en gæld på mellem 180 og 240 millioner kroner, og der var næsten ingen penge tilbage, skriver San Jose Mercury News. Redningen kom i sidste øjeblik.

"Det var et selskab i meget alvorlige vanskeligheder. De havde kun dage tilbage, når man ser på cash flow og den slags. Der skulle gøres noget med det samme, eller de var lukket ned, og det havde været en katastrofe," siger Joel Weinberg fra Insolvency Services Group.

Det nye Onlive er ejet af Lauder Partners, der tidligere har investeret i det gamle selskab. Som navnet antyder, tilhører firmaet en del af den familie, der står bag kosmetik-koncernen Estee Lauder.

Ifølge Onlive har man 1,5 millioner aktive abonnenter, men Engadget skriver, at der selv på gode dage ikke har været mere end 1.800 brugere samtidig.

Onlive har været alt for optimistisk i sine vækst-prognoser og købt så meget server-kapacitet, at det har ruineret firmaet.

I en pressemeddelelse understreger Onlive, at brugerne ikke kommer til at mærke noget. Tjenesten beholder sit navn og kører videre uden ændringer. Det nye selskab skal fortsætte produkt-udviklingen, og nye partnerskaber skulle være på vej.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job