Så tæt var Onlive på afgrunden

Streaming-firmaet Onlive havde kun få dage tilbage at leve i, da det blev reddet i sidste øjeblik.

Artikel top billede

Der har været enorme forventninger til den cloud-baserede spiltjeneste Onlive, men i denne uge blev alle medarbejdere fyret og alle aktiviteter flyttet over i et nyt selskab. En del af de fyrede får tilbudt ansættelse i det nye selskab, og spil-tjenesten kører videre, men investorerne har tabt alle deres penge. For HTC er der tale om et tab på 240 mio. kr.

Nu er der kommet nye oplysninger frem, som viser, at situationen var endnu mere alvorlig, end man har troet indtil nu.

Onlive havde en gæld på mellem 180 og 240 millioner kroner, og der var næsten ingen penge tilbage, skriver San Jose Mercury News. Redningen kom i sidste øjeblik.

"Det var et selskab i meget alvorlige vanskeligheder. De havde kun dage tilbage, når man ser på cash flow og den slags. Der skulle gøres noget med det samme, eller de var lukket ned, og det havde været en katastrofe," siger Joel Weinberg fra Insolvency Services Group.

Det nye Onlive er ejet af Lauder Partners, der tidligere har investeret i det gamle selskab. Som navnet antyder, tilhører firmaet en del af den familie, der står bag kosmetik-koncernen Estee Lauder.

Ifølge Onlive har man 1,5 millioner aktive abonnenter, men Engadget skriver, at der selv på gode dage ikke har været mere end 1.800 brugere samtidig.

Onlive har været alt for optimistisk i sine vækst-prognoser og købt så meget server-kapacitet, at det har ruineret firmaet.

I en pressemeddelelse understreger Onlive, at brugerne ikke kommer til at mærke noget. Tjenesten beholder sit navn og kører videre uden ændringer. Det nye selskab skal fortsætte produkt-udviklingen, og nye partnerskaber skulle være på vej.

Netcompany A/S

IT Manager

Københavnsområdet

SOS International

Principal Solution Architect

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS