Så tæt var Onlive på afgrunden

Streaming-firmaet Onlive havde kun få dage tilbage at leve i, da det blev reddet i sidste øjeblik.

Artikel top billede

Der har været enorme forventninger til den cloud-baserede spiltjeneste Onlive, men i denne uge blev alle medarbejdere fyret og alle aktiviteter flyttet over i et nyt selskab. En del af de fyrede får tilbudt ansættelse i det nye selskab, og spil-tjenesten kører videre, men investorerne har tabt alle deres penge. For HTC er der tale om et tab på 240 mio. kr.

Nu er der kommet nye oplysninger frem, som viser, at situationen var endnu mere alvorlig, end man har troet indtil nu.

Onlive havde en gæld på mellem 180 og 240 millioner kroner, og der var næsten ingen penge tilbage, skriver San Jose Mercury News. Redningen kom i sidste øjeblik.

"Det var et selskab i meget alvorlige vanskeligheder. De havde kun dage tilbage, når man ser på cash flow og den slags. Der skulle gøres noget med det samme, eller de var lukket ned, og det havde været en katastrofe," siger Joel Weinberg fra Insolvency Services Group.

Det nye Onlive er ejet af Lauder Partners, der tidligere har investeret i det gamle selskab. Som navnet antyder, tilhører firmaet en del af den familie, der står bag kosmetik-koncernen Estee Lauder.

Ifølge Onlive har man 1,5 millioner aktive abonnenter, men Engadget skriver, at der selv på gode dage ikke har været mere end 1.800 brugere samtidig.

Onlive har været alt for optimistisk i sine vækst-prognoser og købt så meget server-kapacitet, at det har ruineret firmaet.

I en pressemeddelelse understreger Onlive, at brugerne ikke kommer til at mærke noget. Tjenesten beholder sit navn og kører videre uden ændringer. Det nye selskab skal fortsætte produkt-udviklingen, og nye partnerskaber skulle være på vej.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice