Ny Facebook-rival: Fattigrøve ingen adgang

Et nyt socialt netværk fra Sverige vil samle eliten blandt internet-brugerne.

Artikel top billede

Facebook har fået en ny udfordrer. Den svenske greve Erik Wachtmeister har startet et nyt eksklusivt socialt netværk, Best of All Worlds, som er rettet mod jet-settere og andre velbeslåede internet-brugere. Her kan man så chatte med ligesindede, finde restauranter og natteliv og se, hvem der deltager i begivenheder som Royal Ascot hestevæddeløbet i England.

"Facebook er et monopol i den sociale sfære, men det giver kun begrænset værdi. Vi kan levere intelligente filtre, rydde op i junglen og finde information, som er relevant, og som vi kan stole på," siger Wachtmeister til Bloomberg.

Han stiftede det sociale netværk ASmallWorld tilbage i 2004, som også henvendte sig til en meget eksklusive skare af rige brugere. Det blev senere solgt, og han har uden held forsøgt at købe det tilbage sammen med en russisk rigmand.

Den nye satsning,  Best of All Worlds, er finanseret med Wachtmeisters egne penge og midler fra et medlem af den saudi-arabiske kongefamilie og investorer i Europa og USA.

De første 5.000 invitationer blev sendt i maj og der er nu omkring 25.000 brugere. Det er ikke meget, men Wachtmeister har heller ikke tænkt sig at lukke pøblen ind.

"Det handler mere om tre millioner mennesker end om en milliard," sagde svenskeren mandag med henvisning til Facebook, der snart rammer den første milliard brugere.

For annoncører er det selvfølgelig interessant, at man kan henvende sig til et meget købestærkt publikum på det nye sociale netværk, og svenskeren lover, at man lægger meget vægt på databeskyttelse.

På det nye sociale netværk er der diskussions-fora kaldet "Worlds", som kan handle om alt fra mad og vin til sundhed og velgørenhed. Hver af dem skal modereres af en kendt personlighed som journalisten Riz Khan, der skal moderere "Better World" temaet.

Wachtmeister er søn af den tidligere svenske ambassadør i USA og gift med grevinde Louise Wachtmeister, som også er partner i det nye sociale netværk.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Senior Consultant (Procurement to Pay)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Nextway Software A/S

    Product Configuration Specialist

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS