Ny Facebook-rival: Fattigrøve ingen adgang

Et nyt socialt netværk fra Sverige vil samle eliten blandt internet-brugerne.

Artikel top billede

Facebook har fået en ny udfordrer. Den svenske greve Erik Wachtmeister har startet et nyt eksklusivt socialt netværk, Best of All Worlds, som er rettet mod jet-settere og andre velbeslåede internet-brugere. Her kan man så chatte med ligesindede, finde restauranter og natteliv og se, hvem der deltager i begivenheder som Royal Ascot hestevæddeløbet i England.

"Facebook er et monopol i den sociale sfære, men det giver kun begrænset værdi. Vi kan levere intelligente filtre, rydde op i junglen og finde information, som er relevant, og som vi kan stole på," siger Wachtmeister til Bloomberg.

Han stiftede det sociale netværk ASmallWorld tilbage i 2004, som også henvendte sig til en meget eksklusive skare af rige brugere. Det blev senere solgt, og han har uden held forsøgt at købe det tilbage sammen med en russisk rigmand.

Den nye satsning,  Best of All Worlds, er finanseret med Wachtmeisters egne penge og midler fra et medlem af den saudi-arabiske kongefamilie og investorer i Europa og USA.

De første 5.000 invitationer blev sendt i maj og der er nu omkring 25.000 brugere. Det er ikke meget, men Wachtmeister har heller ikke tænkt sig at lukke pøblen ind.

"Det handler mere om tre millioner mennesker end om en milliard," sagde svenskeren mandag med henvisning til Facebook, der snart rammer den første milliard brugere.

For annoncører er det selvfølgelig interessant, at man kan henvende sig til et meget købestærkt publikum på det nye sociale netværk, og svenskeren lover, at man lægger meget vægt på databeskyttelse.

På det nye sociale netværk er der diskussions-fora kaldet "Worlds", som kan handle om alt fra mad og vin til sundhed og velgørenhed. Hver af dem skal modereres af en kendt personlighed som journalisten Riz Khan, der skal moderere "Better World" temaet.

Wachtmeister er søn af den tidligere svenske ambassadør i USA og gift med grevinde Louise Wachtmeister, som også er partner i det nye sociale netværk.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Configuration Manager til PET's IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS