Ny Facebook-rival: Fattigrøve ingen adgang

Et nyt socialt netværk fra Sverige vil samle eliten blandt internet-brugerne.

Artikel top billede

Facebook har fået en ny udfordrer. Den svenske greve Erik Wachtmeister har startet et nyt eksklusivt socialt netværk, Best of All Worlds, som er rettet mod jet-settere og andre velbeslåede internet-brugere. Her kan man så chatte med ligesindede, finde restauranter og natteliv og se, hvem der deltager i begivenheder som Royal Ascot hestevæddeløbet i England.

"Facebook er et monopol i den sociale sfære, men det giver kun begrænset værdi. Vi kan levere intelligente filtre, rydde op i junglen og finde information, som er relevant, og som vi kan stole på," siger Wachtmeister til Bloomberg.

Han stiftede det sociale netværk ASmallWorld tilbage i 2004, som også henvendte sig til en meget eksklusive skare af rige brugere. Det blev senere solgt, og han har uden held forsøgt at købe det tilbage sammen med en russisk rigmand.

Den nye satsning,  Best of All Worlds, er finanseret med Wachtmeisters egne penge og midler fra et medlem af den saudi-arabiske kongefamilie og investorer i Europa og USA.

De første 5.000 invitationer blev sendt i maj og der er nu omkring 25.000 brugere. Det er ikke meget, men Wachtmeister har heller ikke tænkt sig at lukke pøblen ind.

"Det handler mere om tre millioner mennesker end om en milliard," sagde svenskeren mandag med henvisning til Facebook, der snart rammer den første milliard brugere.

For annoncører er det selvfølgelig interessant, at man kan henvende sig til et meget købestærkt publikum på det nye sociale netværk, og svenskeren lover, at man lægger meget vægt på databeskyttelse.

På det nye sociale netværk er der diskussions-fora kaldet "Worlds", som kan handle om alt fra mad og vin til sundhed og velgørenhed. Hver af dem skal modereres af en kendt personlighed som journalisten Riz Khan, der skal moderere "Better World" temaet.

Wachtmeister er søn af den tidligere svenske ambassadør i USA og gift med grevinde Louise Wachtmeister, som også er partner i det nye sociale netværk.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S