Evernote udvikler intelligent notesbog

Nu skal den gamle papir-notesbog genoplives i den digitale verden.

Artikel top billede

Den populære internet-tjeneste Evernote har netop afholdt sin årlige "Trunk Conference", hvor man præsenterer nye produkter, funktioner og serviceydelser.

Til december kommer en ny tjeneste for betalende erhvervsbrugere, Evernote Business, hvor der skal betales 10 dollar per bruger og måned. For denne pris er der så adgang til specielle funktioner, der er rettet mod virksomheder. Der er også en direkte support-hotline hos Evernote.

Evernote Business beskrives som et system til filstyring, hvor man kan dele sine dokumenter, billeder, præsentationer og andet med kollegerne på en nem måde.

Men den mest interessante nyhed er et samarbejde med italienske Moleskine, som fremstiller papir-notesbøger. Nu skulle man tro, at den slags er overflødigt i den digitale tidsalder. Men Evernote har udviklet en intelligent notesbog sammen med Moleskine.

Her skulle det være meget let at overføre sine håndskrevne notater fra notesbogen til den digitale app fra Evernote. Helt konkret betyder det, at man tager et billede af det specielt markerede papir med sin smartphone og programmet genkender så de særlige markører på siden og sørger for, at indholdet konverteres til digitalt format.

En OCR-funktion (Optical Character Recognition) forsøger at omdanne noterne til digital tekst, og den nye notesbog leverer med klistermærker, såkaldte "Smart Stickers", som kan knyttes sammen med bestemte nøgleord i Evernote.

Den nye Evernote Smart Notebook kommer i to forskellige størrelser den 1. oktober og koster fra 25 til 30 dollar. Med i prisen er også et Evernote Premium-medlemskab i tre måneder.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS