Evernote udvikler intelligent notesbog

Nu skal den gamle papir-notesbog genoplives i den digitale verden.

Artikel top billede

Den populære internet-tjeneste Evernote har netop afholdt sin årlige "Trunk Conference", hvor man præsenterer nye produkter, funktioner og serviceydelser.

Til december kommer en ny tjeneste for betalende erhvervsbrugere, Evernote Business, hvor der skal betales 10 dollar per bruger og måned. For denne pris er der så adgang til specielle funktioner, der er rettet mod virksomheder. Der er også en direkte support-hotline hos Evernote.

Evernote Business beskrives som et system til filstyring, hvor man kan dele sine dokumenter, billeder, præsentationer og andet med kollegerne på en nem måde.

Men den mest interessante nyhed er et samarbejde med italienske Moleskine, som fremstiller papir-notesbøger. Nu skulle man tro, at den slags er overflødigt i den digitale tidsalder. Men Evernote har udviklet en intelligent notesbog sammen med Moleskine.

Her skulle det være meget let at overføre sine håndskrevne notater fra notesbogen til den digitale app fra Evernote. Helt konkret betyder det, at man tager et billede af det specielt markerede papir med sin smartphone og programmet genkender så de særlige markører på siden og sørger for, at indholdet konverteres til digitalt format.

En OCR-funktion (Optical Character Recognition) forsøger at omdanne noterne til digital tekst, og den nye notesbog leverer med klistermærker, såkaldte "Smart Stickers", som kan knyttes sammen med bestemte nøgleord i Evernote.

Den nye Evernote Smart Notebook kommer i to forskellige størrelser den 1. oktober og koster fra 25 til 30 dollar. Med i prisen er også et Evernote Premium-medlemskab i tre måneder.

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S