Sådan gør du dit online-liv irriterende sikkert

Har du tjek på, hvilke af dine foretrukne internettjenester der tilbyder den ultimative sikkerhedsløsning?

Artikel top billede

Sådan gør du dit online-liv irriterende sikkert

Uf.

Nogle gange kan det være frustrerende med alle de sikkerhedsforanstaltninger.

Besværlige kodeord, underlige sikkerhedsspørgsmål og papkort med ekstra koder, som vi kender det fra NemID.

Men sagen med den amerikanske journalist Mat Honan, der fik hele sit digitale lagt i smadder af en hacker, vidner desværre om, at det kan være nødvendigt at tage sine forholdsregler online.

Vil du gerne være på den sikre side, er de såkaldte to-faktor-løsninger det måske bedste værn mod hacking.

Slå to-faktor-sikkerhed til over alt

Du kender to-faktor-løsningen fra NemID, hvor du ud over dit password også skal bruge et ekstra password, som du har på et papkort.

Men selv om NemID-løsningen har affødt en del frustrationer hos mange danske internetbrugere, så er flere af verdens mest populære internettjenester begyndt at tilbyde lignende løsninger som en service til brugerne.

På næste side kan du se, hvilke populære webtjenester der har en to-faktor-løsning, og læse hvordan du slår funktionen til.

Sådan får du to-faktor-sikkerhed på dine favorit-sider

Dropbox:
Efter en række sikkerhedsbrist er den populære cloudtjeneste Dropbox netop begyndt at tilbyde to-faktor-sikkerhed. 

I forbindelse med det seneste sikkerhedsbrist hos Dropbox blev en række brugeres passwords lækket. Men den nye to-faktor-løsning vil sikre, at det i fremtiden bliver betydeligt mere besværligt for hackere at få adgang til din konto - selv hvis de har dit password. 

Med to-faktor-sikkerhed kræver det også et engangs-password, der bliver sendt til din mobiltelefon, når du logger ind fra en ny enhed. 

For at slå to-faktor-sikkerhed til på Dropbox kræver det, at du henter den seneste version (1.5.12) af Dropbox-softwaren. 

Når du har gjort det, logger du ind på Dropbox' hjemmeside, vælger 'settings' og herefter 'security'. 

Under overskriften 'Account Sign In', finder du punktet Two-step verification og klikker på "change". 

Facebook:
Siden 2011 har Facebook tilbudt en to-faktor-sikkerheds-løsning, hvor du får tilsendt en sms med en ekstra kode, når du logger ind fra en ny enhed. 

Du slår det til ved at logge ind på din Facebook-konto, vælge 'kontoindstillinger', 'sikkerhed' og herefter vælge 'login-godkendelser'. 

Gmail: 
Der findes en række forskellige to-faktor-løsninger til din Google-konto. 

Udover at få tilsendt et password på sms kan du også i bedste NemID-stil printe et kort med engangs-kodeord ud eller downloade en app, der kan generere kodeordene. 

Du slår funktionen, som Google selv har døbt totrinsbekræftelse, til ved at logge ind på din Google-konto, gå ind under 'kontoindstillinger' og under menupunktet 'sikkerhed' vælger du at slå totrinsbekræftelse til. 

Når du har gjort det, vil du efterfølgende få mulighed for at vælge, hvilken af Googles tre former for totrinsbekræftelse, som du ønsker at anvende.

Wordpress

Du kan også beskytte din konto hos blogplatformen Wordpress med en to-faktor-løsning. 

Det kræver dog, at du bruger Googles Authenticator app - som du også kan bruge med din Google-konto - samt downloader et Google Authenticator-plugin til din Wordpress-konto.

Desværre er der stadigvæk mange populære webtjenester, som eksempelvis Twitter og Microsofts mailtjenester Hotmail og Outlook.com, der endnu ikke tilbyder en to-faktor-løsning. 

Derfor vil vi også anbefale, at du øger din password-sikkerhed ved at bruge et såkaldt password manager-program, der hjælper dig med at huske de mange forskellige passwords, du bruger. 

Her i spalterne har vi tidligere omtalt en række forskellige password manager-programmer. 

Læs også:
 
Sådan husker du alle de møg-komplicerede passwords

Før hackerne angriber: Tag backup af dine sociale medier

Annonce

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S