Medarbejderes trang til Apple skal redde Atea

Ansattes hunger efter smarte gadgets og Apple-computere er central i den strategi, Atea vil forfølge for at redde sin lønpakke-forretning.

Artikel top billede

Atea-direktør Søren Jensen har fundet formlen til at få den tilrettede forretning op i gear igen.

Atea måtte fyre 10 mand, da multimedieskatten blev afskaffet. Men nu satser Atea-direktør Søren Jensen på, at han har fundet formlen til at få den tilrettede forretning op i gear igen.

"Det, vi har haft succes med, er at køre videre med et koncept, vi kalder firmamobil. Her giver arbejdsgiverne tilskud til en mobil. De definerer, at standardtelefonen er en Nokia-telefon. Hvis en medarbejder så vil have en smartphone i stedet, giver arbejdsgiveren et tilskud, der svarer til, hvad standardmobilen koster, mens medarbejderne betaler differencen til smartphonen via sin lønseddel. Vel og mærke før skat. Efter to eller tre år er telefonen så medarbejderens egen," fortæller Søren Jensen.

Atea tilbyder arbejdsgiverne at administrere ordningen. De sørger for, at medarbejderne kan gå ind på en webshop og se, hvad det koster dem at få en iPhone i stedet for en Nokia - måned for måned.

"Vores omsætning vokser støt og har kompenseret for en del af det tab, vi godt vidste, vi ville få," siger Søren Jensen.

Netop firmamobilordningen ser Søren Jensen, som modellen for at få pc-salget tilbage. I øjeblikket forsøger Atea at sælge en lignende ordning, hvor medarbejderne, ud over mobiltelefoner, også selv kan vælge computere, hvis de spytter lidt flere penge i kassen.

Atea kalder det et flexvalgsystem, hvor medarbejderne, ud over adgang til personalegoder som togkort og massage, også kan få opgraderet deres arbejdscomputere ved at betale en ekstrasum over lønnen i to år, hvorefter de kan tage computeren med hjem som deres egen.

"Vi ser det som en del af det consumerization-drive, der er i markedet i øjeblikket. Vi kalder det 'choose your own device'," siger han.

Søren Jensen vil ikke løfte sløret for, hvilke kunder Atea har. Men han siger, at forhandleren lige nu er ved at lukke en stor ordre med en kommune.

"Vi har lige landet vores første kontrakt på 1.000 computere, som vi skal rulle ud i december. Her kan medarbejderne vælge den pc, som arbejdsgiveren har valgt, eller de kan opgradere til en ultrabook eller en Mac, hvis de selv spytter i kassen. Så vi er på vej tilbage igen," slår Søren Jensen fast.

Læs mere:

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S