Medarbejderes trang til Apple skal redde Atea

Ansattes hunger efter smarte gadgets og Apple-computere er central i den strategi, Atea vil forfølge for at redde sin lønpakke-forretning.

Artikel top billede

Atea-direktør Søren Jensen har fundet formlen til at få den tilrettede forretning op i gear igen.

Atea måtte fyre 10 mand, da multimedieskatten blev afskaffet. Men nu satser Atea-direktør Søren Jensen på, at han har fundet formlen til at få den tilrettede forretning op i gear igen.

"Det, vi har haft succes med, er at køre videre med et koncept, vi kalder firmamobil. Her giver arbejdsgiverne tilskud til en mobil. De definerer, at standardtelefonen er en Nokia-telefon. Hvis en medarbejder så vil have en smartphone i stedet, giver arbejdsgiveren et tilskud, der svarer til, hvad standardmobilen koster, mens medarbejderne betaler differencen til smartphonen via sin lønseddel. Vel og mærke før skat. Efter to eller tre år er telefonen så medarbejderens egen," fortæller Søren Jensen.

Atea tilbyder arbejdsgiverne at administrere ordningen. De sørger for, at medarbejderne kan gå ind på en webshop og se, hvad det koster dem at få en iPhone i stedet for en Nokia - måned for måned.

"Vores omsætning vokser støt og har kompenseret for en del af det tab, vi godt vidste, vi ville få," siger Søren Jensen.

Netop firmamobilordningen ser Søren Jensen, som modellen for at få pc-salget tilbage. I øjeblikket forsøger Atea at sælge en lignende ordning, hvor medarbejderne, ud over mobiltelefoner, også selv kan vælge computere, hvis de spytter lidt flere penge i kassen.

Atea kalder det et flexvalgsystem, hvor medarbejderne, ud over adgang til personalegoder som togkort og massage, også kan få opgraderet deres arbejdscomputere ved at betale en ekstrasum over lønnen i to år, hvorefter de kan tage computeren med hjem som deres egen.

"Vi ser det som en del af det consumerization-drive, der er i markedet i øjeblikket. Vi kalder det 'choose your own device'," siger han.

Søren Jensen vil ikke løfte sløret for, hvilke kunder Atea har. Men han siger, at forhandleren lige nu er ved at lukke en stor ordre med en kommune.

"Vi har lige landet vores første kontrakt på 1.000 computere, som vi skal rulle ud i december. Her kan medarbejderne vælge den pc, som arbejdsgiveren har valgt, eller de kan opgradere til en ultrabook eller en Mac, hvis de selv spytter i kassen. Så vi er på vej tilbage igen," slår Søren Jensen fast.

Læs mere:

Læses lige nu

    KMD A/S

    Senior Mainframe Developer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    LINK Mobility

    Erfaren softwareudvikler til SaaS løsning

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    QA Engineer for AI-first development

    Nordjylland

    Annonceindlæg fra XFlow

    Digitalisering kræver mere end digitale blanketter

    Kommunerne har digitaliseret indgangen for borgerne. Men bag skærmen håndteres mange arbejdsgange stadig manuelt mellem systemer, mails og organisatoriske siloer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S