Spil danske Hitman gratis på nettet

Square Enix er nu klar med en ny tjeneste, der tilbyder gratis streaming af populære spil som Hitman og Tomb Raider.

Artikel top billede

Efter fiaskoen for Onlive, der satsede stort på at streame spil over nettet og kun lige akkurat undgik en lukning forleden, forsøger spilgiganten Square Enix sig nu med en lignende tjeneste. Det skriver BBC.

Hos Core Online kan man få streamet populære spil gratis til browseren, men spilletiden er begrænset. Man kan betale for at få mere spilletid eller se videoreklamer, hvor man også optjener spilletid.

Indtil videre er udvalget dog meget begrænset. Der er kun to spil, som begge er udviklet i Danmark. Det er Hitman: Blood Money og Mini Ninjas. Begge er udviklet hos IO Interactive, som i dag er ejet af Square Enix.

Senere kommer flere spil, som Lara Croft and the Guardian of Light, Tomb Raider: Underworld og Gyromancer.

Der er kun tale om ældre spil, hvor salget formentlig allerede er gået næsten i stå. Hitman: Blood Money kom i 2006, mens Mini Ninjas blev udgivet i 2009.

Det er tvivlsomt, om Square Enix vil tilbyde sine helt nye spiludgivelser på platformen CoreOnline, men der er store forventninger til spil-streaming på nettet. Flere andre spiludgivere menes at være på vej med lignende modeller.

Fiasko for spil-streaming

Men det gik ikke så godt for Onlive, som måtte afskedige alle sine medarbejdere og flytte alle aktiviteter over i et nyt selskab i sidste uge. En del af de fyrede får tilbudt ansættelse i det nye selskab, og spil-tjenesten kører videre, men investorerne har tabt alle deres penge. For HTC er der tale om et tab på 240 mio. kr.

Onlive havde en gæld på mellem 180 og 240 millioner kroner, og der var næsten ingen penge tilbage, da firmaet blev reddet i sidste øjeblik.

Det nye Onlive er ejet af Lauder Partners, der tidligere har investeret i det gamle selskab. Som navnet antyder, tilhører firmaet en del af den familie, der står bag kosmetik-koncernen Estee Lauder.

Onlive har været alt for optimistisk i sine vækst-prognoser og købt så meget server-kapacitet, at det har ruineret firmaet. Ifølge Onlive har man 1,5 millioner aktive abonnenter, men Engadget skriver, at der selv på gode dage ikke har været mere end 1.800 brugere samtidig.

Senest har firmaets stifter og direktør, Steve Pearlman, meddelt, at han ikke fortsætter i den nye firmastruktur. Han har fået ansvaret for mange af de problemer, der har plaget firmaet.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S