Spil danske Hitman gratis på nettet

Square Enix er nu klar med en ny tjeneste, der tilbyder gratis streaming af populære spil som Hitman og Tomb Raider.

Artikel top billede

Efter fiaskoen for Onlive, der satsede stort på at streame spil over nettet og kun lige akkurat undgik en lukning forleden, forsøger spilgiganten Square Enix sig nu med en lignende tjeneste. Det skriver BBC.

Hos Core Online kan man få streamet populære spil gratis til browseren, men spilletiden er begrænset. Man kan betale for at få mere spilletid eller se videoreklamer, hvor man også optjener spilletid.

Indtil videre er udvalget dog meget begrænset. Der er kun to spil, som begge er udviklet i Danmark. Det er Hitman: Blood Money og Mini Ninjas. Begge er udviklet hos IO Interactive, som i dag er ejet af Square Enix.

Senere kommer flere spil, som Lara Croft and the Guardian of Light, Tomb Raider: Underworld og Gyromancer.

Der er kun tale om ældre spil, hvor salget formentlig allerede er gået næsten i stå. Hitman: Blood Money kom i 2006, mens Mini Ninjas blev udgivet i 2009.

Det er tvivlsomt, om Square Enix vil tilbyde sine helt nye spiludgivelser på platformen CoreOnline, men der er store forventninger til spil-streaming på nettet. Flere andre spiludgivere menes at være på vej med lignende modeller.

Fiasko for spil-streaming

Men det gik ikke så godt for Onlive, som måtte afskedige alle sine medarbejdere og flytte alle aktiviteter over i et nyt selskab i sidste uge. En del af de fyrede får tilbudt ansættelse i det nye selskab, og spil-tjenesten kører videre, men investorerne har tabt alle deres penge. For HTC er der tale om et tab på 240 mio. kr.

Onlive havde en gæld på mellem 180 og 240 millioner kroner, og der var næsten ingen penge tilbage, da firmaet blev reddet i sidste øjeblik.

Det nye Onlive er ejet af Lauder Partners, der tidligere har investeret i det gamle selskab. Som navnet antyder, tilhører firmaet en del af den familie, der står bag kosmetik-koncernen Estee Lauder.

Onlive har været alt for optimistisk i sine vækst-prognoser og købt så meget server-kapacitet, at det har ruineret firmaet. Ifølge Onlive har man 1,5 millioner aktive abonnenter, men Engadget skriver, at der selv på gode dage ikke har været mere end 1.800 brugere samtidig.

Senest har firmaets stifter og direktør, Steve Pearlman, meddelt, at han ikke fortsætter i den nye firmastruktur. Han har fået ansvaret for mange af de problemer, der har plaget firmaet.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Strategy & Transformation Consultant

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Strategy & Transformation Consultant

Københavnsområdet

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S