Nu kommer berømte spilklassikere i HTML5

Microsoft har konverteret flere gamle Atari-klassikere til HTML5-spil.

Artikel top billede

I anledning af 40-års jubilæet for spilklassikeren Pong har Microsoft og Atari udgivet otte af de mest berømte spilklassikere i HTML5-format.

Det betyder altså, at spillene kan køre i alle aktuelle browsere som Explorer, Firefox, Chrome, Safari og andre, der understøtter HTML5 - uden at det er nødvendigt at installere Flash, Silverlight eller andre udvidelser. Kun Chrome på Android volder stadig problemer.

Men man glemmer ikke, at det er Microsoft der står bag. Kun i Internet Explorer slipper man for reklamebannere. I de andre browsere bliver der vist annoncer.

De otte spil er Combat, Lunar Lander, Missile Command, Pong, Super Breakout, Yars' Revenge, Asteroid og Centipede. Flere arkade-klassikere fra Atari's katalog skulle være på vej.

Der kommer også et udvikler-værktøj (SDK) til uafhængige udviklere, som kan bruge platformen til at skabe deres egne spil.

Microsoft har udgivet flere spil for at demonstrere muligheder i HTML5-standarden, herunder Cut the Rope.

Fordelen ved at udgive sin software som web-applikationer er, at den kan køre på alle platforme - blot der findes en browser, som understøtter standarden. Desuden slipper man for at skulle downloade og installere software.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S